Ayrılığın etkisinden kurtulmanın yolları

Ayrılığın etkisinden kurtulmanın yolları

“ İlişki bitti”

Ayrılığın acı verici olmasının en önemli sebeplerinden biri ilişki alışkanlığını terk edememe halidir. Ayrıcainsan psikolojisinin bebekliğinden getirdiği sütten kesilmesi halinde annesinin sütü bittiği halde o konforu, sıcaklığı ve alışkanlığı bırakamaz. Bu sebeple tekrar tekrar gider ve annesinden süt talep eder. Bu durup hepimizin bilinçaltında kayıtlı olduğundan ayrılan insanların özellikle uzun süreli ilişkileri bittiği halde ve birbirlerinden beslenilecek hiç birşeyleri olmadığı halde ilişkiyi tekrar deneme halleri bu durum ile bağdaştırabiliriz.

Peki yeni biten bir ilişkinin etkisinden kolayca nasıl kurtulur? İşte bu yazı tam da sizin için yazıldı!

7 adımda ayrılığın etkisinden kurtulma yolları:

  • Biten ilişkinizin olumsuz yönlerini yazın:

Şu bir gerçek ki geride bıraktığınız eski sevgilinizin izlerinden kurtulmak çok da kolay birşey değildir. Ne tarafa dönseniz onu çağrıştıran bir eşya veya hediye mutlaka görürsünüz. Hatta şahane geçirdiğiniz bir tatil yeri bahsedilse hemen size yaşadığınız ilişkinin ne kadar şahane olduğuna sizi inandırabilir. Fakat kabul etmeliyiz ki bu beynimizin bize bir oyunu çünkü acı durumları beynimiz silmeye komutludur bu nedenle iyi anılar tekrar tekrar hatırlanır ve o kişiye olan özlemimizi arttırır. İşte bu durumlarda spor yapmak, sinemaya arkadaşlar ile gitmek bir aktiviteye katılmak, yeni bir kursa yazılmak, işe gömülmek yeterli değildir. Ne kadar eski sevgilinizden kurtulmaya çalışırsanız görmezden gelmeye çalışmak ya da direnç göstermek o duygunun daha kalıcı olmasını sağlar. Bir deftere duygularınızı yazın, öncelikle neden ilişkiniz bitti onu hatırlayın ve yazın. Ne sizi bitirme noktasına getirdi? Karakteri size uygun muydu? Hak ettiğiniz gibi mi size davranıyordu? Bunları her akşam yazın, belli bir süre sonra beyniniz bu ilişki neden size uygun değildi anlayacaksınız ve kabul etmeye başlayacaksınız.

  • Eski sevgilinizi hatırlatan eşyalardan kurtulun:

Bir süreliğine de olsa biten ilişkinin kalıntılarından kurtulun ve göremeyeceğiniz bir yere kaldırın. Her gördüğünüz eşya, fotoğraf size onu ve anılarınızı çağrıştıracağı için acı çekmenizi fazlalaştıracaktır. Kabul etmeliyiz ki hayatınızın bir bölümünü geçirdiğiniz ve zamanında yoğun duygular yaşadığınız birinden acı çekmeden ya da üzülmeden geçip gitmek sağlıklı da değil. Biraz yasını tutmak doğal ama bu duyguyu sürdürmek sağlıklı değil. Burada tavsiye etmeye çalıştığımız en sağlıklı haliyle durumu kabul ederek kolaylıkla kurtulma halidir. Tüm anılarınızı arkada bırakıp sizi mutlu etmemiş bir ilişki için zamanınızı daha fazla harcamamalısınız.

  • Kendinize odaklanın:

İlişkinin içindeyken kendi önceliklerinizi “Askeri müşterekte” buluşma durumundan dolayı ertelemiş veya hiç yapmamış olabilirsiniz. Bu durumda kişinin genelde kendinden uzaklaştığını, hayatının merkezinden kendini çıkarıp sevgilisini yerine koyduğu anlamına gelebilir. Bunu şöyle de örneklendirebiliriz; sadece sevgilinizin arkadaş çevresiyle görüşüyor ve onların istediği gibi sosyalleşiyor olabilirsiniz. İlişkiniz sonlandığında bir gözden geçirin, kendinizi ne kadar ön planda tutup istediklerinizi yapabildiniz. Bu hatırlatma sırasında kendinize karşı mutlaka dürüst olmalısınız, “Bu ilişkide varlığımın önemi neydi, kendim gibi olabildim mi, ilişkide her zaman yönlendirilen ve her istenileni yapan aynı zamanda durumlara sürekli uymak zorunda kalan ben miydim?” Bu soruların hepsine yanıtınız “Evet” ise eski sevgiliniz sizin için uygun biri olmadığını kabul edip hayatınıza ve kendinize odaklanmanızın zamanı gelmiş demektir.

  • Eski sevgilinizi gizlice gözetlemeyi ve takibi bırakın:

Yapılacak en büyük hata ilişkiniz bittiği halde eski sevgilinizin nerede, kiminle veya sosyal medyada kimi ekledi, kimi beğendi diye takip etmektir. Bu durum hem kendinizi kötü hissetmenizi sağlar hem de bilinçaltınıza “Ben yeterince değerli değilim, beni hemen unutup, hayatına devam edip yeni birini buldu” sinyali gönderdiğiniz için bu bilgi size “Yetersizlik” duygusu yükleyecektir. Hayatın devam ettiğini ve sadece kendi hayatınıza odaklanmanız gerektiğini ve geleceğinizi olmamış bir ilişki için harap etmenin hiçbir yarar getirmeyeceğini bilerek hareket etmeniz gerekir. Ancak zihin sağlığı bozulmuş bir kişi eski sevgilisini “Takıntı” haline getirip ilişkiden kurtulamaz. Böyle bir durum varsa bu kişi mutlaka bir uzman psikologdan yardım almalıdır.

  • Yeterince uyuyun:

Gece uykusunu deliksiz uyumak hayata karşı enerjinizi ve motivasyonunuzu arttıracaktır. Yeterince uyuyamamak, sizi sinirli ve tahammülsüz hale getirebilir. Bu durumda nefes egzersizleri yapıp, meditasyon müziği dinleyerek veya bir su ya da deniz kenarında oturup, izlemek düşünceleri durdurmak açısından zihni rahatlacaktır. Gece uykularınız bölünmeye başladıysa ve düşünceler sizi rahatsız etmeye başladıysa, bedeninizin yorgun olmadığını fakat zihninizin çok yorgun olduğunu gösterir. Bu yüzden bedeninizi gün içinde spor yaparak ya da uzun yürüyüşler yaparak yorun ki gece rahat uyuyabilin. 8 saat uykudan ne 1 saat az ne de 1 saat fazla uyumayın.

  • Alışkanlıklarınızı tekrar düzenleyin:

Eski sevgiliniz ile bir çok aktiviteyi beraber yapmış olabilirsiniz bu sebeple ayrıldıktan sonra kendi programınızı, günlük planınızı tekrar düzenlemelisiniz. Örneğin, sabahları kahvaltıyı beraber hazırlıyorduysanız artık kendi istediğiniz saatte sadece kendi istediklerinizi hazırlayıp yiyin. Spor saatinizi kendinize göre ayarlayın, gittiğiniz restaurant, cafeleri değiştirin. Demek ki yeni yerler keşfetme zamanı gelmiş diye düşünün ve bunun tadını çıkarın. Sağlıklı hayata geçiş yapın, buna detox yaparak başlayabilirsiniz. Toksinlerden kurtulmak sizi hem fiziksel hem de zihinsel rahatlacaktır.

  • Hemen yeni bir ilişkiye başlamayın:

Kimileri için “Çivi çiviyi söker” anlayışı, yeni bir ilişkinin eski ilişkiyi unutturacağı fikrine dayanır. Oysa ki realiteye baktığımızda eski ilişkinin etkisinden kişi kurtulmadığı için, zihin, kişi değiştiği halde eski ilişkisi devam ediyormuş gibi farz eder. Eski ilişkisinde bir sorun vardıysa sanki yeni ilişkisinde de aynı sorun varmış gibi suçlar ve sorun yaratmaya başlar. Bu sebeple bir ara vermeden kişinin kendisine dönmeden ve eski sevgilisi ile neden bittiğini ve yeni ilişkisinde aynı şeylerin tekrarlanmaması için aradığı özelliklerin ve ilişkiden beklentisinin ne olduğunu fark etmesi önemlidir. Başka bir ilişkiye başlamadan evvel mutlaka ara verin, acele etmeyin.

Konu ile ilgili sorularınız ya da paylaşacaklarınız varsa  bana zeynepeylemsenkal@fransizlape.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Psikolog “Uzman sporcu psikoloğu”

Zeynep Eylem Şenkal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir