Kış aylarında yapılacak en iyi şey düzenli olarak C vitaminince kuvvetli beslenmek. Ve immun sistemi destekleyecek etkili bitkisel içerikler kullanmak. Her ne kadar bilim insanları bunlara inanmasa da, bin yılların tıp geleneğinde sağlığın korunması her zaman temel prensiptir. Bu nedenle kullanılacak ürünleri her zaman mutfağımdan ve evimden eksik etmem.

Mutfağımın kahramanları

– Propolis- Bal arılarının kovanlarının girişinde yer alan ve kovanı mikroplardan korumak için arıların ürettiği mucizevi salgı. Propolis reçine gibi, çok nadir elde ediliyor ve çok pahalı. Bu nedenle çözelti olarak veya benim kullandığım gibi Balparmak Bal’ın katla- balla serisinde çıkarttığı Apitera Zen ürününü öneriyorum.

– Ekinezya- Yine bilimadamları tarafında bir balon olarak kabul edilse de, bağışıklık özellikle kanser hastaları üzerindeki etkisi nedeniyle fitoterapide yaygın kullanılan bir bitki . Fitoterapi ve aromaterapide kullanacağımız bitkilerin mutlaka latince isimlerini bilerek kullanmalıyız ki, işimize yarayan bitkini hangisi olduğunu bilelim. BUrada da kullanacağınız, Echinacea purpurea cinsidir. Solgar, GNC, Nutriway ve pek çok markanın ürünü güvenilirdir Ben ayrıca likit formunda olanları hem kızım hem kendim için kullanıyorum.

— Zerdeçal. Kanserde bile kullanılan Ayurveda’nın baş tacı bitkidir. Toz halinde veya kökleri rendelenerek kullanılabilir. Tazesi çok keskin tatlıdır.

– Zencefil.. Isıtıcıdır, bağışıklık kuvvetlendirir. Libidoyu artırır. Zencefil de Çin tıbbının baş tacıdır. Toz olarak veya taze kökleri rende olarak kullanılır.

— Kırmızı Biber- Burada bahsettiğimiz Cayenne biber dediğimiz Meksika biberidir. Bildiğiniz üzere kırmızı biberin içindeki etken madde kapsaisindir. Bu etken, ısıtıcı, kan dolaşımını hareketlendirici özelliklerinden dolayı kozmetikte zayıflama, selülit giderme gibi etkilerinden dolayı kullanılır. Vücudu ısıtıcı prensip bizim için toksinleri attırma, ısıtarak vücut direncini artırma üzerindedir.

Ayşenin Bağışıklık Kokteyli:

2 Portakal, 1 Limon – Suyunu sıkın

Bu karışıma,

1 çay kaşığı toz zerdeçal

1 çay kaşığı toz zencefil

1 çay kaşığı kırmızı Cayenne biberi

1 çay kaşığı Likit Propolis ekleyin

Bekletmeden için.. Grip aşısında veda edin..

Sağlıklıa güzelliklerle dolu günler dilerim

Ayşe Tolga