Sobada yada fırında kızartamazsınız, ancak at kestanesinin yüzlerce yıldır çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı etkili bir besin ilavesi olduğunu bilmek ilginizi çekebilir.

At Kestanesi Genel Bitkisel İlaçtır


Geleneksel olarak at kestanesi genel ağrı, mesane ve sindirim sorunları, ateş ve bacak kramplarını doğal olarak iyileştirmek için uzun seneler şifacılar tarafından kullanıldı. Bu konuların birçoğu bilimsel olarak test edilmemesine rağmen at kestanesi almanın bazı avantajları vardır, en önemlisi kronik venöz yetmezlikle (vasküler rahatsızlık) mücadele etme becerisi, hemoroid ve ameliyat sonrası ödemlere iyi gelme becerisidir. At kestanesinin çağdaş fakat denenmemiş diğer kullanımları arasında prostat büyümesi, menstrüel ağrı ve egzama vardır.
Bu halk kullanımlarının birçoğu ispatlanmamış halde iken, sağlık için at kestanesinin az bilinen, ancak araştırılmış büyük faydaları vardır. Bunlara güçlü bir antioksidan yük; potansiyel bir erkek kısırlığı yardımı ve at kestane özütünün bazı kanser hücrelerini öldürdüğüne dair ön kanıt dahildir.

Kronik Venöz Yetmezlik Tedavisine Yardım Edebilir

Kronik Venöz Yetmezlik veya CVI, post-trombotik sendrom veya flebit olarak da bilinir. Bu durum, damarlarda kan toplanması ve iç basıncın artmasına neden olan, (genellikle bacaklarda ve bazen kollardaki) işlevsiz valflerle(damarlarla) karakterizedir.

Kronik Venöz Yetmezlik aslında sadece ABD’de dahi insanların %40’ını etkileyen çok yaygın bir sıkıntıdır. Özellikle çoklu gebeliklerden sonra kadınlarda ve orta yaşlı veya yaşlı erişkinlerde daha yaygın görülür. Variköz damarlar ve kan pıhtıları (derin ven trombozu) CVI gelişimi için risk faktörleridir. Konvansiyonel kronik venöz yetmezlik tedavisi tipik olarak birçok hastanın rahatsızlıktan hoşlanmadığı sıkıştırma tedavisinden oluşur.

At kestanesinin Kronik Venöz Yetmezlik üzerindeki etkinliğini incelemek için iki “Cochrane” incelemesi yapılmış ve önemli sayıdaki randomize kontrollü çalışmaların (bilimsel araştırmanın “altın standardı” olarak takdim edilen) at kestane özütünün etkili ve güvenli olduğunu önerdiğini tespit etmiştir. CVI’nin kısa vadeli tedavisini gözden geçirenler ise daha büyük ve daha kesin çalışmalarda bulunulması gerektiğini belirtti.

Bazı kaynaklar ayrıca, kremalı at kestane özütünün yanında kasap süpürgesi otunun kullanılmasının; Kronik Venöz Yetmezliğin habercisi olan varikoz damarları için yararlı bir tedavi olduğunu açıkladılar.

Belirli Kanserlerde Hücre Ölümüne Neden Olabilir

Belirli bir madde üzerinde kanser araştırması yapıldığında, bilim adamları bu maddenin bir laboratuvardaki belirli kanser hücreleri türleri üzerindeki etkisini gözlemlemeye başlarlar. Madde, bu kanser hücrelerinin ölümüne neden olan önemli bir etkiye sahipse, potansiyel bir kanser tedavisi olup olmadığını anlamak için gelecekteki araştırmalara gerek duyulabilir.

Laboratuvar ortamında, at kestane özütü; lösemi, serviks kanseri ve göğüs kanseri ile ilgili hücreler üzerinde kanserle mücadele etkileri gösterdi. Bunların en çarpıcısı, laboratuvar testlerinde yaklaşık yüzde 94’lük bir hücre ölüm oranının bulunduğu Akut T hücre lösemi olarak bilinen kanser tipini test etmek için kullanılan Jurkat hücreleri idi.

Güçlü Antioksidanlar İçerir

At kestanesi özütü, vücudun serbest radikal hasarı ile mücadele etmesine ve daha etkili bir şekilde hastalıkla savaşmasına yardımcı olabilecek inanılmaz antioksidanlar içerir. Çalışmalar at kestanesinin, hem kuersetin hem de kaemprefol içerdiğini keşfetti, iki antioksidan da yoğun hastalık mücadele yeteneklerinden dolayı sık sık kullanılıyor.

Bir hayvan çalışması ayrıca at kestanesinin; karaciğer hasarından sonra başka bir antioksidan olan glutatyon kaybını korumasına ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Prebiyotik Etkileri Artırabilir

Birçoğumuz, iyi probiyotik gıdaların sindirim ve bağırsak sağlığına yardımcı olabileceğini biliyoruz, ancak bunları prebiyotikle eşleştirerek daha da sindirim yaraları kazanacağınızı biliyor muydunuz? Prebiyotikler, kolondaki bağırsak mikroflorası tarafından fermente edilmiş sindirilmeyen lif bileşiklerinin bir türüdür.
2011’de, at kestanesi yağı ve keten tohumu yağı ile probiyotiklerin etkisini artırmak için fareler kullanılarak bir çalışma yapılmıştır. Bu doğal maddelerden her ikisi de prebiyotiklerin daha etkili olmasını sağladı. Çalışmayı yürüten bilim insanları, prebiyotiklerin kolon kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan yararlı ajanlar olduğuna dikkat çekti.

Yaraların İyileşmesinde Faydalı Olabilir

At kestanesiyle ilgili bir bir ön araştırmanın bulduğu bir diğer sağlık faydası; yaraların iyileşmesine yardımcı olma kabiliyetidir. Laboratuvarda insan denekler üzerinde bir araştırma henüz yapılmamışken; at kestanesi özütünün yaranın iyileşme sürecine entegre hücreler olan fibroblastlarda kasılma kuvvetine neden olduğu bulundu. Bu fibroblastlar kasıldığında, potansiyel olarak daha hızlı yara iyileşmesi oluştururlar.
Yine, bu araştırma kesin değildir ve insanlarda beklendiği gibi işlev görmeyebilir, ancak bu sonuçlar umut vericidir.

Erkek Kısırlığının Tedavisine ve Sperm Kalitesinin Artmasına Yardım Edebilir

Erkek infertilitesinin rastlanma hızının artması nedeniyle; sağlıklı sperm sayısını destekleme ve sürdürme yollarını anlama konusunda her zamankinden daha çok çalışmalar yapılmaya başlandı.

At kestane ilave maddeleri, ham at kestanelerinde bulunan zehirli eskoliyle karıştırılmamak üzere; escin adlı bir bileşen içerir. Muhtemelen at kestanesinin kronik venöz yetmezliğini olumlu yönde etkilediği mekanizmalardan da olan escin; 2010 araştırmasına göre varikosele bağlı kısırlığa sahip erkeklerdeki sperm sayısını ve kalitesini güvenli bir şekilde artırıyor.

Bu infertilite biçimi, skrotumdaki büyümüş varislerin sebep olduğu ve genel olarak 100 erkeğin 15’ini ve infertilite tanısı konmuş 100 erkekten 40’ını etkiler.

At kestanesi Özütü Nasıl Kullanılır?

Ek formdaki at kestanesi genellikle günde 400-600 miligram arasında, 12 saat arayla iki dozaj ve eşit aralıklı dozlarda önerilir. Daha da önemlisi, günde 100-150 miligram arasında olan escin bileşenidir (aktif bileşik).
Bazı kaynaklar, doğrudan sorunlu damar alanlarına uygulanabilen at kestanesi kreminin; varikoz damarları etkilediğini ve hemoroid için kullanılabileceğini söylemiştir.