© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anksiyete iyi gelen öz yağlar

Anksiyete iyi gelen öz yağlar

Image Bu yazıyı 4 dakika 21 saniyede okuyabilirsiniz.

Öz yağlar burnunuzdaki koku reseptörlerini uyararak, sinir sisteminize mesaj gönderebilmektedir. Ayrıca vücudun kimyasal ve enerji sistemleri üzerinde ince bir etkiye sahip oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle, kaygı ve stres için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Öz yağlar, cilde uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Böylece tahriş riski azalır. Yetişkinler için, her 15 damla öz yağ, 28 gramlık bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Çocuklarda öz yağların kullanımı, doktor gözetimi altında olmalıdır. Çocuklar için, karışım çok daha fazla seyreltilmelidir. 28 gram taşıyıcı yağa, 3-4 damla öz yağ yetebilir. Bazı popüler taşıyıcı yağlar badem, Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağıdır. Anksiyete belirtilerini azaltmak için kullanabileceğiniz öz yağlar aşağıda belirtilmiştir:

Lavanta öz yağı


Lavanta, en popüler aromaterapi yağlarından biridir. 2012 araştırmasına göre, beynin duyguları kontrol eden kısmı olan limbik sistemi etkileyerek anksiyeteyi yatıştırdığı düşünülmektedir. Birkaç damla lavanta öz yağını bir çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birlikte banyo suyuna katabilirsiniz.

Yasemin öz yağı

Muhteşem bir kokuya sahiptir. 2013 çalışmasına göre, yasemin öz yağı solumak, sağlık ve romantizm duygusunu artırabilir. Anksiyete için kullanılan bazı diğer öz yağlardan farklı olarak, uykusuzluğa neden olmadan sinir sistemini sakinleştirdiği düşünülmektedir. Doğrudan şişeden soluyabilir veya kokusunun odayı bir difüzör yardımı ile doldurmasına izin verebilirsiniz.

Kutsal fesleğen öz yağı

Yemeklerde kullandığımız fesleğenden farklıdır ama aynı ailedendir. Eugenol adı verilen bir bileşik içerir. 2014 araştırmasına göre, kutsal fesleğen fiziksel ve zihinsel stresi tedavi etmede umut verici bir adaptojenik bitkidir. Kutsal fesleğendeki eugenol güçlü bir kokuya sahiptir, bu yüzden, bir aromaterapi difüzörüne birkaç damla ekleyin ve yağ odanın içinde dağıldıkça kokusunu soluyun.

Bergamot öz yağı

Bergamot öz yağı, canlandırıcı bir narenciye kokusuna sahiptir. 2015 tarihli bir araştırmaya göre, hem hayvan hem de insan denemeleri, bergamotun anksiyeteyi hafifletmeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Ancak topikal olarak kullanıldığında, bergamot güneş hassasiyetini artırabilir. Bir mendile birkaç damla bergamot öz yağı damlatın. Anksiyeteyi hafifletmek için iki ila üç kez soluyun.

Papatya öz yağı

Papatya, rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri ve sarhoş edici kokusuyla ünlüdür. Anksiyete için papatya öz yağı kullanımı hakkında çok fazla araştırma yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar papatya takviyelerinin, hafif ila orta dereceli genel anksiyete bozukluğu olan insanlara faydalı olabileceğini göstermiştir. Cildinize seyreltilmiş papatya öz yağı ile masaj yapın veya sıcak banyo suyuna ekleyin.

Gül öz yağı

Gül öz yağı, 2014 çalışmasına göre, ayak banyosu şeklinde kullanıldığında, hamile kadınlarda anksiyeteyi azaltabilir. Ayaklarınız için ılık su ve seyreltilmiş gül öz yağıyla dolu bir ayak banyosu hazırlayın. En sevdiğiniz kokusuz nemlendiriciye veya shea yağına, gül öz yağı ekleyebilir ve cildinize masaj yapabilirsiniz.

Ylang ylang öz yağı

Ylang ylang, rahatlama sağlamak için aromaterapide kullanılır. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre ylang ylang, lavanta ve bergamot karışımı, stres ve anksiyete düzeylerini, kan basıncını, kalp atış hızını ve kortizolü azaltmıştır. Cildinize seyreltilmiş ylang ylang öz yağı uygulayın, bir oda difüzörüne damlatın veya doğrudan soluyun.

Buhur öz yağı

Buhur öz yağı, Boswellia ağacının reçinesiyle yapılır. Anksiyeteyi azalttığı düşünülen tatlı bir aroması vardır. 2008 çalışmasına göre buhur öz yağı, lavanta öz yağı ve bergamot öz yağı karışımı kullanılarak yapılan bir aromaterapik el masajı, terminal kanserli kişilerde anksiyete, depresyon ve ağrıyı iyileştirmiştir. Elinize veya ayağınıza seyreltilmiş buhur öz yağı ile masaj yapın. Ayrıca bir difüzöre damlatabilirsiniz.

Adaçayı öz yağı

Odunsu ve bitkisel bir kokusu vardır. Sakinleştirici yetenekleri nedeniyle, genellikle bir afrodizyak olarak kullanılır. 2015 sistematik incelemesine göre, adaçayı öz yağı gerginliği rahatlatabilir ve kadınlarda kortizol düzeylerini kontrol edebilir. Kortizol, stres hormonu olarak bilinir. Kortizol düzeyleri düşünce, anksiyete ve depresyon riski azalır. Endişeli hissettiğinizde doğrudan adaçayı öz yağını soluyun ya da seyreltilmiş yağı cildinize uygulayarak masaj yapın.

Paçuli öz yağı

Ayurvedik tıpta anksiyete, stres ve depresyondan kurtulmak için kullanılır. Genellikle lavanta gibi diğer öz yağlarla birleştirilir. Çoğu kanıt anekdot olmasına rağmen, paçuli öz yağının dinginlik ve rahatlamayı teşvik ettiği düşünülmektedir. Anksiyete azaltmak için, paçuli öz yağını doğrudan soluyun veya sıcak banyo suyuna ya da difüzöre damlatın.

Sardunya öz yağı

Sardunya öz yağı sardunya bitkisinden damıtılır. Doğumun ilk evresindeki kadınlar üzerinde yapılan 2015 araştırmasına göre, sardunya öz yağının solunması, doğum sırasında anksiyeteyi etkin bir şekilde azaltmıştır. Ayrıca diyastolik kan basıncını azaltmaya da yardımcı olabilir. Bir mendile birkaç damla sardunya öz yağı damlatın ve birkaç kez soluyun.

Limon otu öz yağı

Limon otu, canlandırıcı bir aromaya sahiptir. 2011 çalışmasına göre, limon otu kapsülleri almak, hafif ve orta düzeyde kaygı bozuklukları olan insanlara yardımcı olabilir. Ayrıca uykuyu da geliştirebilir. Limon otu öz yağının kokusunu, tüm odaya yaymak için bir difüzöre damlatın. Ayrıca doğrudan teneffüs edebilirsiniz.

Mercanköşk öz yağı

Sinirlilik ve anksiyeteyi azalttığı düşünülmektedir. Aynı zamanda, baş ağrısını hafifletmek için kullanılır. Mecanköşk öz yağının, kaygı için etkinliğini destekleyecek çok az bilimsel kanıt vardır. Yine de, birçok aromaterapist tarafından önerilmektedir. Mercanköşk öz yağını, bir taşıyıcı yağ ile seyreltin ve şakaklarınıza sürün. Bileğinize de uygulayabilir veya bir difüzöre damlatabilirsiniz.

Kullanmadan önce ne yapılmalı?

Öz yağlar topikal olarak kullanıldığında alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunu önlemek için, kullanmadan önce küçük bir cilt alanı üzerinde bir yama testi yapmanız gerekir. Bileğinize veya dirseğinize birkaç damla seyreltilmiş öz yağ damlatın ve bir bandajla kapatın. Bölgeyi 24 saatliğine kontrol edin. Kızarıklık, kabartı veya kaşıntı ile karşılaşırsanız, cildinizde kullanmak için güvenli değildir.

Öz yağlar herkes için güvenli değildir. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya temel bir sağlık probleminiz varsa, öz yağları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Çocuklarda öz yağ kullanmadan önce de doktorunuza danışmalısınız.

Sonuç olarak;

Araştırmalar, aromaterapinin anksiyetenin azalmasına yardımcı olabileceğini göstermesine rağmen, doktor muayenesini aksatmamalısınız. İşyerinde stresli bir gün geçirdiyseniz veya kaygılıysanız, önemli bir randevunuz varsa, bir aromaterapi seansı ihtiyacınız olan şey olabilir.

Ancak günlük aktivitelere müdahale eden kronik anksiyete sorunu yaşıyorsanız, doktorunuza danışın. İhtiyaçlarınıza uygun bir yönetim planı geliştirmek için hareket geçmeniz gerekiyor olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir