Normal sütün en büyük alternatiflerinden bir tanesi de badem sütü ve hem sütün hem de bademin sağlığa faydalı yanlarını bünyesinde barındırdığı için genellikle tercih ediliyor. Ayrıca tadı da bir o kadar güzel. Proteinler, vitaminler, kalsiyum ve diğer temel gıdalar bakımından zengin olan bu süt, kolesterol bakımından fakir ve bu nedenle kilo vermeye yardımcı olabiliyor.
Ancak bu kadar faydalı olmasına rağmen bilhassa kuruyemişlere alerjisi olanlar için sıkıntı kaynağı da olabiliyor.

Badem Sütünün Yan Etkileri

Kuruyemiş Alerjileri

Badem en popüler alerjik kuruyemişler arasında ve bu nedenle kuruyemiş alerjisi olanlar, onun sütünü tükettikleri zaman yüz bölgesinde kızarmalara, bulantılara ve ishale sahip olabilirler.

Tiroid Bezi Üzerindeki Etkileri

Badem tiroid bezini etkileyebilen gıdalar arasında yer alıyor. Tiroidin iyot emilimine etki edebiliyor ve bu nedenle tiroid bezinin büyümesine sebep olabiliyor. Bazı uzmanlar ise onun bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair yorulmar yapıyorlar. Lakin bu iki karşıt görüş arasında tiroid problemlerine yol açma ihtimali daha yüksek görünüyor.

Yüksek Şeker Düzeyleri

Badem sütünde şeker bulunur ve bu nedenle fazla miktarı sağlık üzerinde negatif etkiler yaratabilir.

Çocuklarda Kötü Etkiler Doğurabilir

Badem sütünün bebeklerde işe yarayacağını düşünüp onları bu şekilde besleyenler de mevcut. Ancak yapılan araştırmalar, badem sütünün onlarda ciddi faydalar ortaya koymadığını ve ileride problemlere yol açabileceğini gösteriyorlar.

Süt Alerjileri

Laktoza alerjisi olanlar badem sütünü aşırı tüketmeleri halinde rahatsızlık duyabilirler. Bu nedenle badem sütü tükettikten sonra rahatsızlık hissederseniz badem sütü tüketimini bırakmalısınız.

Cilt Reaksiyonları

Badem sütü tüketimi kaşınma, egzema ve sivilce gibi problemlere sebep olabilir. Bu etkiler genellikle tüketimden sonra 10 ila 60 dakika arasında ortaya çıkabiliyorlar.

Karın Problemleri

Badem sütüne alerjisi olanlar, tüketimin ardından karın bölgesinde kramplar ile karşılaşabilirler ve bunun sebebi onu sindirmekte zorlanmaları.

Nefes Problemleri

Badem sütü tüketimi neticesinde nefes darlığı ve nefes problemleri ortaya çıkabilir. Özellikle astım veya diğer akciğer rahatsızlıklarına sahip olanlarda bu durum daha da öne çıkabilmektedir.

Sindirim Problemleri

Bazıları badem sütünü sindiremiyorlar ve bunun sonucunda ishal ve kusma gibi sindirim problemlerine sahip olabiliyorlar.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Badem sütüne olan alerji, burun akıntısı, hapşurma ve nefes darlığı gibi soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıkartabilir. Bu belirtiler kuruyemiş alerjisi olanlarda daha belirgin hale gelirler ancak başka tip alerjileri olanlarda da ortaya çıkabilirler. Bu nedenle eğer alerjik bir bünyeniz varsa badem sütünün tüketimini sınırlandırmalısınız.

Badem sütü gibi sağlıklı ve lezzetli bir ürün genel olarak sağlıklı ve güvenli görünüyor. Ancak yukarıda yer alan yan etkiler onun zaman zaman tehlikelere sahip olabileceğini de gösteriyorlar. Bu nedenle onu günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeden önce doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.