Herkese merhaba! Bu kez, Isparta’ya geldim, gül hasatındayım ve çok özel bir etkinlikle geldim. Ülkemize çok güzel değerler kazandırmayı planlayan Rotahane ve Pervin Ersoy’un davetlisi olarak geldim. Boş da gelmedim. Çünkü, bence Isparta’ya ve Türkiye turizmine çok katkısı olan değerli Sacred7 ve bence Türkiye’nin en tatlı rehberlerinden ve değerli dostum Saffet Emre Tonguç’la Isparta’yı gezdik. İşte detaylar!

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos 1600 metre yükseklikte bir antik kent. Bunlar, çok savaşçı bir milletmiş ve şehirlerini savunma amacıyla bu kadar yüksek bir yere kurmuşlar. Büyük İskender bile burayı alırken çok zorlanmış. Burada, inanılmaz eserler var. Çünkü, Roma’nın en önemli şehirlerinden biri. Özellikle 1. yüzyılda, Augustus döneminde çok imar görmüş. Özellikle, Antoninler Çeşmesi’ne bayıldık. Helenistik çeşmeden su içtik. Bu, dünyada eşi benzeri çok az olan 2000 yıllık bir çeşme.

Gülsha Gül Bahçeleri

Isparta gezisinin benim için en yerine, gül tarlasına gittim. Mayıs’ın son haftaları ile Haziran’ın son haftaları arasında, bir aylık çok kısa dönemde dünyanın en pahalı, en nadir gül öz yağı buradan çıkıyor. Sevgili Gülşah’ın Gülsha fabrikalarına gidecek olan bu güllerinin hasadında oldukça keyifli vakit geçirdik.

Sagalassos Antik Kenti ve Gülsha Gül Bahçeleri’nde yaşadıklarımızı merak ediyorsanız, detaylar Vlog’umda. Şimdilik benden bu kadar. Hoşça kalın!