Çoğu insan, avokado yaprağının bitki çayı olarak kullanılabileceğini bilmez. İnsanlar avokado ile daha yeni tanışmışken yaprakları çok büyük bir yenilik gibi gözüküyor. Avokadonun faydalar saymakla bitmezken, yaprağının da aynı şekilde sağlık kaynağı olduğunu söylesek şaşırmazsınız herhalde? Teknoloji ilerledikçe ve sağlık alanında yapılan araştırmalar arttıkça, besinlerin her yönüyle tüketilebileceği gözler önüne seriliyor.

Araştırmalara göre; soğuk algınlığı, grip, mide ağrısı, artrit, bel ağrısı, yüksek tansiyon ve ayrıca diş ağrısı gibi durumların tedavisinde çay olarak tüketilirse gerçekten harikalar yaratabilir. Tadı ile ilgili de endişelenmenize gerek yok çünkü dünyanın dört bir yanından insanlar, tadını öve öve bitiremiyorlar.

Serbest Radikal Hasarından Korur

Kuşkusuz ki, hepimiz çayın, sağlığa yararlı bir içecek seçimi olduğunu biliyoruz, çünkü antioksidan açısından zengindir. Aynı şekilde, görünüşe göre avokado yaprağında yaklaşık % 60 ila %75 oranında quercetin adı verilen kimyasal bir bileşik var.

Quercetin, vücudu serbest radikallerin neden olduğu dejeneratif hastalıklardan korumanın yanı sıra metal iyonlarının vücuttan geçip gitmesine yardımcı olan antioksidan davranış sergiler. Soğan, üzüm ve bazı yemişlerde mevcut fitobesin elementlerinin bir alt grubu olan polifenol de içerir. Bu nedenle serbest radikal hasarıyla mücadele etmek için bol polifenol içeren bu çayı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Böbrek Taşını Azaltabilir

Bazı ülkelerde, kanı temizlemekten sinirleri rahatlatmaya kadar, birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak uygulanır. En yaygın kullanılış sebebi ise böbrek taşıdır. Avokado yaprağıyla hazırlanan çay, böbrek taşlarını yok etmek için kullanılan güçlü maddeler olarak bilinen alkaloid, flavonoidler ve saponinler içerir. Böbrek taşı tedavisinde avokado yaprakları, günde iki kez düzenli olarak kullanılmalıdır. Çoğu kişi sonuçlarını 10 gün veya daha kısa bir sürede görür.

Kas Ağrısını Azaltır

Avokado yaprağı bel ve sırt ağrılarını da azaltabilir. Gevşeme teşvik edici bileşiklerinden dolayı, kas dokularındaki gerginliği hafifletebilir. Sürekli ayakta durmaktan ya da oturmaktan kaynaklanan ağrılar, uzun egzersizler sonunda oluşan kas sıkışmaları ve yanlış pozisyonda uyumaktan kaynaklı ağrılardan kurtulmak için tüketebilirsiniz.

Tansiyonu Dengeler

Günümüzde çoğu kişi tansiyon ilgili sorunlar yaşayabilir. İster genetik olsun, ister stres kaynaklı olsun tansiyon, birçok soruna temel hazırlayabilir. Neyse ki, antioksidanlar bakımından zengin olmasının yanı sıra, kan damarlarını rahatlatarak dolaşımı kolaylaştırır. Bu nedenle, avokado ile yapmanız gereken şudur: Yapraklarından çay yapıp, hasta olmayı beklemeden yediğiniz yemekler arasında bir bardak tüketmek.

Kas Kasılmalarını Azaltır

Hepimiz çay içmeyi seviyoruz çünkü vücudu rahatlatır ve zihni yatıştırır. Ancak bu çay farklıdır; epileptik nöbetlerin neden olduğu kasılmaları azaltır. Aslında Afrika’daki insanlar çocuklarda epilepsiyi tedavi etmek için avokado yaprağı kullanıyorlar.

Avokado içerisindeki bileşikler, nöbetlere neden olan sinir aktivitesini azaltmak için beyindeki GABA nörotransmitterlerini serbest bırakıyor.

Sindirim Sağlığını Korur

Hepimiz stres yaşıyoruz ve stres mide ülserini teşvik eder. Yalnızca bu da değil, ülser, iş yerinde kötü performansa ve genel ruh halinin bozulmasına da yol açabilir. Bununla birlikte, avokado içen insanlar rahatlayabilir. Çünkü avokado yaprağı, midede asiditeyi dengeleyen flavonoidler, saponinler ve tanenler gibi bazı fitokimyasal maddeler içerdiğinden, ülserler olma ihtimalini ortadan kaldırır.

Yağ Yakmaya Yardım Eder

Avokado yaprağı, kan şekerini dengeleyen çok faydalı bileşikler içeriyor. Bu yüzden doğal besin kaynağı olarak diyetinize ekleyebileceğiniz muhteşem bir besindir. Bununla birlikte, yağ yakmak genellikle kardiyo egzersizleri ile ilişkilendirilirken, avokado doğrudan yağ yakmaya yardım eder. İçerisindeki bileşikler vücut yağını, daha kolay bir hedef haline getirerek etkili bir şekilde çalışır.

Astımı Tedavi Edebilir


Geleneksel tıp ile ilgili muhteşem şey, hangi otların hangi hastalıkları tedavi etmek için kullanılabileceğini ve hangi kombinasyonların diğerlerine kıyasla en iyi sonucu verdiğini tespit edebilmesidir. Aynı şey avokado için de geçerlidir ve yaprakları; astım semptomlarını hafifletmek için yararlı fitokimyasal bileşimler içerir. Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu için solunum kaslarındaki sertliği azaltmak için çalışır ve nefes almayı kolaylaştırır.

Kandaki Glikoz Seviyesini Azaltır

Tatlı atıştırmalıklar ve fast food meraklıları için daha iyi bir haber olamaz. Birçok çayda olduğu gibi, avokado ve yaprağında da bulunan antioksidanlar ve fitokimyasallar; yağ ve glikoz yakıcısı olarak çalışır. Bu sebeple avokado, şeker hastalarına şiddetle önerilir. Tüm bu faydalarla birlikte avokado yaprağını, yaşam biçimimizin ve diyetimizin bir parçası olarak kullanmayı ciddi olarak düşünmeliyiz.

Avokado Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Bir demliğe yaprakları ekleyip, üzerine sıcak su dökün. Arzu ettiğiniz yoğunluğa ve tada göre, su veya yaprak miktarını değiştirebilirsiniz. Ama illa ki bir ölçü istiyorsanız, iki bardak suya yaklaşık üç adet yaprak atın ve 10 ila 15 dakika kaynatın. İçerisindeki besin içeriklerinin özelliğini kaybetmesine izin vermeden demlemek önemlidir.

Avokado yaprağı çayı, bazı sağlık sorunlarını tedavi etmenin yanı sıra mevcut vücut sağlığını korumak için de sağlık avantajı sağlar, bununla birlikte uyulması gereken bazı kurallar vardır. Her şeyden önce, sizin için doğru miktarı bulun ve hemen sonuç vermesini beklemeyin, çünkü insanların fizyolojileri birbiri ile aynı değildir, bir kişi için gerçekten iyi sonuçlanan şey, başka bir kişi için işe yaramayabilir.

Sağlık yararları bilimsel olarak ispatlanmış olsa da yukarıda listelenen sorunlar hala devam ediyorsa, alternatif yöntemler arayın veya lütfen doktora gidin. Bütün bu faydalar göz önüne alındığında, çeşitli amaçlar için kullanılabilen pek çok bitki çayının yanında bir de avokadonun yapraklarını kullanmak isteyebilirsiniz. İnsanlar sıklıkla avokadoyu şifa bulmak için kullanıyorlar.