Saç uzaması, söz konusu olduğunda sabır önemlidir. Ama bir insanın ne kadar sabrı olabilir? Bazen aylar sürer, ancak saçınızın istediğiniz uzunluğa ulaşması yıllar alabilir. O halde süreci hızlandırmak için ne yapmalı? Saç uzamasını hızlandıran basit ev yapımı maskeler kullanabilirsiniz.

Aloe vera, saçınızın görüp görebileceği en iyi içeriktir. Kafa derisi sağlığını iyileştiren ve saç gelişimini hızlandıran etkili bir amino asit ve proteolitik enzim deposudur. Bu yazıda saç uzama sürecini daha da kolaylaştırmak ve hızını artırmak için aloe vera kullanabileceğiniz maskeleri bulacaksınız.

Aloe Veranın Saçınız İçin Yapamayacağı Şey Yok!

• Kafa derisindeki hasarlı hücreleri iyileştirmeye ve onarmaya yardımcı olan proteolitik enzimler içerir. Bu folikül sağlığını geliştirir ve dolaylı olarak sağlıklı ve hızlı saç uzamasını artırır.
• Proteolitik enzim sadece saç derisini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda uyuşuk kıl foliküllerini uyarmaya yardımcı olur, saç çıkmasını teşvik eder.
• Saç dökülmesini engeller ve saçlarınızın kalın ve hacimli kalmasını sağlayarak, saç dökülmesini kontrol eder.
• Tahriş ve kızarıklık için saçınızı rahatlatmaya yardımcı olan antienflamatuvar özelliklere sahiptir.
• Antifungal ve antiviral özellikleri kepeği azaltır ve pul pul dökülüp bitmesine yardımcı olur.
• Yüksek protein, vitamin ve mineral içeriği sayesinde saç folikülünü ve saçı etkili bir şekilde besler.
• Aloe veranın nem içeriği saçınızın bakımını üstlenir ve adeta nemi saçlarınıza kilitler.

Aloe Vera ve Hint Yağı


Malzemeler:

1 bardak taze aloe vera jeli
2 çorba kaşığı Hint yağı
2 yemek kaşığı Çemen Tozu

Yapılışı:

Bir kapta, homojen ve kıvamlı bir macun elde edene kadar tüm malzemeleri karıştırın.
Bu karışımı kafa derisine ve saçınıza uygulayın. Köklerden saç uçlarına kadar her yere uyguladığınızdan emin olun. Saçınızı karışımla tamamen kapladığınızda, bir duş bonesi kullanarak örtün. Bu maskeyle yatmanızı isteyeceğiz. Eğer yatamıyorsanız, gün içinde evdeyken uygulayın ve 6 saatten fazla süre saçınızda kalmasına izin verin. Saçınıza bir havlu sarın, çünkü kafa derisi ısındıkça, yağdan daha fazla emilim sağlanacaktır. Sabah, maskeyi soğuk su ile durulayın ve şampuanla yıkayın. Saç kremi ile işlemi bitirin. Haftada 1 ila 2 kez uygulayabilirsiniz.

Etkisi:

Hint yağı, saç çıkmasını teşvik ederken, aynı zamanda hacim kazandıran mükemmel bir saç uzatma yöntemidir. Aloe vera ile birlikte yağ, saçın yeniden çıkmasını ve uzamasını teşvik eder ve ayrıca saç dökülmesini de engeller. Ayrıca, saç tellerini besleyerek ve bakım yaparak kırılmayı önler.

Bal, Hindistan Cevizi Yağı ve Aloe Vera

Malzemeler:

5 yemek kaşığı aloe vera jeli
3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
2 yemek kaşığı bal

Yapılışı:

Bir kapta, pürüzsüz bir karışım elde edene kadar tüm malzemeleri birleştirin ve karıştırın. Bu karışımı saç derisine masaj yaparak uygulamaya başlayın ve sonra saçınızın ucuna kadar yedirin. Saçınızın en hasarlı parçaları uçları olduğu için oraya da odaklanın.

Tüm saçlarınız karışımla kaplandığında, bir duş bonesi takın ve yaklaşık 25 dakika bekleyin. Daha sonra saçlarınızı serin su ve şampuanla yıkayın. Saç kremi ile işlemi bitirin. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

Etkisi:

Hindistan cevizi yağı ve bal, her bir saç telinin dış yüzeyini nem sızdırmaz hale getiren mükemmel bir bakım kombinasyonu oluşturur. Bu maske saçınızın korunmasına katkıda bulunacaktır, bu nedenle saçlarınızın uzunluğunu korumanıza izin vermeyecek şekilde sık sık uçlarını aldırmak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü uçları eskisi kadar şiddetle kırılmayacak.

Yumurta Sarısı, Zeytinyağı ve Aloe Vera

Malzemeler:

4 yemek kaşığı taze aloe vera jeli
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 yumurta Sarısı

Yapılışı:

Bir kapta, pürüzsüz ve homojen bir macun elde edene kadar tüm malzemeleri karıştırın.

Bu karışımı kafa derisine ve saçınıza uygulayın. Köklerden uçlara kadar her bölgeye uyguladığınızdan emin olun. Saçınız maskeyle tamamen kaplandığında, bir duş bonesi ile kapatın. Yaklaşık 20-25 dakika bekletin. Daha sonra boneyi çıkarıp, soğuk su ve şampuanla yıkayın. Bu noktada ılık su kullanmak istemezsiniz çünkü karışımdaki yumurtayı pişirir.

Saç kremi ile işlemi bitirin. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

Etkisi:

Yumurta sarısı, protein ve sağlıklı yağlar içerir. Zeytinyağı ve aloe vera ile kombinasyon halinde, saçlarınızı beslemeye yardımcı olur ve saçınızın uzamasını hızlandırır.

Hindistan Cevizi Sütü ve Aloe Vera

Malzemeler:

4 yemek kaşığı aloe vera jeli
4 çorba kaşığı Hindistan cevizi sütü
1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

Bir kasede, pürüzsüz bir karışım elde edene kadar malzemeleri birleştirin ve karıştırın. Bu karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayın ve saçınızın tamamen her yerine uyguladığınızdan emin olana kadar sürmeye devam edin. Yaklaşık yarım saat kadar bekletin ve saçlarınızı durulamaya geçin. Hafif bir şampuanla yıkayın ve saç kremi ile tamamlayın.

Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Etkisi:

Hindistan cevizi sütü saçlarınızın sağlığını korumaya yardımcı olan harika bakım özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda saç derisini ve saçınızı beslemeye yardımcı olan mükemmel bir besin kaynağıdır. Bu maskedeki Hindistan cevizi yağı, içeriğin saça derinden nüfuz etmesini sağlar, böylece içten dışa kadar beslenebilirler.

Kına ve Aloe Vera

Malzemerler:

2 bardak taze kına yaprağı
2 çorba kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı taze aloe vera jeli
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Saç maskesini yapmadan yaklaşık 2 saat önce kınayı suya koyun ve bekletin. Daha sonra
yaprakları ezin ve malzemelerin kalanını ekleyin. İyice karıştırın. Karışımı saçınıza ve saç diplerine uygulayın. Köklere ve saç uçlarına odaklanın. Saçınız karışımla tamamen kaplandığında, yaklaşık 45 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ve şampuanla yıkayın.

Saç kremi ile işlemi bitirin. İki haftada bir uygulayabilirsiniz.

Etkisi:

Kına kafa derisi sağlığını korumak için mükemmel bir malzemedir. Aynı zamanda saç uzamasına yardımcı olur ve yumuşatır. Bu karışımı kullanmak sadece saç uzamasını hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda beyazları kapatarak saçınıza hoş bir renk katacaktır. Not: Kullanmadan önce saçınızın bir bölgesine uygulayın ve etkisini o minik bölgede test edin. Boyama etkisi olduğunu unutmayın.

E Vitamini ve Aloe Vera

Malzemeler:

1 yemek kaşığı aloe vera jeli
1 çorba kaşığı limon suyu
1 ampul E vitamini
2 yemek kaşığı badem yağı

Yapılışı:

Bir kapta, pürüzsüz bir karışım elde edene kadar malzemeleri birleştirin. Bu karışımı birkaç dakikalığına kafa derisine masaj yaparak ve sonra tüm saçınıza uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve saçlarınızı durulamaya geçin. Saçınızı hafifçe bir şampuanla yıkayın ve saç kremi ile tamamlayın. Haftada bir kez yapabilirsiniz.

Etkisi:

E vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek saç derisine ve saçınıza zarar vermesini önleyen mükemmel bir antioksidandır. Bu maske, saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur, kırık oluşumunu azaltır, böylece istediğiniz saç uzunluğuna daha hızlı ulaşırsınız.