Bağırsak dostu smoothie tarifi - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Bağırsak dostu smoothie tarifi

Sizlere daha önce, farklı fonksiyonlarda, farklı sağlık problemlerini giderebileceğiniz smoothie tarifleri vermiştim. Smoothie dosyamızın devamında, bu yazıda sizlere; benim için olmazsa olmaz, sağlığın en önemlisi bağırsak sağlığı için oldukça faydalı bir smoothie tarifi vermek istiyorum.

Aslında Uzak Doğu; bağırsak sağlığının, sağlığın olmazsa olmazı olduğunu binlerce yıldır bilmekte. Nihayet Batı da buna uyandı; nedeni ise bilinçsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle zayıflayan bağışıklık sisteminden dolayı hastanelerde bekleyen binlerce hastanın olması. Bağırsak sağlığının florası bozulup faydalı bakteriler yok olunca; herkes yeniden bağırsak sağlığını önemsemeye başladı. Peki, bağırsak dostu smoothie tarifimizde neler var?

• 2 su bardağı ıspanak,
• 1 çay bardağı peynir altı suyu,
• 1 çay kaşığı arı poleni,
• 1-2 çay kaşığı chia tohumu,
• 1 çay kaşığı toz zencefil,
• 1 tatlı kaşığı bal,
• 300 ml kefir

Her zaman koyu yeşil yapraklı sebzelerin; hem ödem giderici olduğunu, hem metabolizmayı hızlandırdığını, hem vücudu toksinlerden arındırdığını hem de çok kuvvetli birer vitamin ve mineral deposu olduklarını söylüyorum. Bu nedenle, bu karışıma bol bol ıspanak ekliyorum.Ispanağın yanı sıra; güzel bir bitkisel protein ve yağ kaynağı olan avokado ekliyorum. Onun dışında, biraz da beyaz peynirden süzdüğüm ve peynir altı suyu olarak da bilinen whey protein kullanıyorum. Kas kazanımı istiyorsanız, onun yerine protein tozu da ekleyebilirsiniz; ancak lütfen şeker içermeyen, katkısız bir protein tozu tercih etmeye özen gösterin.

Bunların dışında, arı ürünlerini çok sevdiğimden dolayı, birazcık arı poleni ve bal ekliyorum. Bu smoothie ile bağırsakları desteklemek istediğim için; sindirimi kolaylaştırıcı ve gaz giderici etkiye sahip olan toz zencefilden de yararlanacağım. Ben tarifte, yine bir protein kaynağı olan chia tohumu kullanacağım; chia tohumu bulamıyorsanız, onun yerine dilerseniz keten tohumu da tercih edebilirsiniz. Gelelim tarifin olmazsa olmazına; kefir. Kefir, hem protein kaynağı hem de en canlı iyi bakteri kaynağıdır. Malzemelerimiz hazırsa, smoothie’mizi hazırlamaya başlayabiliriz.

Bağırsak Dostu Smoothie Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak, önceden güzelce yıkayıp duruladığımız ıspanakları blender’a alıyoruz. Ben bu tarifte, körpe ıspanak tercih ettim. Ispanaktan sonra; kabuklarını soyduğumuz avokadoları ekliyoruz. Dilerseniz; avokadoları ortadan ikiye kestikten sonra, kaşıkla içini oyarak da kolayca çıkarabilirsiniz; böylece kabuk soyma derdinden de kurtulmuş olacaksınız.

Şimdi, peynir altı suyunu ilave ediyoruz. Peynir altı suyu yerine toz protein kullanacaksanız, 2 yemek kaşığı kadar koyabilirsiniz. Ardından arı polenini, zencefili ve chia tohumunu da ilave ediyoruz. Şimdi, üzerine biraz bal ekliyoruz; bal, dünyanın en kuvvetli antioksidanlarından biri ve güçlü bir bağışıklık destekleyicidir. Ayrıca, şeker yerine kullanmak için de iyi bir alternatiftir. Son olarak, kefiri de ekledikten sonra, blender’ı çalıştırıyoruz. İçerisinde ıspanak olduğu için, blender’ı 1 dakikaya yakın bir süre çalıştırmanızı öneriyorum.

Benim mutfağımda, yemek de pişiyor; ancak smoothie’leri çok seviyorum. Özellikle kızıma, okul sonrasında güzel bir sağlıklı atıştırmalık olarak mutlaka smoothie vermeye çalışıyorum. Bu tarifin içerisinde yer alan probiyotikler ve polen; özellikle gelişme çağındaki çocukların bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Smoothie’miz hazır, afiyet olsun!

One thought on “Bağırsak dostu smoothie tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gül dedi ki:

    ayşe hanım merhaba süreklilik olarak ne kadar miktar ve zaman periyodunda tüketilmeli