© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Andız pekmezinin faydaları nelerdir?

Andız pekmezinin faydaları nelerdir?

Andız, iğne yapraklı ve meyvesinden pekmez yapılan bir bitkidir. Kıyı şeritlerinde ve tuzlu çamurluklarda yetişir. Andız, beslenme açısından çok değerlidir ve geniş bir avantaj yelpazesine sahiptir, ancak çok az kullanılan bir bitkidir. Avantajları, vücudun zehrini atma, sindirime yardımcı olma, bağışıklık sistemini koruma, kilo verme, uykuyu uyarma ve dolaşımı artırma becerilerini içerir. Bu yazımda, andız pekmezinin tam 10 faydasını okuyacaksınız.

1. Kas Kasılmalarını Artırır

Kas kasılmaları, hareketlere, eklemlerin stabilitesine ve iyi bir duruşa katkıda bulunur; andız pekmezi, kaslara yararlı besin maddelerinin büyük kaynağı olur. Andız, diğer gıdalardan sodyum almamıza rağmen, kasları destekleme kabiliyetine sahip önemli bir besin maddesi olan sodyum içerir. Andızda bulunan sodyum, elektrik sinyallerinin gönderilmesinde sinir hücrelerine yardımcı olur, böylece kaslar kasılabilir, sodyum yokluğu sinir hücrelerinin kas lifleriyle iletişim kurmasını engeller. Bu sonuç olarak kas seğirmesi ile sonuçlanabilir, sağlıklı bir diyet muhtemelen kas güçsüzlüğüne bir son verebilir. Bu, sodyum üzerinde denge etkisi oluşturan ve kasların ve kan damarlarının normal işlev süreçlerini teşvik eden potasyum varlığını dışlamamak gerektiğinin kanıtıdır. Hem andız pekmezi hem de andız bitkisi kasların gelişimine ve doğru çalışmasına yardım eder.

2. Yıpranmış Dokuların Onarımını Teşvik Edebilir

Doku hasarından kurtulma rejeneratif bir hasattan daha fazla bir onarım sürecidir ve dolayısıyla hasarlı hücreleri etkili bir şekilde iyileştirmek için insan vücudu proteinleri kullanır. Protein, hasarın ya da diğer hasar görmüş yapıların inşasından ve onarılmasından sorumludur. Andız pekmezindeki besin proteini kas inşa edebilir ve koruyabilir, kalori yakabilir ve doyma seviyesini artırabilir. Protein birçok hayati süreçte kullanıldığından, sürekli yenilenmesi önemlidir, bu nedenle andız pekmezi vücuttaki herhangi bir kayıp proteini doldurmaya yardımcı olabilir, bununla birlikte toplam miktarı küçük olabilir ancak, her ufak miktarı yardımcı olur.

3. Bağırsak Hareketlerini İyileştirebilir

Diyet lifi, herhangi bir rahatsızlık veya kabızlığa neden olmaksızın dışkı geçişini kolaylaştırır. Düzensiz bağırsak hareketi olduğunda dışkı sertleşir ve bağırsaktan dışarı atılması güçleşir. Andız ve andız pekmezi benzeri lif açısından zengin gıdalar yemek, besin alımını artırabilir, çünkü bağırsaktaki iltihap azalmasını teşvik eder. Andız aynı zamanda kolondaki kanser riskini azaltmak için diyet lifi kullanabilir ve su çekmek ve tutmakla dışkıya hacim kazandırma özelliklerini de kullanabilir. Bu da dışkının kolay ve zamanında geçirilmesini sağlar.

4. Yaşlanma Sürecini Yavaşlatmaya ve Cildi Aydınlatmaya Yardımcı Olabilir

Vitamin C, aktif olarak hücresel hasara neden olan serbest radikallerin doğal bir temizleyicisidir. Andızdaki C vitamini yaşlanmayı iki şekilde yavaşlatabilir. Birincisi, vücut tarafından kolajen üretim seviyesinde (kırışıklıklar olarak bildiğimiz) bir azalma olduğunda tanımlanan çizgileri muhtemelen azaltır. Bunu kolajen üretimini artırarak yapar; böylece derinin elastikiyeti geri yüklenir ve esnetildiğinde orijinal formuna geri dönebilir. İkincisi, C vitamini deride büyük gözeneklerin boyutunu küçültür, cilde doğal bir sıkıştırıcı özelliği vardır.

5. Vücudun Patojenlerden Korunmasına Yardım Eder

Beyaz kan hücreleri, zararlı hastalıklara neden olan işgalcileri, enfeksiyona neden olmadan önce durduran, vücudun ilk savunma hattıdır. Andız, beyaz kan hücrelerinin hızlı üretimini artıran, grip mevsiminde veya vücudun savunması tehlikeye gireceği zamanlarda vücudu koruyan, iyi miktarda C vitamini içerir.

6. Kan Dolaşımına Yardımcı Olabilir

Demir metabolizma ve büyümeyi daha da artıran ve sağlığı koruyan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir. Andızdaki diyet demirinin ılımlı miktarı, oksijenin akciğerlerden vücudun geri kalanına taşınması ve anemi gibi hastalık riskinde azalmaya yardımcı olabilir.

7. Kilo Vermeye Yardım Eder

Kalorisi ve yağ içeriği düşük gıdalar kilo vermek isteyenler için caziptir. Andız pekmezi, düşük kalorilidir ve az zararlı yağ içeren doğal bir besindir ve yağ metabolizmasında yardımcı olmak ve belirli bir süre boyunca yavaş ve sabit kilo kaybına yardımcı olmak için çok iyi çalışır.

8. Sağlıklı Kemik Oluşumuna Yardımcı Olur

Kalsiyum kemiklerin oluşmasına yardımcı olur ve sağlıklı kalmasını sağlar, ancak vücutta üretilmez, bu nedenle diyete kalsiyumun eklenmesi gereklidir, çünkü vücut çeşitli faaliyetlerde kalsiyum kaybeder. Andız pekmezi tüketmenin önemli bir yararı, yüksek kalsiyum içeriği olabilir. Beslenme ile alınan kalsiyum, kemiğin uzun ömürlülüğünü artırabilir ve kemikteki kalsiyumu biriktirmeyi artırarak güçlü kılabilir. Kalsiyumunun bir diğer yararı da kan pıhtılaşmasına yardımcı olmak ve sodyum ve potasyumun kan damarı ve kas kontraksiyonu üzerindeki rollerini desteklemek olabilir.

9. İnflamasyonun Azaltılmasında Yardımcı Olabilir

İnflamasyon tipik olarak yaralanmaya, hasarlara karşı bir bağışıklık tepkisidir ve bazı durumlarda altta yatan kronik bir hastalığa işaret edebilir. Enflamasyonu azaltmak için, andız pekmezi yiyebilirsiniz çünkü sadece tadının güzelliği değil, antienflamatuvar özellikleri açısından da değerlidir. Topikal olarak uygulandığından bile şişme ve inflamasyonu hafifletir ve romatizmaya ve iltihabi bir bileşeni olan deri rahatsızlıklarına karşı koyar. C vitamini içerdiği için de iyi bir rol oynayabilir.

10. Bağırsaktaki Faydalı Bakterileri Artırabilir

Faydalı bakteriler (probiyotik bakteriler olarak da bilinirler) gıdaların sindiriminde ve emiliminde önemli rol oynamaktadır. Diyet lifi bakımından yararlı olduğu için andızı ve andız pekmezini düzenli olarak tüketmek yararlı bakterileri doğal olarak artırmanın en iyi yollarından biri olabilir. Bu diyet lifi desteğinden yeterince faydalanmanız sağlanırsa, iyi bakterileri sürekli olarak beslediğinden zararlı mikroplardan gelen hasarları etkisiz hale getirir ve bağışıklık sisteminin performansını artırır. Bu bakteriler aynı zamanda gıdaların sindirimini de artırabilir ve zararlı bakterilerin gelişmesine izin veren koşulları önleyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir