© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Avokado Çekirdeğinin Faydaları

Avokado Çekirdeğinin Faydaları

Avokado yemenin sizin için iyi olduğunu size her zaman söylerim. Siz de zaten muhtemelen biliyorsunuz, fakat şaşırtıcı bir şekilde, avokadonun çekirdeğinin inanılmaz faydaları olduğunu öğrendim. Sizlerle de hemen paylaşmak istedim. Avokadonuzu yedikten sonra çekirdeği atmak yerine, bir dahaki sefere atmayon bu çekirdeği iyi bir mutfak robotunda toz haline getirerek öğütün – mutfak robotun motorunun çok güçlü olmasına özen gösterin aksi takdirde, çekirdek sert ve yoğun olduğu için robotunuza zarar verir.

Elde ettiğiniz toz herhangi bir smoothie ile birlikte içeceği daha da sağlıklı hale getirmek için, salatalarınızı üstüne, yemeklerinizde kullanılabilir. avokado çekirdeğinin sağladığı yararlardan bazıları:

Yaşlanma-Karşıtıdır

Araştırmalara göre avokado çekirdekleri vücudtan serbest radikalleri uzaklaştırmaya yardımcı, böylece yaşlılık belirtilerinin azalmasını sağlayan, biyoetken bitkisel ilaçlar açısından oldukça zengindir. Avokado çekirdeği tüketmek, cilt altındaki kolajenin yenilenmesini destekleyerek kırışıklık ve yaşlılıkta oluşan lekelerin oluşumunu azaltır. Böylece cilt taze ve genç görünür.

Griple Savaşır

İçerdiği güçlü antioksidanlarla avokado çekirdeği, sizi çeşitli hastalıklardan koruyacağı gibi özellikle soğuk algınlığı ve grip sezonlarında bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca, avokadonun çekirdeği taze meyvesinden çok daha fazla antioksidan içerir.

Kalp Sağlığını Destekler

Avokado çekirdeğinde bulunan antioksidanlar yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar ve kalp krizi, çarpıntı gibi kalp problemlerini engelleyebilirler. Mart 2012’de paylaşılan “Plant Foods in Human Nutrition” (İnsan Beslenmesinde Tarım Ürünlerinin Yeri) isimli makalede avokado çekirdeği tüketmenin arteriyel plak oluşumunu engellediği yer almıştır.

Araştırmacılar tüm bu sağlıklı özellikleri avokado çekirdeğinin yüksek seviyede, kolesterolü sindirim kanalında birleştirip emilimini engelleyerek kandaki seviyesini düşüren besinsel lif bulundurmasına bağlamışlardır. Antioksidan aktivitesi ise, yağların oksitlenmesini önleyerek arteriyel plak oluşumunu engeller.

İltihaplanma Önleyicidir

avokado çekirdekleri mükemmel iltihaplanma önleyici yeteneğe sahiptir ki böylece eklem yangılarında ve sindirim kanalında şişme ile oluşan ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. avokado çekirdeği aynı zamanda kabızlığa ve ishale de iyi gelir.

Kilo Kontrolüne Destek Verir..

Bu süper çekirdekler kan şekerini düşürmeleri ve sağlıklı kiloyu kontrol altında tutmaları ile de bilinmektedir. Avokado çekirdeği sizi daha dolu ve tatmin olmuş hissettirerek yemek yeme arzunuzu defetmeye yardımcı olur. Böylece sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durabilirsiniz.

Bu mucizevi, mükemmel, harikalar yaratan çekirdeği çöpe atmak istemeyeceksiniz, demiştim ben size.

Işıkla, gülüşlerle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir