“İyi yaşam” beslenme formüllerimin pek çoğunda sıkça yer verdiğim avokadoyu hem gün içinde ara öğünlerde meyve olarak hem de salatalarda ve smoothielerde kullanıyorum. Zengin içeriği sebebiyle tüm dünyada yiyecek olarak sıklıkla tüketilmekte ve cilt, saç bakım ürünlerinde etkin madde olarak kullanılmaktadır. Beslenme ve güzellik uzmanları tarafından dünyanın en sağlıklı besini olduğu düşünülen avokado hem yetişkinlerin hem de bebeklerin güvenle tüketebileceği bir besin.

Avokadonun içeriğinde neler var

Avokado; vücudumuzun sağlığı için hayati önem taşıyan bakır, potasyum, demir, fosfat ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Bununla birlikte yüksek oranda A, C, E, K vitaminleri içerir. Bu sebeple de başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere kişinin yaşam kalitesini düşüren, yaşam süresini kısaltan pek çok rahatsızlığı düzenli olarak Avokado tüketerek önlemek mümkün. Ayrıca bünyeyi güçlendirdiği için tüm kanser türlerinde hastalıklı hücre üreme hızını azaltır, kanserli hücrelerin büyüyüp yayılmasını önler. Bununla birlikte yüksek lif içeriği sayesinde Avokado, sindirim sisteminin ve tüm metabolizmanın tam fonksiyonla çalışmasına yardımcıdır. Avokadonun içeriğinde bulunan Folat (folik asit), kan yapımında, yeni hücre oluşumunda, hücrelerin uzun süre sağlıklı kalmasında, DNA ve RNA üretiminde etkin bir maddedir. Bu sebeple öncelikle kalp ve genel olarak tüm vücut avokadonun etkisiyle daha sağlıklı hale gelir.

Avokado saçları ve cildi besler

  • Avokadonun doğal vitamin ve bitkisel yağ içeriği sayesinde her hangi bir ürünler karıştırılmadan da cilde uygulanması olumlu sonuçlar verir. Ezerek püre haline getirilen avokadoyu direkt olarak cilde sürdüğümüzde cildin nemlendiğini, beslenip canlandığını, esneklik kazandığını görebiliriz.
  • Avokadonun cildi rahatlatıcı, ferahlatıcı etkisi dolayısıyla hem cilt bakım maskelerinin içinde hem de sade olarak cilde avokado uygulayıp cildin günün yorgunluğundan arınmasını sağlayabiliriz.
  • İçeriğindeki A, C, E vitaminleri sayesinde Avokado cildi güneşin zararlı ışınlarından korur, besler ve dış etkilere karşı daha güçlü hale getirir.
  • Avokado cildi besler ve yeniler. Örneğin yarım avokadoyu püre haline getirdikten sonra kakao ile karıştırıp cilde uyguladığımızda ciltte yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkların azaldığı, zamanla yok olduğunu görebiliriz.
  • Avokado cildi nemlendirici ve canlandırıcı etkisi dolayısıyla özellikle kuru ciltlerin cansız görüntüsünü yok eder ve ciltteki kaşıntı, deri döküntüsünün de önüne geçer.
  • Avokado cildi temizler ve ölü hücrelerden arındırır.
  • Ciltte meydana gelen küçük yara ve izlere avokado püresi uygulandığında böcek ve arı sokmasından, sivilcelerden kaynaklanan küçük yara ve izler iyileşir. Cildin kendini yenileme süresi kısalır.
  • Gerçek tereyağı ve avokado püresi karışımı saç diplerine friksiyon şeklinde uygulandığında saç derisi beslenir, saç dökülmesinin önüne geçilir ve yeni saç oluşumu desteklenir.

Avokado protein deposudur

Avokado, protein içeriğiyle tanınan pek çok besinden daha fazla protein içerir. Bu sebeple her yaşta avokado tüketilmesi vücudun güçlenmesi ve kendini yenilemesine yardımcı olur.

Avokado E vitamini açısından çok zengindir

İçeriğindeki yüksek oranda protein ile E vitamini birleşimi metabolizmanın doğal fonksiyonlarını destekler. Vücutta hastalığa sebep olan serbest radikallerle mücadelede Avokado önemli bir rol üstlenir.

Avokado kolesterolü dengeler

Avokado, kişinin kolesterolünü dengede tutma özelliği sayesinde pek çok kalp rahatsızlığını ve kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Avokado kanseri önlemeye yardımcı olur

Düzenli olarak haftada 1-2 kez Avokado tüketen kişilerin vücudunda kanserli hücre oluşumunun önlendiği görülmüştür. Anti kanser özelliğiyle bilinen besinlerden birisi olan Avokado, tüm kanser türleri riskini azaltmakta etkili olmakla birlikte ağız kanserinde çok daha etkilidir. Zira ağız boşluğunu zararlı bakterilerden temizlediği için, bu alanda kanserli hücre oluşma riskini azaltır.  Bununla birlikte Avokadonun meme ve prostat kanserine sebebiyet veren oluşumları da önlediği bilinmektedir.

Sağlıklı bir sindirim sistemi için Avokado

Avokado sindirim sisteminin sağlığını korur, varsa bu alandaki bozuklukları, rahatsızlıkları giderir. Bununla birlikte kişinin sindirim sistemi ve bağırsak fonksiyonları sorunlarından kaynaklanan kabızlık, ishal ve ülseri önlemede Avokadon tüketiminin etkisi büyüktür. Tüm bu özelliklerinden dolayı Avokado tüketenler daha kolay kilo verirler ve vücutta ödem oluşmasının önüne geçerler.

Avokadonun kan basıncını düzenleyici etkisi vardır

Potasyum açısından zengin olan Avokado, günlük 1-2 dilim halinde tüketildiğinde kan basıncını düzenler.

Avokado mevsimsel hastalıklardan korur

Zengin vitamin, mineral, protein içeriği dolayısıyla Avokado bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sebeple de düzenli olarak Avokado tüketen kişilerin özellikle mevsimsel hastalıklara, bulaşıcı rahatsızlıklara yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

Sağlıklı gözler için Avokado

Günlük rutin yorgunluktan ve yaşlılıktan kaynaklı göz problemlerinin en aza indirilebilmesi için düzenli olarak avokado tüketilmesi önerilir. Zira Avokado bol miktarda karotenoid ve lif içerir.

Avokado ağız kokusunu önler

Avokado, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sebeple ağızda oluşan kötü bakterilerden kaynaklı pis koku Avokado ile önlenebilir. Özellikle sabahları nefesinin kötü kokmasından şikayet edenlere gece yatmadan 1 saat öncesinde bir dilim avokado yiyip dişlerini fırçalamayı alışkanlık haline getirmelerini öneriyorum.

Avokado bebeklere de çok faydalıdır

Avokado; doğal vitaminler, mineraller ve protein açısından çok zengin olduğu için ek gıdaya geçmiş olan tüm bebeklerin mamasına eklenebilir. Özellikle de B1, B2 ve magnezyum içeriği bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok faydalıdır.

Avokado kalbi korur

Avokado Folik Asit bakımından zengin olduğu için kalbi koruyucu etkiye sahip, kalbin dinç ve canlı olmasında etken faktördür. Kişi her gün çeyrek avokado tüketerek günlük Folik Asit ihtiyacının yaklaşık % 25’ini karşılar. Bu bağlamda özellikle hamile kalmadan önce ve hamilelik süresince doktorların Folik Asit alımını önerdiği kadınların, Avokado tüketmeleri çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Avokado adet döngüsünü düzenler

Adet düzensizliği yaşayan kadınların Avokado tüketmeleri önerilir. Avokado zengin vitamin, mineral ve protein içeriği sayesinde hem adet kanamalarını düzenler hem de menopoz aşamasındaki kadınların bu süreci daha sağlıklı geçirmelerine yardımcı olur.

Avokado anti-viral, anti-bakteriyel özelliktedir

Anti-viral, anti-bakteriyel özelliği dolayısıyla Avokado, vücudun tüm organlarında, alanlarında meydana gelmesi muhtemel enfeksiyon, alerji ve iltihapları önleyebilir. Düzenli olarak Avokado tüketenler, özellikle iç organlarda oluşan ve tüm sağlığı olumsuz etkileyebilen enfeksiyonların önüne geçebilirler.

Avokado tüketenlere öneriler

  • Avokado zengin besleyici ve koruyucu içeriği sayesinde genç, yaşlı herkes tarafından güvenle tüketilebilir. Ancak her hangi bir rahatsızlığı bulunan ve özellikle de bu rahatsızlığın tedavisi için ilaç kullanan kişilerin, Avokado tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir. Zira bir besin ne kadar doğal, faydalı, sağlıklı olursa olsun, ilaçlarla, kimyasallarla birleştiğinde oluşabilecek etkiyi tahmin etmek güçtür. Bu bakımdan Avokado ve diğer tüm besinlerin ilaçla birlikte kullanımı için uzmandan öneri almakta fayda vardır.
  • Diğer tüm besin ürünlerinin olduğu gibi Avokadonun da fazla tüketilmesi bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Özellikle de Avokado çok yoğun, zengin içerikte bir meyve olduğundan her gün 1 tane değil, haftada 2-3 tane ya da günde 1-2 dilim şeklinde tüketilmesinde fayda var. Bağlamda bebeklerin mamasına katılan avokado püresinin de bebeğin ayına, yaşına göre 1 tatlı kaşığı ya da 1 yemek kaşığını geçmemesi gerekir.