Amerika’nın Sembolü Özgürlük Heykeli ve Hakkındaki İlginç Bilgiler

 

Özgürlük Anıtı (Özgürlüğü Dünyayı Aydınlatan: Fransız: La Libertééclairant le monde), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York Limanı’ndaki Liberty Adası’nda devasa bir neoklasik heykeldir. Fransız heykeltıraş Frédéric Auguste Bartholdi tarafından tasarlanan bakır heykeli Gustave Eyfel tarafından 28 Ekim 1886’da kuruldu. Fransa halkından Amerika’ya hediye edildi. Heykel, üzerinde 4 Temmuz 1776’da Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin yazıldığı üzerine, meşale ve tabula ansata taşıyan Roma tanrıçası Libertas’ı temsil eden cüppeli bir kadın figürü bulunur. Heykel, özgürlük ve Amerika’nın bir simgesidir ve yurtdışından gelen göçmenler için hoş bir karşılama olarak kabul edilir.

Meşale taşıyan kol, Philadelphia’da 1876’da Centennial Exposition’da ve 1876’dan 1882’ye kadar Manhattan’da Madison Square Park’da sergilendi. Özellikle Amerikalılar için hayırseverlik zordu ve 1885 yılına kadar maddiyat eksikliği nedeniyle tehlike artıyordu. New York Dünyası’ndan yayın yapan Joseph Pulitzer, çoğunlukla bir doların altına düşen 120.000’den fazla katkıda bulunan projeyi tamamlamak için bağışlar için bir yol izlemeye başladı. Heykel Fransa’da inşa edildi, denizaşırı ülkeye sandıklar halinde gönderildi ve daha sonra Bedloe’s Island olarak anılacak olan tamamlanmış kaide üzerine toplandı. Heykelin tamamlanması, New York’un ilk şerit töreni ve Grover Cleveland başkanlığındaki bağlılık töreni ile damgasını vurdu.

Heykel, Birleşik Devletler Deniz Feneri Kurulu tarafından 1901 yılına kadar, daha sonra Savaş Bölümü tarafından idare edildi; 1933’ten beri Milli Park Servisi tarafından sağlanmaktadır. Meşale çevreleyen balkona toplu ulaşım, 1916 yılından bu yana güvenlik nedeniyle yasaklanmıştı.

4 Temmuz, Birleşik Devletler için büyük bir gün – sadece Bağımsızlık Günü değil, Özgürlük Heykeli, 2011 yılından bu yana ilk kez halka yeniden açıldı.

“Özgürlük Heykeli”, aslında, bir takma isimdir. Bartholdi’nin hediyesinin ismi “Dünyayı Aydınlatan Özgürlük” idi.

Şahsen Özgürlük Anıtı’nı şahsen ziyaret ettiyseniz, kendisinin heybetli bir figür olduğunu zaten biliyorsunuz ancak şu eğlenceli gerçekleri göz önünde bulundurun:

Uzunluğu ve ağırlığı:

Kaideli temelin tabanından meşale ucuna kadar toplam yükseklik 93 metre. Heykelin 35 metrelik bir bel kısmı var. Özgürlük Anıtı’nın toplam ağırlığı 225 ton.

Meşale

1986’da tamamlanan restorasyon esnasında, yeni meşale 24 k altın ince levhalarla dikkatli bir şekilde kaplandı.

Taç ve yüz

Tepesinde, yedi kıtanın her biri için biri, her biri 9 fit uzunluğa ve 150 ton ağırlığa sahip yedi ışık vardır.

Tablet ve Tarihler

Sol elinde tutulan bir tablet IVUL IV IV. MDCCLXXVI tarihlidir (4 Temmuz 1776) Resmi geçit töreni 28 Ekim 1886 Perşembe günü yapıldı.

Basamaklar & Renk

Tabandan, Özgürlük Heykeli’ne 154 adım bulunmaktadır. Özgürlük Anıtı’nın dış bakır kaplaması, 3/32 inç kalınlığında ve açık yeşil renkte (patina olarak adlandırılır) bakırın doğal olarak aşınmasının bir sonucudur.

 1. Heykelin tam adı, Dünyayı Aydınlatan Özgürlüktür.
 2. 1886’da Amerika’ya verilen Fransa armağandı.
 3. Heykelin başı 1878’de Paris’te düzenlenen Dünya Fuarı’nda sergilendi.
 4. Soyulmuş kadın figürü, Roma özgürlük tanrıçası Libertas’tır.
 5. Amerikan Mucizesi Beyannamesinin yazıldığı tarihte (4 Temmuz 1776) yazan meşale ve tablet tutmaktadır.
 6. Tabandan meşale tepesine kadar olan heykel 93 metreyi ölçer ve 204 metrik ton ağırlığındadır.
 7. Lady Liberty, 879 ölçülerinde bir ayakkabı giyiyor.
 8. 35 metrelik bir bel hattı var.
 9. Ziyaretçiler, heykelin taçına ulaşmak için 354 merdivene çıkmak zorundalar.
 10. Tepede 25 pencere var.
 11. Heykelin her yıl yaklaşık 4 milyon kişi ziyaret eder.
 12. Tepenin yedi atağı, evrensel özgürlük kavramını belirten yedi okyanus ve dünyanın yedi kıtasını temsil eder.
 13. Heykelin, demir altyapısı ve oksidasyon nedeniyle yeşil renkteki bakır dış cephesi vardır. Zararlı bir işareti olmasına rağmen, patine (yeşil kaplama) ayrıca bozulmaya karşı bir koruma şekli olarak da işlev görür.
 14. Frederic-Auguste Bartholdi, Edouard de Laboulaye’nin heykel fikrini vermişti.
 15. Laboulaye, hem birliğin Amerikan Devrimindeki zaferi hem de köleliğin kaldırılması kutlaması olarak Fransa’dan Amerika’ya hediye olarak büyük bir anıt verilmesi gerektiğini ileri sürdü.
 16. Laboulaye, heykelin armağan edilmesinin Fransız halkını Napolyon III’te baskıcı bir monarşi karşısında kendi demokrasileri için savaşmaya teşvik edeceğini umuyordu.
 17. Eyfel Kulesi’ni tasarlayan Gustave Eiffel de Liberty’nin “omurgası” tasarımının arkasında id.
 18. Bakır yapısını oluşturmak için 300 farklı çekiç kullanılmıştır.
 19. Heykelin yüzünün heykeltıraş annesi Charlotte’da modellendiği söyleniyordu.
 20. Heykelin orijinal meşale 1984 yılında 24k altın yaprakta yeni bir bakır torç ile değiştirildi.
 21. Lady Liberty’nin ayağını açıkça göremiyorsanız da, aslında ayaklarını çekip çıkardığı kırık bir zincir ve zincirler arasında ayakta duruyor ve onu baskı ve kölelikten uzaklaştıracağını gösteriyor.
 22. Heykelin olumlu anlamına rağmen – Amerikan bağımsızlığı ve köleliğin kaldırılması – Afrikalı Amerikalılar heykeli Amerika’nın ironik bir görüntüsü olarak görüyorlardı; Irkçılık ve ayrımcılığın devam etmesine rağmen, herkes için ırktan bağımsız olarak bir özgürlük ve adalet ülkesi olduğuna inanmaktadır.
 23. Özgürlük Heykeli, 19. yüzyılın ikinci yarısında göçün simgesi haline geldi ve 9 milyonu aşkın göçmen Birleşik Devletler’e geldi ve heykel genellikle tekne ile geldiğinde gördükleri ilk şey oldu.
 24. Heykelin en ünlü sinematik görüntüsü, yarı maymun kumunun içine gömülmüş olduğu 1968 tarihli “Maymunlar Gezegeni” filmindeydi.
 25. Heykelin maliyeti hem Fransız hem de Amerikalılardan gelen katkılarla finanse edildi. 1885’de “Dünya” adlı bir New York gazetesi, bağışçılardan 102.000 dolar yükseltildiğini ve bu toplamın yüzde 80’inin bir dolardan daha az miktarda alındığını bildirdi.
 26. Boston ve Philadelphia’daki gruplar, yerini değiştirme karşılığında heykelin yapımının tüm masrafını ödemeyi teklif ettiler.
 27. Heykel ilk kez 1886 yılında inşa edildiğinde şimdiye kadarki en uzun demir yapısı olmuştur.
 28. 1984’te, heykel bir UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak listelenmiştir.
 29. Lady Liberty’nin inşa edildiğinden bu yana yılda yaklaşık 600 cıvata şimşek vurduğu düşünülmektedir. Bir fotoğrafçı 2010 yılında ilk kez bu fotoğrafı ele geçirdi.
 30. İki kişi bir tanesi 1929’da, diğeri 1932’de olmak üzere heykeli atlayarak intihar etmiş, intiharı deneyen birçoğu ise sıçrayarak hayatta kalmıştır.
 31. Amerikan şair Emma Lazarus Özgürlük Heykeli hakkında “Yeni Kolonos” isimli bir sonatta yazdı (1883). 1903’te şiir bronz bir plak üzerine kazınmış ve heykel üzerindeki kaidesin alt seviyesine yerleştirilmiştir.
 32. İçinde bulunduğu ada daha önce Bedloe Adası olarak adlandırılmıştır, ancak ismi 1956’da Liberty Adasına değiştirilmiştir.
 33. Paris’te daha küçük bir versiyon ve Nevada’daki Las Vegas Strip’inde olmak üzere heykelin çeşitli kopyaları bulunmaktadır.
 34. 1944’te taçtaki ışıklar, Morse kodunda, Avrupa’daki Zafer için V anlamına gelen “nokta-nokta-çizgi çizgi” yi çarpıştırdı.
 35. Andy Warhol, 1960’lı yıllarda Pop Art serisinin bir parçası olarak “Özgürlük Anıtı” nı boyadı. Bu değerli olduğu tahmin edilen bir eserdir.
 36. Heykel 16 yıl boyunca (1886-1902) bir deniz feneri gibi çalıştı ve 24 mil uzaklığa kadar ışık yaktı.
 37. Heykel, Ekim ayında 127. doğum gününü kutlayacak.
 38. Çizgi roman karakteri olan Miss America, heykel tarafından güçlerini kazandı.
 39. 11 Eylül terörist saldırılarının ardından heykel güvenlik nedenleriyle kapatıldı, kaide 2004’te yeniden açıldı ve heykel 2009’da, ancak yalnızca sınırlı sayıda ziyaretçi taç yapabiliyor.
 40. Heykel, Sandy Kasırgası’nın etkileri nedeniyle 2012 yılında kapatılmış ve ada halkın sınırları dışındadır. Heykel, 4 Temmuz 2013’te Bağımsızlık Günü’nde ziyaretçilere yeniden açılmıştır.
 41. Heykel, Alman sabotajcılar I. Dünya Savaşı sırasında patladığında 1916’da ufak bir hasar aldı. Meşale tutan kol 100.000 dolara mal olunan tamir işleriyle en fazla hasar gördü. Sonra meşaledeki merdivenler güvenlik nedenleriyle halka kapatıldı ve o zamandan beri kapalı kaldı. O zamandan beri meşale hiç kimse tarafından ziyaret edemedi.
 42. Özel teknelerin Özgürlük ve Ellis adalarına demirlenmesi yasaktır. Bu nedenle, feribot sistemiyle ulaşmanın tek yolu.
 43. Heykelin 300 adet bakır parçası, fırtınalı denizlerde batan Fransız gemi Isere’deki 214 sandıkta Amerika’ya taşınmıştır.
 44. Liberty Island, New Jersey e yakın olmasına rağmen, New York Eyaleti sınırları içindeki federal mülktür.
 45. 1982’de kafanın merkezden iki metre uzakta kurulduğu keşfedildi.
 46. Heykelin ve kaidesin inşaatı maliyeti bugünün parasında 10 milyon doları aşan 500.000 doları aştı.

Amerika’nın Sembolü Özgürlük Heykeli ve Hakkındaki İlginç Bilgiler” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ziya Önder dedi ki:

  Yorum yapmayacağım. Sadece bir soru soracağım. İnternette dolaşan bilgilere göre heykel, Sultan Abdülmecit tarafından Süveyş Kanalının Akdeniz’e açılan kıyısına konulmak üzere bir Fransız mimara yaptırılmış hatta heykelin taşıyıcı omurgasını diyelim Eyfel’in kendisi tasarlamıştır ve de parası ödenmiştir. Ancak Fransızlar, bunu Amerikalılara hediye etmişler. Tabi Amerikalıları çok sevdikleri v.s. diye de yazıyor . siz nedersiniz? Kime inanalım?

 2. Hdr dedi ki:

  Amerika ozgurluk anitinin kolu kac metredir 47 madeye bunu ekleyin cok onemli