Herkese merhaba! “Ayşe dünyayı geziyor” dedik. İşte, bir seyahatimle daha karşınızdayım! Sevgili Selahattin Dönmez’in davetlisi olarak Urfa’ya gittim. Burada, Anadolu medeniyetlerinin kökeninde, hem tahılları hem de arkeoloji dünyasının en önemli keşiflerinden biri olarak gösterilen Göbeklitepe’yi gördük.

Göbeklitepe, buğdayın ana vatanıdır. Burada, üç gün boyunca ekmeğin kendisinden ve tam buğday ekmeğinden bahsettik. Ayrıca, harika bir arkeoloji gezisi de planladık. Müzeler ve Balıklı Göl’ü de atlamadık…

Gezimizin ilk rotası, Urfa’nın en güzel yerlerinden biri olan Toptancı Hali’ydi. Burası, farklı restoranların yer aldığı çılgın bir yerdi. Patlıcan ve patlıcan kebabının etiyle, Urfa’da sarma olarak da bilinen Urfa dürümünün tadına baktık.

Mevlid-i Halil Mağarası’nı ve sonra da pişmaniye, baharatlar, kuru otlar ve otantik aksesuarlarla dolu bir çarşıda gezdik.

Gezimizin ikinci gününde, Göbeklitepe’ye gittik. Göbeklitepe, uygarlığın ve insanlık tarihinin 0 noktasıdır. Arkeolojik kazılarda, insanlık tarihinin bugüne kadar gidebildiği en eski noktada, arkeolojik kazılar ve Göbeklitepe’nin tarihi hakkında bilgiler edindik. İnsanlar, buraya şifalanmak, ibadet etmek, dilek dilemek ve dertlerine çare bulmak için de geliyorlarmış. Burada, gerçekten de pozitif bir enerjiden söz etmek mümkün.

Daha sonra, Göbeklitepe Ziyaretçi Müzesi’ne gittik. Burada, teknoloji çok iyi bir şekilde kullanılmış. Yolunuz Göbeklitepe’ye düşerse, bu müzeyi de mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Urfa gezimizi, yemek ve sıra gecesi ile bitirdik. Çiğ köfte yedik, bol bol oynadık. Bence çok güzel bir gezi oldu. Göbeklitepe ile ilgili arkeolojik bilgiler ve Urfa gezimin detayları için videomu izleyebilirsiniz…