Ne için doğduğunu bilerek doğan şanslı ruhlardan birisi değilseniz, amacınızı bulmak kolay olmayabilir. Bazıları bunu asla bulamaz, bazıları ise ilerleyen yıllara kadar farkına varamaz. Amacınızı bulma sürecinin kendisi de zorludur. Ne yapmamız gerek? Yüksek bir tepeye çıkıp, bize görünmesini mi bekleyeceğiz? Çok da pratik sayılmaz.

Çoğumuz için amacımızı bulmak ilk olarak tutkumuzu bulmaktan geçer ve daha sonra bu tutkuyu anlamlı bir şeye dönüştürme yeteneği ile bağlantılıdır.

Neyse ki tutkularınızı keşfetmenin bazı kolay yolları var ve bu yıllarınızı almıyor. Bu dört basit yöntem sizi doğru yola yönlendirecektir. Gerçek amacınızı hemen bilemeyeceksiniz ama geliştirebileceğiniz bir konuda fikir tohumları elde etmeniz mümkün olacaktır.

Aşağıdaki yöntemler diğer konularda da yaratıcı bir beyin fırtınası yapmanızı sağlarlar. Örneğin yeni bir hobiye başlayabilir, yeni bir şeyler öğrenebilir, yeni bir iş kurabilir veya bir fikri netleştirebilirsiniz. Size ilham veren, etkileyen ve ilginizi çeken şeyler keşfetmenizin yardımı olacaktır.

Sezgisel Web Araması

Evet, böyle bir şey var. Sezgisel web araması zihninizin dolaşmasına izin vermektir ancak buna biraz etkileşim katarsınız.

15-20 dakika rahat olduğunuz bir web tarayıcısının başına geçin. Wikipedia veya online ansiklopedilerden bir tanesini açmanız iyi olacaktır. İlk olarak başlangıç sayfasına bakın. Wikipedia veya diğer ansiklopedilerin büyük kısmında rastgele sayfa getirme seçeneği vardır ve eğlenceli bir başlangıç olur. İsterseniz Wikipedia’nın portal sayfasına veya diğer sitelerin ana kategorilerine bakabilirsiniz. Gözünüze güzel gelen bir şeyi seçin. Çok vakit harcamayın. Bir dakika içerisinde yeni sayfaya geçmiş olmanız gerekli.

Başlangıç sayfanıza hızlıca bir göz atın ve ilginizi çeken bir şeye tıklayın. İlginiz olmayan bir konudaki en rastgele sayfada bile ilginizi çekecek bir şeyler olacaktır. Bu bir resim de olabilir, bir yerin adı da olabilir.

Yeni sayfanızda ilginç görünen bir şeye daha tıklayın. Bunu hızlıca ve bilinçli şekilde düşünmeden çok defa yapın.

Şimdi muhtemelen kendinizi gerçekten ilginizi çeken bir sayfada bulacaksınız.

Şimdi daha yavaş okuyun ve bir sonraki tıklamanızın nereye doğru olacağına biraz daha özen gösterin.

15-20 dakikanız dolduğunda içinizde bir ateş yakan özel bir konuyu okuyor olacaksınız. Bu ne olursa, oraya nasıl gelmiş olursanız olun, kovalamanıza değecek bir şey olabilir veya amacınızı keşfetmek için size bir yönlendirmede bulunabilir.

Rehberli Meditasyon

İkinci iyi seçenek ise rehberli meditasyondur. Amacınızı bulmak için önceden kayıt edilmiş olanları bulabilirsiniz ama muhtemelen kendiniz yapmanız daha iyi olacaktır. Rehberli meditasyonda rehberin başka birisinin olması mecburiyeti yok. Kendinizi de planınıza göre rehber olarak kullanabilirsiniz.

Sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerde oturmak için 15 dakika ayırın. Oturun, yatın veya bir şekilde rahat olun. Normalde nasıl meditasyon yapıyorsanız o şekilde yapın. Gideceğiniz bu yolculuğa bir kaç dakika kafa yorun. Bu basit bir şablon ancak siz nasıl istiyorsanız öyle yapın. Sonuçta bu sizin zihninizde olacak.

  • Size güzel gelen veya ilham veren bir yer seçin, bu çok iyi bildiğiniz bir yer de olabilir, hayal edebileceğiniz bir yer de olabilir. Bir sahil, mağara, dağ zirvesi, büyülü orman, piramit veya gizli bahçe seçebilirsiniz.
  • Bir şeyi içine koyabileceğiniz bir nesne seçin. Bu güzel bir ahşap sandık da olabilir, mücevherli kadeh de olabilir, zarf da olabilir.
  • Size ilham verebilecek efsanevi veya gerçek bir kişi seçin. Bu kişiye güvenmeniz ve ona hayran olmanız gerek. Ruh dünyasına bağlı olarak düşünün, bir sihirbaz da olabilir, bilge rehber de olabilir, atalarınız da olabilir.

Meditasyonunuzda ilk olarak yerinize gidin, onun tüm detaylarına bakın, kokularına, seslerine odaklanın. Size nasıl hissettirdiğine bakın. Sonrasında seçtiğiniz nesneyi fark edeceksiniz ve onu takdir etmek için biraz vakit ayırın. İçerisinde bir kağıt olacak ve üç tane de kelime olacak. Bu kelimeler amacınıza dair bir şeyler anlatacaklar. Sonrasında rehberiniz karşınıza çıkacak ve kelimelerin anlamlarına dair bir iki sorunuzu yanıtlayacak. Sonrasında hafifçe uyanın. Hepsi bu kadar. Bilinçaltınız kağıttaki kelimeleri sağlayacaktır ve rehberiniz de cevap verecek. Rahatlayın ve keyfini sürün.

Eşzamanlılık

Bu son yöntemde evrene daha fazla güvenmeniz gerekiyor ve sonuçları yorumlamak için de daha fazla sezgi gerekiyor. Ancak günlük rutininize devam ederken ilham elde etmenin kolay bir yoludur.

Basitçe, sabah bir niyet ortaya koyun. Evrenin amacınızı size işaretler ile göstermesini isteyin. Sonrasında günlük işlerinize devam edin. Ancak farkındalığınızı yüksek tutun ve eşzamanlılık aradığınızı bilin.

Aldığınız sinyaller herhangi bir şekilde olabilirler. Müzik olabilir, radyoda duyulan bir şey olabilir, televizyon veya bir sohbet olabilir, yol tabelası olabilir, dükkan adı olabilir, hatta plakadaki harf ve rakamlar, renkler, vahşi yaşam, yerdeki yaprak bile olabilir. Çevrenizde olan bitenlere dikkat edin. Bunların bazıları sizinle konuşacak, bazıları ise zar zor dikkatinizi çekecek. Ruhunuzu canlandıran dikkat etmeniz gereken şey olacaktır.

Günün sonunda neleri fark ettiğinize dair notlar alın ve bu eşzamanlılıklara dair yorumlarınızı değerlendirin. Bir düzen fark etmeden önce bir kaç günü bu şekilde geçirmeniz gerekebilir. Eninde sonunda göreceksiniz.