Bütün kış botların içine hapsolan ayaklarınız, yaz geldiğinde özgürlüğüne kavuşmak için can atar. Peki ayaklarınız sandaletler için hazır mı?

 

  1. Ölü derilerden arındırıcı özelliği olan sabunları kullanın. Ayaklarınızın duş alırken kendiliğinden temizlendiğini düşünmek yerine, onu saçınız ve yüzünüz gibi ayrı bir parça olarak ele alıp, temizliği için ayrı bir çaba sarf etmeye çalışın. Çünkü ayaklarınız, kuru ve ölü derilerden kurtulmayı sağlayan temizleyicilere ihtiyaç duyar. Bu alışkanlığı edinirseniz, ayaklarınıza kaybettiği nemi geri kazandırıp onları canlandırmak kolaylaşır.

 

  1. Sert ve kuru derilerden kurtulun. Ayaklarınızı ne kadar temizlerseniz temizleyin, eğer topuklarınız ve parmaklarınızın altında kuru ve sert deriler varsa, pek güzel gözükmeyeceklerdir. O yüzden ölü derilerinizi gözünüzün önünde soyan güçlü peeling ürünlerinden kullanırsanız, çocukken sahip olduğunuz yumuşacık ayaklara tekrar kavuşabilirsiniz.

 

  1. Ponza taşı kullanın. Ayak bakımı uzmanlarının eski moda ponza taşında bu kadar ısrar etmesinin bir nedeni var. Ponza taşı, ayak altlarındaki nasırlardan kurtulmanın en kuvvetli yoludur. En iyi sonucu almak için, Epsom tuzlu ılık suya ayaklarınızı sokup 10 dakika bekleyin. Ponza taşını da ılık suda bir kaç saniye beklettikten sonra, dairesel hareketlerle ayaklarınızı ovalayın.

 

  1. Nemlendirin. Ayaklarınızdaki ölü derilerden kurtulduktan sonra, hindistan cevizi yağı ya da üre içeren bir ayak kremiyle ayaklarınızı nemlendirerek, inatçı nasırlar ve kurumuş derileri yok edebilirsiniz.

 

  1. Doğal ürünleri tercih edin. Eğer ayak bakımınızda kimyasallarla dolu ürünlerden uzak durmak istiyorsanız, birkaç malzemeyle evde yapabileceğiniz peelingler ve yumuşatıcı bakım kremlerini tercih edebilirsiniz. Yorgun ayakları rahatlatmak için pembe himalaya tuzu ve okaliptüs yapraklarını sıcak su dolu bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışımı, iki ayağınızın da sığacağı bir leğene boşaltın. 5-7 dakika ayaklarınızı bu suda beklettikten sonra, kurulayıp argan yağı sürün. Böylece yeni derinin oluşmasına yardımcı olurken, ölü derilerin de çıkmasını sağlayacaksınız. Ayrıca ayaklarınız, fazlasıyla ferahlayıp rahatlayacaktır.

 

  1. Çorapla uyuyun. Ayaklarınızı yaza hazırlamak için, glikolik bir krem sürdüğünüz ayaklarınıza bir çift çorap geçirin ve öyle yatın. Bu yöntemle kremin ayaklarınıza en iyi şekilde nüfuz etmesini sağlayacak ve cildinize kaybettiği nemi geri kazandıracaksınız. Üstelik kremi sürdükten sonra yürümek yerine yattığınız için, kremin daha iyi emilmesini de sağlayacaksınız. İsterseniz kendi çoraplarınızı kullanmak yerine, tamamen bu iş için üretilmiş ayak bakımı çoraplarını da tercih edebilirsiniz.