Sizce aloe vera suyu faydalı mıdır? Soruyu sorduk ama cevabı aşağı yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur. Elbette ki, aloe vera suyu faydalıdır; nasıl olmasın! İşte aloe vera suyu ile ilgili bilmeniz gerekenler ve faydaları!

Aloe Vera Suyu Nedir?


Basitçe tanımıyla, tropikal iklimlerde yetişen , dünya çapında tanınan bitki aloe vera’dan yapılan bir çeşit meyve suyudur. Aloe vera; vantajları ve dekoratif amaçlar için yaygın olarak kullanılır. Bir saksı bitkisi olarak evlerde yetiştirilir. Bitkinin özü, cilt losyonları, cilt bakım yağları, kozmetikler ve diğer bazı ilaçları içeren çeşitli sağlık ve cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Bitki, çeşitli şekillerde, sağlıklı bir içerik olarak yayılmıştır. Özellikle de burada bahsedeceğimiz bitki suyunun faydaları ünlüdür.

Aloe Vera Suyu Faydalı Mıdır?

Bu soruyu yanıtlamadan önce, meyve suyunun ne içerdiğine bakmamız gerekir. Aloe veranın potansiyel olarak aktif 75 bileşen içerdiği bulunmuştur; bunlara vitaminler, mineraller, enzimler, şeker, amino asitler, salisilik asitler, lignin ve saponinler dahildir. Ayrıca aloe vera suyunda A vitamini, C vitamini ve E vitaminlerinin yanı sıra, folik asit, vitamin B12 ve kolin bulunur. Kalsiyum, bakır, magnezyum, manganez, selenyum, sodyum, çinko ve potasyum gibi mineralleri de içerir.

Aloe vera suyunun faydaları hakkında yapılan bir araştırma var. Ancak farklı çelişkili kanıtlar da vardır; bunlar eşit önem taşımaktadır. Hayvanlar üzerinde bazı çalışmalar yapılmış ve insanlar üzerinde aynı yararlı sonuçları göstereceği belirlilik kazanmamıştır. Ayrıca, hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalar zararlı etkiler göstermiştir. Fakat endişelenmeyin, bu yazıya hepsini de dahil edeceğiz.

Aloe vera suyunun sindirim ve bağışıklık artırıcı faydaları vardır. Bağırsak sorunlarının tedavisinde yardımcı olur ve bağışıklığı güçlendirir. Bitki kalp için de iyidir; kolesterol ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Diğer avantajlar arasında vücudun pH seviyelerinin dengelenmesi, cildin sağlıklı kalmasının iyileştirilmesi ve ağız kokusu tedavisi sayılabilir. Ayrıca uterusun uyarılmasına ve menstruasyon koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Aslında, aloe vera suyu Ayurveda metinlerinde belirtilmiştir. Ayurveda’ya göre, aloe vera suyu gözlere fayda sağlayabilir ve çeşitli göz bozukluklarını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca sarılık ve bronşit tedavisinde de yararlıdır.

Aloe vera suyunu diğer bazı bileşenlerle birlikte tüketebilirsiniz, bu faydasını daha da artıracaktır. Amla meyvesi, C vitamini açısından zengindir ve güçlü bir antioksidandır. İkisini birlikte tüketmek cildiniz üzerinde büyük yararlar gösterebilir ve iltihaplanmayı önleyebilir.
Aloe vera suyunu balla da karıştırabilirsiniz; şeker bakımından diğer çoğu içeceklerden daha düşüktür ve fitobesin avantajına sahiptir. Aloe suyu ve limon da inanılmaz ferahlatıcı olabilir.
Yatmadan önce aloe vera suyu içmenin, göbek yağlarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterildi.

Sindirim Sorunlarını Giderir

Aloe vera suyunun, sindirimi kolaylaştıracak müshil özellikleri vardır. Bağırsak bakterilerini teşvik eder ve bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca mide ülserlerinin yatıştırıldığı ve iyileştirildiği bulunmuştur.

Aloe vera suyu, irritabl bağırsak sendromunun (gastrointestinal sistemdeki toksinlerin birikmesi nedeniyle oluşur) tedavisi için hayati önem taşıyan sindirim sistemini temizleyebilir. Aloe veranın diğer formları da bu konuda yardımcı olmasına rağmen, meyve suyunun faydası daha çoktur çünkü mideden daha kolay emilebilir. Aloe vera suyu safra üretimini de uyarır, bu vücutta biriken ve kabızlığa neden olan yağları parçalamaktadır.

Aloe vera suyu, peptik ülser tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Gastrik enfeksiyonlardan sorumlu bakteri olan H. pylori’ye karşı antibakteriyel özellikler sergilemektedir. Kolitten muzdarip insanlarda antienflamatuvar etki gösterse de ishale neden olabilir. Dolayısıyla dikkatli olun. Müshil özellikleri vardır; içindeki antrakinonlar ve aloinler bağırsakları uyarır.

Antienflamatuvardır

Aloe veranın cilt üzerindeki anti-inflamatuar özellikleri UV ile tetiklenen deri tahrişlerini azaltabilir. Aloe vera suyundaki giberellik asitin, diyabetik bireylerde inflamasyonla mücadele ettiği bulunmuştur. Çalışma zayıf anti-inflamatuar özelliklere sahip diyabetik hayvanlar üzerinde yürütülmüştür. Aloe vera suyu inflamasyonla mücadeley olumlu yönde etkiler.

Aloe vera suyu, eklem ağrısı olan insanlara son derece faydalı olabilir. Bir çalışmaya göre, aloe vera kronik kanser dışı ağrının ve özellikle de osteoartiritin neden olduğu ağrı tedavisinde kullanılabilir . Fakat yine de, aloe vera suyunu osteoartrit için bir tedavi olarak reçete etmek için daha ayrıntılı araştırmalara ihtiyaç vardır. Aloe veranın topikal kullanımı ayrıca artrite bağlı ağrıyı da engelleyebilir.

Detoks Suyu Olarak Kullanılabilir

Bir İtalyan araştırması, aloe vera suyunun toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğunu belirtti. Karaciğer, detoks sürecinde yer alan önemli organlardan biridir ve bir çalışmaya göre, aloe vera hepatoprotektif aktivite gösterir. Ayrıca, aloe vera müshil özelliklerine sahip olduğu için sindirim sistemindeki toksinleri temizleyebilir.

Bir Türk araştırmasına göre, aloe vera, diyabetik hastalarda karaciğer üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Bu, özellikle tip 2 diyabetli hastalar için geçerlidir. Aloe vera suyundaki potasyum, detoksifikasyonun iki hayati organı olan karaciğer ve böbreklerin uyarılmasına yardımcı oluyor. Aloe aynı zamanda hücrelerdeki toksinleri ortadan kaldıran üronik asit içerir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Aloe vera suyunun kilo kaybı için faydaları nelerdir? Aloe suyunun kilo vermeye yarayabileceği tek yönlü iltihap önleyici özellikleri vardır. İnflamasyon kilo artışı ve metabolik sorunlarla bağlantılıdır ve aloe vera suyu kilo vermeyi teşvik etmede rol oynayabilir.

Aloe vera suyu güçlü bir müshil olan aloin içerir. Bu aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olabilir. Ancak bununla ilgili çok fazla kanıt yoktur.

Bir hayvan araştırması aloe veranın vücut kompozisyonunu iyileştiren güçlü steroller içerdiğini bulmuştur. Bu sterollerle beslenen obez sıçanların 35 gün sonra düşük vücut yağ seviyeleri oluşmaya başlamıştır. Benzer bir etki insanlarda da mümkündür.

Ve bir Japon çalışmasına göre, aloe vera suyunun diyetle birlikte obeziteyi önleyebileceği görülmüştür. Bunu, kalori yakımını teşvik ederek ve vücudun yağ tutmasınız azaltarak gerçekleştirir. Aloe vera suyunun prediabet veya diyabetli obez bireylerde de faydalı etkileri olmuştur.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Aloe vera suyu bağıklık için çok faydalı olabilir. Hasta olacak gibi hissettiğinizde aloe vera suyu içebilirsiniz. Düzenli tüketirseniz, bir ay içinde yararlı etkilerini (iyileşmiş genel sağlık, hastalık sıklığında azalma) görmeniz gerekir. Bir araştırmaya göre, aloe vera içmek hücresel bağışıklığı uyarabilir. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, aloe vera suyu bir bağışıklık sistemi artırıcı olarak hareket edebilir.

Cilt Sağlığını Geliştirir

Aloe vera yaraları iyileştirebilir ve cildi rahatlatabilir. Egzema, kepek, cilt ve ağız yaralarını iyileştirebilir. Güneş yanığına bile yardımcı olur; cildin epitel tabakasında iyileştirme faaliyeti sergiler. Dermatologlar tarafından bronzlaşmak için de önerilir.

Ayrıca yağlı hissettirmeden cildinizi nemlendirebilir ve cildin kurumasını engeller. Aloe vera suyundaki iki hormon, oksin ve gibberellin, akne iyileşmesine ve izleri tedavi etmeye yardımcı olur. Aloe vera aynı zamanda gebelik sırasında oluşabilen gerilme işaretleri veya çatlakları önleyebilir. Ve antibakteriyel özellikleri sedef hastalığını hafifletir.

Makyajınızı çıkarmak için kullanabilirsiniz. Sert kimyasallar içeren diğer makyaj temizleyicilerine daha iyi bir alternatiftir. Ve sadece bu kadar da değil; yüz yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz. Bir çay kaşığı badem sütüyle ve limon suyuyla karıştırıp yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Durulamadan önce birkaç dakika yüzünüzde bekletirseniz, nemlendirirken temizlediğini görebilirsiniz.