Hamur işi yapımında geleneksel un yerine badem unu gibi sağlıklı alternatifler kullanmak, bir şeker bombası yerine yağ yakıcı haline gelmenizi sağlar. Düşük karbonhidratlı besinler size kilo verdirirmenin ve şeker isteğinizi azaltmanın yanı sıra; kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet riskini de azaltır. Ayrıca sindirim ve hormon dengesinin gelişmesine de yardımcı olur. Sağlıklı beslenmeye karar verdiğinizde kendinizi kahvaltıda o çok sevdiğiniz “krep” gibi seçeneklerden uzak tutmak zorunda hissediyorsanız, badem unlu pankek tarifimizi deneyebilirsiniz. Bu tarifte 1 porsiyon pankek yalnızca 170 kaloridir. Bir porsiyonu; 7 gr protein, 14 gr yağ, 3 gr karbonhidrat, 1 gr şeker ve 1 gr lif içerir.

Malzemeler

• ½ su bardağı+ 1 çorba kaşığı badem unu,
• ½ su bardağı krem peynir,
• 4 adet yumurta,
• ½ çay kaşığı tarçın,
• Kızartmak için 1 çorba kaşığı tereyağı ya da avokado yağı

Nasıl Yapılır?

Bu düşük karbonhidratlı pankekler için, bir blender ve kızartmak için bir tavaya ihtiyacınız olacak. Bir blender’ınız yoksa, malzemeleri elinizle de karıştırabilirsiniz; bu da işe yarayacaktır!

İlk olarak badem ununu, krem peyniri, yumurtayı ve tarçını bir kapta birleştirerek başlayın.

Karışım pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar blender’dan geçirmeye ya da elle çırpmaya devam edin.

Daha sonra, tereyağı ya da avokado yağını orta boy bir tavaya alın. Yağ yayılmaya başladıktan sonra, düşük karbonhidratlı badem unlu pankeklerinizi kızartmaya başlayabilirsiniz.

Her bir pankek için tavaya 2-3 yemek kaşığı harç bırakmanız yeterlidir. Yaklaşık 3-4 dakika sonra, pankeklerin ortası kabarcıklanmaya başlayayacaktır. Artık ters çevrilmeye hazırdır.

Artık muhteşem görünen bir krep yığınınız var. Onları tarçınla kaplayın ve düşük karbonhidratlı pankeklerin tadını çıkarın.