Anemi semptomları için 5 doğal tedavi

Anemi ya da diğer adıyla kansızlık rahatsızlığı, kandaki kırmızı kan hücrelerinin normal adetlerinden daha az olması ya da bu kırmızı kan hücrelerinde yeterince hemoglobin olmaması olarak tanımlanmaktadır. Aneminin yan etkilerinden bir tanesinin oksijen dolaşımında yetersizlik olması, beraberinde kas güçsüzlüğü, devamlı yorgunluk, zihnin bulanması ve ruh hali değişimlerini getirmesine sebep oluyor. Hatta ciddi anemi vakalarında kalbin, beynin ve diğer organların zarar görmesi de mümkün oluyor. Nadiren olsa da tedavi edilmemesi ölümcül olabiliyor.

Yaygın Anemi Semptomları

Oksijeni taşıyan kan hücrelerinin eksikliği, beyne, dokulara, kaslara ve hücrelere yetersiz oksijen akışına sebep olur. Bu ise pek çok yetişkinin hissettiği hafif yorgunluğun ve garipliğin sebebidir. Dolayısıyla öncelikle anemi semptomları arasında en yaygın olanlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekli. Bunlar arasında şunlar yer alıyorlar:

• Yorgunluk
• Zayıflık
• Solgun ten
• Düzensiz veya hızlı kalp atışı
• Nefes yetersizliği, nefes alma zorluğu, azalmış dayanıklılık
• Göğüs ağrıları
• Sersemlik ve denge kaybı
• Bilişsel problemler, zihin bulanıklığı, konsantrasyon bozukluğu
• Soğuk eller, ayaklar ve beden sıcaklığı değişimleri
• Baş ağrıları

Ancak aneminin özellikle ilk safhalarda herhangi bir belirti vermeyeceğini de unutmamalısınız.
Anemi bazı bireylerde daha yaygın şekilde ortaya çıkabiliyor ve risk altında olduğunuzu gösteren bazı durumlar da şu şekilde sıralanıyorlar:

• Demir ve B12 eksikliği
• Kadın olmak, zira kadınlarda kansızlık daha fazla görülüyor
• B12 vitamini emiliminde sorunlar olması
• Yaşın ilerlemesi, 65 yaşın üzerinde risk artmaktadır
• Gebelik
• Candida mantarı
• Otoimmün hastalıklara sahip olmak
• Sindirim bozukluklarına sahip olmak
• Ağrı kesicileri ve aspirini çok sık kullanmak
• Genetik olarak anemi eğilimine sahip olmak
• Thalassemia adlı rahatsızlığa sahip olmak

Anemi Semptomları İçin 5 Doğal Tedavi

Dalağınızı Besleyin

Aneminin doğal tedavisinden en önemli noktalardan bir tanesi, dalağın iyi beslenmesidir. Dalak, kırmızı kan hücresi üretiminden sorumlu olan bir organdır ve bunun yanında bedendeki sıvıları da bir arada tutar. Eğer dalak sağlıklı değilse, anemiye sebep olan baş faktörlerden bir tanesi olacaktır.

Dalağınızın beslenmesini sağlayacak bazı özel gıdalar da mevcuttur ve bunlar sayesinde kansızlık belirtilerinin üstesinden doğal yollardan gelebilirsiniz.

Bunlar arasında en önemlisi kabaktır ve başta turuncu renkli olanlar olmak üzere tüm kabak çeşitleri dalağa yardımcı olurlar. Günde en az bir öğünde kabak türevlerini tüketmeniz, size çok yardımcı olacaktır.

Bunun yanında ıspanak ve benzeri yoğun yeşil renkte ve yapraklı olan sebzeler de kırmızı kan hücresi üretimine destek olmaktadırlar. Günde en azından bir porsiyon yemek veya salata olarak tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Son olarak, marul ve roka gibi hafif acımsı sebzeler, dalak için büyük önem sahibidirler. Hatta bu sebzeleri yemekten önce destek olarak da alabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Bağırsak İçin Probiyotik Tüketin

Anemi belirtilerinin üzerinden gelmenize yardımcı olacak ikinci adım ise bağırsak sağlığını probiyotikler ile iyileştirmektir. Bağırsak sağlığı, besinlerin emilimi için çok önemlidir ve bu nedenle her insan aslında sindirebildiği şeyler kadar vardırlar. Eğer doğru şekilde sindiremiyorsanız besinlerin içerisindeki hemoglobin yapımında kullanılan demiri de yeterince almıyorsunuz demektir.

Pek çok insan buna karşın demir besin destekleri alırlar ancak bunlar her zaman işe yaramaz çünkü sızdıran bağırsak sendromu gibi semptomlar, diğer vitamin ve minerallerin yanında demirin de yeterince emilmesine engel olur.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, probiyotik ürünlerle beslenen bireylerin demir ile birlikte tüm B vitamini düzeylerinde iyileşme görülmüştür. Bu nedenle bir demir tableti almak yerine bunun altında yatan sebeplere göz atmalısınız. Ev yağımı yoğurt, keçi sütü kefiri gibi probiyotik ürünler, bağırsak sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Demir Bakımından Zengin Gıdalar Tüketin

Kansızlık semptomlarına karşı alınabilecek bir diğer önlem ise demir bakımından zengin gıdalar tüketmek. Vücudumuzun emebildiği bir demir tipini almanın en iyi yolu doğal şekilde yetiştirilmiş et ve deniz ürünleridir. Bunun yanında kuruyemişler, baklagiller, sebzeler ve kepekli tahıl ürünleri de demir bakımından zengindirler ancak bu ürünlerdeki demirin emilimi biraz daha zordur.

İlk tercihleriniz arasında dana ciğeri ve tavuk ciğeri yer almalıdır. Eğer tek başına ciğer yemeyi pek güzel bulmuyorsanız, yemeğin üçte birini ciğer, üçte ikisini et kısımlarıyla da kullanabilirsiniz. Buna bir de havuç, soğan ve deniz tuzu gibi ürünleri de eklerseniz karaciğeriniz için oldukça sağlıklı bir yemeğe sahip olabilirsiniz.

Diğer demir bakımından zengin gıdalar arasında organik kırmızı et bulunmaktadır, yani bu etler serbest gezen ve otlaklarda beslenen hayvanlardan üretilmiş olmalıdırlar.

Stresi Azaltın

Eğer duygusal olarak stres altındaysanız sinirlilik, kaygı, anksiyete gibi duygularınız varsa, bu durum dalak ve karaciğerinize zarar vererek onları tüketecektir. Dolayısıyla, rahatlayabileceğiniz anlar yaratmaya çalışmalı, geceleri de iyi uyumalısınız.

Besin Destekleri Almayı Düşünün

Folat içeriği bulunan B vitamini komplekslerini ve yanında da demir desteklerini almayı düşünebilirsiniz. Ek olarak, ginseng gibi bazı bitkiler de kortizol düzeyini düşürerek stresle mücadele etmenizi daha kolay hale getiriyorlar.

Anemi semptomları için 5 doğal tedavi” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sevgi dedi ki:

    Teşekkür ederim bilgiler için ben ilaçta kullandım hep demirin düşük

  2. Suna dedi ki:

    Slm.Benim kızım 7.30 yaşında.kizimda demir eksikliği var.anemi tesisi konuldu.ancak tedaviye verek duyulmadi. Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz. Sadece bir ay demir tableti kulandım ancak sonuc alamadi.yardimci olursanız sevinirim.tesekirler.