© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anason çayının faydaları nelerdir?

Anason çayının faydaları nelerdir?

Anason, Türkiye, Suriye, İspanya gibi doğu Akdeniz bölgesinin doğal bir bitkisidir. Yaz aylarında yarım metreye kadar büyür ve beyaz çiçekler taşır. Anason çayının çeşitli tıbbi faydaları vardır ve çeşitli sebeplerle dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Anason, gıda maddelerinde yaygın olarak kullanılan farklı bir lezzet ve aromaya sahiptir. Besin değeri ile birlikte, anason çayının cildinize, saçınıza ve sağlığınıza nasıl fayda sağladığına birlikte göz atalım.

Cilt Sağlığını Destekler

Anason çayının tıbbi faydaları antispazmodik, antiseptik, sedatif, sindirim ve uyarıcı özellikler içerir. Aynı zamanda detoksifikasyon özelliklerini de içerir. Anason çayı cildinizi sağlıklı ve parlak tutmaya yardımcı olabilir. Anason çayı içmek içindeki anethol içeriği sayesinde lekeler, sivilce ve hasar gören deri oluşumunu engeller. Cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur.

Sindirimi İyileştirir

Anason çayı sindirim sistemi için oldukça terapötiktir. Sindirim özelliklerini geliştirdiği için sindirim problemleri için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Her sindirim hastalığına tedaviyi sağlarken, sindirim sistemi için de bakımlı prosedürler için kesinlik sağlar. Gerçekten kusma, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, gaz sorunu, spazmodik gaz ve gastrit gibi hastalıklara karşı mükemmeldir. Ayrıca, iştah uyarıcı olarak da çalışır.

Uykusuzluğu Azaltır

Anason çayı, yemeklerden sonra veya yatmadan önce kullanıldığında, uyku bozukluklarının yönetiminde inanılmaz derecede değerlidir. Anason içindeki öz yağ buharlaştığı için çok uzun süre kaynatılmamasına özen gösterilmelidir; ayrıca (biraz acı tat kazanacaktır) terapötik özelliklerinin çoğunu kaybedecektir. Aksine, genellikle bitkisel özelliklerini kaybetmeden demlemek için, çayı çabucak demleyin ve karışıma bal eklemek için soğumasını bekleyin.

Mikrobik Enfeksiyonlar ve Hastalık İhtimalini Azaltır

Anason normalde mantarın yanı sıra bakteri, virüslerin miktarının dağılımının yanı sıra gelişimini de engellediği bulunmuştur. Mikrobik enfeksiyonların yanı sıra bunlardan kaynaklanan hastalıklardan korunmak için gerçekten değerlidir.

Erkeklerde Andropoz ve Kadınlarda Menstrüel Bozukluklar İçin Değerlidir

Anason, fitoöstrojen (östrojenik bir ajan) olan ana element anetol içerir. Anetol içeriğinin türevleri, tıpkı diantheol ve fotoantheod gibi, erkek andropoz semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur, anne sütünün artmasına yardım eder, doğumun kolaylaştırılması ve menstrüasyonun teşvik edilmesi için çalışır.

Laktasyonu Artırır

Anason çayı ayrıca emziren annelerdeki sütü artırmak için kullanılabilir. Star anason, laktasyonun gelişmesine yönelik hafif estrojenik etkilere sahip olan diantheol ve fotoantheold içerir. Buna ek olarak, östrojenik etkilerden ötürü anasonu, libidoyu artırmak için ve ayrıca adet öncesi sendrom belirtileri ile uğraşmak için kullanılır. Anason çayı mükemmel bir fikir olmasına rağmen emziren annelerin kullanmadan önce doktorlarından tavsiyeler almaları gerekir. Ayrıca, bu bitki gerçekten hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

Balgam Söktürücü Olarak Kullanabilirsiniz

Anason çayı solunum sağlığını geliştirir. Orta düzeyde balgam söktürücü özelliği vardır, öyle ki anason pastillerde ve öksürük şuruplarında sıklıkla kullanılır. Aynı şekilde, Anason yağı, akciğerler ve boğazdaki balgamın hafifletilmesine gerçekten yardımcı olur. Ayrıca genel soğuk algınlığı, astım, bronşit, influenza, pnömoni ve sinüzit tedavisinde de oldukça şifalı bir ilaçtır.

Akne Gibi Cilt Enfeksiyonlarıyla Savaşır

Anason bitkisindeki yağ, ayrıca cilt bozukluklarıyla başa çıkmak için kullanılır. Tarihsel olarak anason, orta derecedeki akne tipleri ile başa çıkmak için topikal olarak kullanılmıştır. Buna ek olarak, anason çayı ve yağı böcek sokmalarına ve ısırıklara bağlı enfeksiyonlara olduğu kadar uyuz ile mücadele etmek için de kullanılmıştır. Düzenli olarak anason çayı içmek ciltteki yağ ve sebum oluşumunu azaltır ve dengeler. Ayrıca topikal olarak da akneden etkilenen bölgeye demleyip soğuttuğunuz anason çayı sürebilirsiniz. Göz çevresiyle temas ettirmeyin.

Ağız Sağlığını Teşvik Eder

Anason çayının sağlık avantajlarından biri, ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olmasıdır. Anti-mikrobik, anti-bakteriyel etkileriyle ideal gargara bileşeni haline gelmiştir. Kötü nefes probleminin yanı sıra ağız yaraları ile savaşa da yardımcı olacaktır. Bu tür tohumlar evde hazırlanan gargara tariflerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Anason çayını 3 dakikada kadar demleyip, süzdükten sonra soğumaya bırakın ve ağzınızı bu suyla gargara yapın.

Anti Epileptik ve Anti Histerik Olarak Çalışır

Anason çayı, içindeki öz yağlar sebebiyle narkotik ve yatıştırıcı etki içerdiğinden, kan dolaşımını, solunumu ve sinir tepkisini azaltarak, epileptik ve histerik saldırıları rahatlatabilir Sinir koşullarının sedasyonunda, hiper tepkilerin yanı sıra konvülsiyonlarda da etkin olduğu keşfedilmiştir. Ancak ağır dozlar özellikle çocuklar için olumsuz etkilere neden olabileceğinden, anason çayı özellikle dikkatle kullanılmalıdır.

Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Anason çayı tansiyon seviyesini kontrol altında tutar. Kalp basıncının azaltılmasına yardım eder. Ek olarak, yağ temizleyici olduğundan, kan akışını artırarak kalbi sağlıklı ve dengeli tutar. Düzenli kan akışı kalbe enerji verir ve canlı kalmasını sağlar. Bununla birlikte, düşük kan basıncı seviyesine sahip kişilerde, anason çayı kullanılmaması önemlidir, çünkü, kan basıncı seviyesinde ek bir düşüşe neden olabilir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Vücudun metabolizması anason çayı ile ideal bir şekilde muhafaza edilebilir. Anason çayı hormonları teşvik eder. Vücuttaki enzimlerin uyarılması, metabolik hızın sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle vücudun tüm sağlığı geliştirilir. Anason tohumlarının detoks etkilerine ilaveten vücudu zararlı toksinlerden kurtararak metabolizmayı hızlanması için teşvik eder.

Trombozu Önleyebilir

Tromboz, kan dolaşımı içinde kan pıhtısının oluşumu olarak tanımlanır ve dolaşım sisteminin ve kan dolaşımının tıkanmasına neden olur. Anason, anethol adı verilen temel yağ içeriği nedeniyle trombozu önlemeye yardımcı olabilir. Pıhtı bozucu etkisi ve vazorelaksan etkisi nedeniyle ortaya çıkan, güvenli bir antitrombotik aktivitesi vardır.

Anason Çayı Hazırlamak İçin

Bir çay kaşığı bütün anason tohumunu süzgeçli bir bardağa veya demliğe koyun ve üzerine kaynar su ekleyin, yaklaşık üç dakika bekletin. Çok uzun süre ocak üstünde demlenirse içindeki öz yağlar buharlaşabilir. Daha sonra süzüp, içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir