Her gün en fazla ve en yoğunlukla kullanılan organlar ellerimizdir. Neredeyse tüm işlerde, aktivitelerimizde elleri kullanır, çalıştırırız. İşte bu sebeple de en çok eller yıpranır, en erken de eller yıpranır. Bu bağlamda tırnaklarımız da soğuğa, sıcağa, darbelere, temizlik yaparken pek çok kimyasallara maruz kalır ve dolayısıyla güçsüzleşir, zayıflar. Bu yüzden yüz, göz, vücuttan çok el ve tırnak bakımı, besleyici uygulamalar şart. Tırnak bakımı için bir güzellik merkezine gitmeye de gerek yok. Evde uygulanabilecek basit işlemlerle daha sağlıklı ve hoş görünen tırnaklara sahip olmak mümkün. Ancak tırnak bakımı için geliştirilmiş çok sayıda ürün var ve hangisinin ne zaman nasıl kullanılacağı çok önemli, bir de bu ürünlerin en hızlı, en pratik olanlarını kullanmak da yaşamı kolaylaştıracaktır.

Tırnak bakım yağları

Tırnakların güzel ve sağlıklı görünebilmesi için tırnak ve tırnak etlerinin sağlıklı olması gerekir. Bunun için de tırnak yağlarının düzenli olarak kullanılması önerilir. Bu sayede tırnakları ve tırnak etlerini beslemek mümkün Özellikle fırça şeklinde başlığı olan tırnak yağları, çok pratik şekilde uygulanabilmektedir. Bunun yanında oje şeklindeki yağlar da kullanılabilmektedir. Özellikle banyo sonunda tırnak etleri yumuşayınca bu yağlardan sürüp, sonrasında tırnak fırçasıyla yağ tırnak etlerine yedirilir. Yumuşayan tırnak etleri silikon aparatlarla geri itilir. Bunun yanında CC Primer denilen tırnağı düzleştiren, tırnaktaki sararmayı önleyen, çizikleri azaltan ürünü de tırnak bakımında kullanmak faydalı olacaktır.

Tırnak etlerinin kesilmesi

Hijyenik sebeplerden dolayı kişinin tırnak etlerini kendisinin kesmesi çok fazla önerilmez. Genellikle profesyonel ve hijyeninden emin olunan güzellik merkezlerinde manikür yapılmasında fayda vardır. Ancak acil durumlarda kişi evde kendisine ait olan manikür makasıyla fazla derine inmeden, zorlamadan tırnak etinin fazlalığını, kenarını kesebilir.

Oje sürme

Tırnak yağıyla bakım yapılan tırnaklara hemen oje sürmek gerekiyorsa, tırnağı yağdan arındırmak için üzerine çok az kolonya püskürtülebilir. Oje sürülmeyecekse tırnakta yağın kalmasında sakınca yoktur.

El bakımı

Tırnakların bakımlı ve estetik görünmesi tırnak bakımına olduğu kadar el bakımına da bağlıdır. Deforme olmuş, yaşlanmış, kurumuş bir elin tırnakları ne kadar bakımlı olursa olsun güzel ve sağlıklı görünmez. Bunun için günlük kullanılan nemlendirici ve besleyici kremlerin yanı sıra, el bakımı için üretilen serumlar da çok faydalıdır. Zira tıpkı yüz bakımında olduğu gibi el bakımında da serumlar, kremlerden daha etkilidir. Serumlar cildin daha alt katmanlarına inerler, dipten tedavi, onarım yaparlar, hücre yenilenmesine yardımcı olurlar. Özellikle geceleri ellerimizin hücrelerinin yenilenmesi, canlanması için yatmadan önce el serumlarının sürülmesi önerilir.

Bu sayede el yaşlanması önlenebilir. El bakım ürünleri sektöründe farklı fiyat aralıklarında çok sayıda el kremi, serumu vardır. Bunların doğal yağlar içeren, besleyici, nemlendirici olanlarının hemen hepsi günlük olarak kullanılabilir. El kremlerinin içinde parafin maddesi bulunmakta ve bu madde cildi soğuğun, sıcağın, rüzgârın olumsuz etkilerinden korumaktadır. El kremleri markaları içinde Sephora, Neutrogena ve Aveda markaları önerilir. Neutrogena’nın el kreminin balsam yoğunluğu çok yerinde ve kararında. Bu sebeple de sürdükten birkaç dakika sonrasında cilt tarafından kolaylıkla emilir, kişiyi rahatsız etmez, eldeki deformasyonları da kolaylıkla giderir. Neutrogena’nın ayak kremi özellikle her gece sürüldüğünde ayak bakımı için ideal bir ürün.