© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Aşırı yeme bozukluğu, belirtileri, nedenleri, tedavisi

Aşırı yeme bozukluğu, belirtileri, nedenleri, tedavisi

Image Bu yazıyı 4 dakika 17 saniyede okuyabilirsiniz.

Aşırı yeme bozukluğu kadınlarda erkeklere göre daha yaygın ve aşırı yeme nöbetleri ile tanımlanıyor. Bu nöbetlerde normal bir insanın yiyeceğinden çok daha fazla yeniliyor ve nöbet sırasında aşırı yeme üzerinde herhangi bir kontrol hissi bulunmuyor. Aşırı yeme davranışına giren bireyler bu davranışlarından dolayı rahatsız hissediyorlar. Aşırı yiyen çoğu insan için bu haftada en az bir defa gerçekleşiyor ve genelde bu davranışlarını başkalarından gizleme çabası içerisinde oluyorlar.

Aşırı yeme bozukluğu üç temel yeme bozukluğu türünden bir tanesi. Diğerleri ise anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza.

Aşırı yeme bozukluğu olan bireyler hem duygusal hem de fiziksel olarak yemelerinin kontrolünde değillerdir. Bunun sonucunda pişmanlık ve duygusal keder yaygındır. Bulimiya sahibi hastaların aksine, aşırı yeme bozukluğunda yeme davranışından sonra aşırı spor, kusma veya oruç tutma telafi edici davranışlar uygulanmaz.

Aşırı yeme bozukluğunun tedavisinde neredeyse daima bir tür psikoterapi ve ayrıca ilaçlar kullanılır. Bazı ilaçların belli yeme bozukluklarında özellikle faydalı oldukları keşfedildi. Eğer bir yeme bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyor veya bildiğiniz birisinde olduğundan şüpheleniyorsanız lütfen yardım alın. Bir zihin sağlığı uzmanı tarafından doğru şekilde teşhis konulduktan sonra, bu bozukluklar tedaviye hazır halde oluyorlar ve genelde bir kaç aylık zamanda iyileşiyorlar.

Aşırı Yeme Bozukluğu Belirtileri

Aşırı yeme bozukluğunda tipik olarak tekrar eden aşırı yeme nöbetleri vardır ve bu nöbetlerde belli bir zaman aralığında başka insanların yediği miktarların çok üstünde gıda tüketilir. Aşırı yeme bozukluğuna sahip olan birey ne yaparsa yapsın yemeyi durduramaz. Bu durum sıklıkla yalnız yeme ile sonuçlanır çünkü ne kadar yediklerinden utanırlar. Kendilerinden tiksinme hissi, suçluluk ve depresyon aşırı yeme nöbetlerini takip edebilir.

Aşırı yeme nöbeti süresince kişi normalde yediğinden daha hızlı yer ve tamamen tok ve hatta hasta hissedene kadar yer ve tatmin olduktan sonra da yiyebilir.

İstatistikler ve Kimler Bu Hastalığa Tutuluyor?

Amerikan toplumunun neredeyse %2’si aşırı yeme bozukluğuna sahip. Bunun anlamı sadece ABD’de beş milyon kişinin herhangi bir zamanda aşırı yeme bozukluğuna sahip olabileceği.

Obezite sahibi insanlar arasında kilo problemine yardım arayanların %30’u kadar aşırı yeme bozukluğuna sahip olabilir. Tedavi edilmemiş aşırı yeme bozukluğu pek çok insanın kilo verememe veya kilo kaybını sürdürememe sebeplerinden birisi olabilir.

Erkek ve kadınlarda aşırı yeme neredeyse eşit sayılır. Aşırı yeme bozukluğuna sahip her iki erkeğe karşın üç tane kadın bulunuyor.

Aşırı yeme bozukluğunun belirtileri genelde kişi 20’lerindeyken başlıyor ancak çoğu insan tedaviyi 30’larına kadar erteliyor.

Aşırı yeme bozukluğu beyaz insanlarda beyaz olmayanlar kadar etkili ve zengin insanlarda da orta sınıf insanlar kadar görülüyor. Daha aşağı sosyoekonomik gruplara dair yeteri kadar araştırma yok.

Tipik bir aşırı yemede kişi bir oturuşta bir kaç bin kalori tüketebilir. Gıdalar genelde düşük proteinli, bol yağlı ve yüksek karbonhidratlı olurlar. Aşırı yiyenler önceki geceden kalanları ve ayrıca kekleri, kurabiyeleri, cipsleri ve hatta pişmemiş keki bile tüketebilirler. Bunu haftada bir kaç defa yaptığınızı düşünün. Tüm bu gıdalar her ay size bir kaç sağlıksız kilo eklerler.

Aşırı Yeme Bozukluğunun Sebepleri

Aşırı yeme bozukluğu pek çok faktörün etkisinden kaynaklanabilir ancak tam sebebi bilinmiyor.

Bu faktörlerin bazıları sosyal ve kültürel beklentilerin kombinasyonlarına, aile geçmişine, biyolojik ve fizyolojik etkilere bağlı olabilirler.

Zayıf olma üzerine varolan sosyal baskı ve kilo veya beden şekline dair eleştirilere maruz kalmak da aşırı yeme davranışının oluşmasına sebep olabilir. İstismar ve zorbalığa maruz kalmak gibi travmatik deneyimler de rol oynayabilirler. İnceliği ve fiziksel güzelliği birbirine eşit tutan kültürel standartlar genellikle medyanın etkisiyle yayılıyorlar ve bu da insanları yeme bozukluklarına yatkın hale getirebiliyor.

Aşırı yeme bozukluğu genetik faktörlerden de kaynaklanabilir. Eğer yakın ailenizden birisi bu rahatsızlığa sahipse, bu genetik bir eğilimin olduğuna işaret edebilir ve bu nedenle diğer aile üyeleri de yüksek risk altında olurlar. Ailedeki yemekler ve yeme üzerine olan davranışların da etkileri olabilir. Yemeklere aşırı yeme veya yemeği bir ödül gibi kullanma veya onu strese karşı kullanma gibi özel bir önem veren ailelerde, aşırı yeme ihtimali daha yüksektir çünkü bu onlara bir rahatlama verir.

Genetik mutasyonlar ve düşük düzeyde serotonin gibi biyolojik anormallikler de aşırı yeme bozukluğunda rol oynayabilirler. Ayrıca beynin hipotalamus adı verilen ve açlığı kontrol eden karmaşık bölgesi, iştah ve tokluk hakkında doğru mesajları göndermiyor olabilir.

Depresyon ve aşırı yeme arasında güçlü bir bağlantı var. Aşırı yiyen insanların büyük kısmı ya depresyonda ya da geçmişte depresyon yaşamış. Başkaları ise dürtülerini kontrol etmekte zorluk yaşayabilir veya hislerini ifade edemeyebilirler. Yalnızlık, düşük özsaygı ve güvensizlik de bu bozukluğa katkıda bulunur.

Aşırı Yeme Bozukluğunun Tedavisi

Yaşam tatmini ve sosyal ilişkiler bu bozukluktan genelde zarar görürler. Bu rahatsızlık ile bağlantılı davranışları gerçekleştiren insanlar sağlık problemleri ve obezite gelişimi konusunda daha fazla riske sahipler.

İyi haber ise bozukluğun başarıyla tedavi edilebilmesi. Tüm yeme bozukluklarında olduğu gibi, kişi için işe yarayan doğru tedavinin bulunması bazen zaman ve deneme yanılma gerektirebilir çünkü her kişi kendine özeldir ve farklı bir geçmişi vardır. Tedavi yöntemleri genelde bilişsel davranış terapisi veya aile terapisi gibi bir tür psikoterapiye dayanma eğilimindedir. Belirtilere yardımcı olması amacıyla ilaçlar da yazılabilirler ve bazı insanların bu davranışı kesmeleri için sağlık kurumlarına yatmaları gerekebilir.

Yardım Alma

Aşırı yeme bozuluğunu yenebilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde. Başladığınız herhangi bir tedavide değişim ve sabıra karşı bağlılık gerektiriyor. Pek çok insan tedavi yolculuğuna aile doktorunu veya pratisyen doktorları ziyaret ederek başlasa da, bazıları tıp doktorları ile bu tip konularda iletişime girmekten çekiniyorlar. Bir yeme bozukluğu uzmanı genelde tercih edilen ilk adım oluyor çünkü bu tip bir zihin sağlığı profesyoneli, bu rahatsızlığa dair derin bir deneyim ve eğitime sahip oluyor.

Bazı insanlar ise rahatsızlıklarına dair daha fazla şey okuyarak kendilerini bu konuda eğitiyorlar. Online destek grupları sayesinde aynı rahatsızlıktan muzdarip başka insanlardan destek almanız da mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir