Sağlıklı beslenme tariflerimden bir tanesi ile daha karşınızdayım. Bu yazıda, kızımın da benim de çok sevdiğimiz bir omlet yapacağım. Kızım yumurtayı çok seviyor, bence de çok iyi bir protein kaynağı. Herkesin ulaşabileceği, ucuz bir gıda kaynağı. O nedenle, yumurtayı hayatımızdan eksik etmememiz gerekiyor. Bugün de sizlere, İspanyol omleti yapacağım. Ama nasıl bir İspanyol omleti? Hadi birlikte yapalım!

İspanyol omletini, biraz daha farklı yapacağım, Ayşe usulü yapacağım, evde ne varsa onunla yapacağım.

Mevsimlerden yaz olduğu için, mutfağımda da kabak vardı. Bu nedenle kabaklı yapacağım. Bu İspanyol omletin içerisine biraz peynir ve hindi füme de koyacağım ve biraz da un ile onu daha kabarık ve dolgun yapmak istiyorum.

Normalde İspanyol omletine beyaz un koyuluyor. Peki, ben evde ne buldum? Kinoa unu buldum. Kinoa ununu burada da deneyeceğim. Bu un, kinoanın rafine edilmiş, yani çok ince hale getirilmiş versiyonu. Yumurtaları çırpmadan önce, bütün malzemeleri hazırlayacağız. Tüm malzemeler hazır olduktan sonra hepsini birlikte çırpacağız, tavaya koyacağız ve pişireceğiz. Bu kadar basit!

Malzemeler

1/2 kabak,
6 adet yumurta,
1 yemek kaşığı kinoa unu,
hindi füme,
dereotu (isteğe bağlı),
kaşar peyniri,
tuz ve karabiber

Ayşe Usulü İspanyol Omleti Nasıl Yapılır?

İlk olarak, kabakları rendeliyoruz. Daha sonra yumurtaları da içine kırıyoruz. Bana bazen hangi yumurtaları kullandığımı soruyorsunuz. Ben, organik yumurta kullanıyorum. Organik yumurtaların renkleri ile ilgili, “Beyaz renkte organik yumurta olmaz” diye bir şey çıkmış; ama ben böyle bir şeyi ilk kez duyuyorum. On yıldır organik yumurta kullanıyorum, her markayı kullandım. Böyle bir iddiayı kim ortaya attıysa yanılıyor, organik yumurtalar da beyaz olabilir.

Yumurtaları da ekledikten sonra, biraz tuz ve karabiber serpiyoruz. Kabak ekstra tuzsuz bir sebze olduğu için, birazcık tuza ihtiyacımız var. Bazıları kabartma tozu ile kabartmayı seviyor, ancak ben çok sevmiyorum. Kinoa ununu da çok fazla kullanmayacağım, 1 çorba kaşığı kadar koyuyorum. Kinoa; iyi bir protein kaynağı ve kalsiyum deposudur. O yüzden seviyorum; ancak, kinoayı sevmeyenler varsa, onun yerine normal un da tercih edebilirsiniz.

Malzemeleri çırparken, bu sırada tavanın altını yakıyoruz, çünkü tavanın birazcık ısınmış olması gerekiyor.

Malzemeleri güzelce çırptıktan sonra, içerisine kıyılmış dereotu da ekliyoruz. İspanyol omleti ama Ayşe usulü. Yani, evdeki malzemeler ile biraz da mücver gibi bir omlet.

Dereotunu da ekleyip biraz daha çırpıyoruz ve son olarak evde bulduğum biraz kaşar peyniri ve biraz da burger peynirini eklemek istiyorum. Siz, evde farklı peynirler varsa onları da ekleyebilirsiniz. Peynirleri elde küçük parçalar halinde kestikten sonra onları da içine atıyoruz ve hindi fümeyi de ilave ediyoruz. İsterseniz, çok seviyorsanız salam, sucuk da ilave edebilirsiniz; ancak kabak ve dereotunun o hafif, baharatlı ve güzel tadını, o hafif tadını bozabilir. Bu nedenle, bu karışıma hindi füme daha çok yakışıyor. Tüm malzemeleri birleştirdikten sonra güzelce karıştırıyoruz.

Bu sırada, ısınan tavaya biraz zeytinyağı döküyoruz ve daha sonra karışımı tavanın içerisine bırakıyoruz.

Omletin altını biraz kısıp, kapağını kapatıyoruz ve kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Alt kısmı güzelce piştikten sonra, bir tabak yardımı ile ters çeviriyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Çok kabarmayabilir, biraz kabak böreği gibi bir görüntüsü olacak ama bir o kadar da lezzetli olacak.

Servis için, yanına biraz cherry domates ve salatalık doğrayabilirsiniz. Süslemek için üzerine birkaç fesleğen yaprağı da koyabilirsiniz. Evdeki malzemeler ile hazırladım, siz dilerseniz kabak yerine rendelenmiş patates, havuç gibi sebzeleri de kullanabilirsiniz. Güzel bir omlet oldu bence. Umarım tarifimi beğendiniz. Önerileriniz varsa, yorum kısmına değerli önerilerinizi bırakırsanız, değerlendirip yerine getirmekten memnun oluruz. Afiyet olsun!