Bedeninizin zorlu kış aylarına karşı doğal bir direnç kazanması için bedeninize yardımcı olabilen pek çok ürün ve tedavi mevcut ve bunlardan birisi de aromaterapi.

Aromaterapinin iyileştirici gücünü destekleyen pek çok çalışma mevcut ve hem ruhsal hem de fiziksel sağlığa iyi geliyor. Aromatik öz yağların da sağlığa pek çok faydası ve stresi hafifletici etkileri var ve bu da onları kışa hazırlık için iyi bir ürün haline getiriyor. Kendinizi korumak için aşağıdaki aromatik yağlardan birisini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Limon

Limon sağlıklı ve güçlü bir beden için bedendeki zararlı toksinlerin ortadan kaldırılmasını sağlayan bir öz yağa sahip.

Sağlık ve detoks dünyasının dışında, çok iyi bir doğal temizlik malzemesi. Limon yağının 10 damlasını suya damlatın ve bir sprey şişesine koyun, böylece çok iyi ve çevre dostu bir cam ve ahşap temizleyici elde edebilirsiniz. Limonsu koku da evinize tazeleyici bir etki verecektir.

Oregano Yağı

Oregano yağı grip ve soğuk algınlığı gibi yaygın rahatsızlıklara karşı güçlü bir bağışıklık sistemi geliştirmek isteyenler için en iyi tercihlerden birisi. Bu öz yağ bedenin doğal savunmasını aşan patojenleri ortadan kaldırmakta özellikle başarılı. Oregano yağı bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıkları savuşturmak ve hasta olunca iyileşme süresini kısaltmak için için her gün kullanılabilir.

Jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ile birleştirildiğinde, güzel, hassas bir ayak masajı vasıtasıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi olur. Yağ karışımını ayaklarınıza sürün ve sonra üstüne çorap giyerek maksimum etkiyi elde edin. Soğuk algınlığını, burun tıkanmasını ve öksürüğü tedavi etmek için difüzörle kullanın.

Okaliptüs Yağı

Soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının etkileri ile savaşırken, tüm günü yatakta geçirmenize rağmen güçsüz ve bitkin hissetmek çok doğaldır. Ayrıca burun tıkanması nedeniyle odaklanmak ve günlük işleri yapmak da çok zor olabilir. Beden ve zihninizi tekrar doğal gücüne döndürmek için okaliptüs yağı kullanılabilir.

Çay ağacı ekstresinde olduğu gibi, okaliptüsü de difüzörle kullanmak onun tıkanmaları açan ve nefes açan doğal yapısından faydalanmanızı sağlar. Bu uygulama onun iyileştirici potansiyelini maksimize etmenin en iyi yoludur. İstediğiniz bir taşıyıcı yağın yarım çay kaşığı kadarına 3 damla okaliptüs yağı koyabilirsiniz ve onu ayak ile göğüs bölgenize sürebilirsiniz. Ayrıca 2 damlasını sıcak banyo suyuna katarak bağışıklık sistemi güçlendirici etkilerini özümseyebilirsiniz.

Buhur Öz Yağı

Buhur öz yağı hücresel bazda güçlü bir bağışıklık sistemi destekleyicisidir ve bedenin zararlı patojen ile hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan akyuvar hücrelerini üretmesine yardımcı olur. Ayrıca doğal bir anti-inflamatuvar maddedir ve bu da kötü mide sağlığına bağlı problemlerle başa çıkmayı kolaylaştırır.

Nane

Nanenin pek çok faydası vardır ve pek çok amaçla kullanılabilir. Baş ağrısı, hazımsızlık ile savaşta etkilidir ve zihinsel odaklanma ve farkındalığı da arttırır. Elbette pek çok hamur işi ve çay karışımında da kullanılır. Detoks açısından ise özellikle şekerli gıdalara karşı olan isteği azaltır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı zararlı patojenler ile savaştaki doğal özellikleri ile bilinen çok amaçlı bir yağdır. Bedenimize düzenli olarak giren çeşitli bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmakta çok etkilidir. Onu çalıştığınız bölgede difüzörle yayabilirsiniz veya yatağınızın yanına koyarak bağışıklığı güçlendirici etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Lavanta

Lavanta geceleri daha iyi uyuyarak yenilenmek isteyenler için ideal bir seçenektir. Adet öncesi sendrom yaşayan kadınlar da bu öz yağdan fayda görebilirler çünkü beden ve zihni rahatlatır. Odanıza difüzörle lavanta yağını yaymak veya ayaklarınıza az bir miktarını sürmek fiziksel ve zihinsel faydalarını elde etmenizi sağlayacaktır.

Biberiye Yağı

Eğer burun tıkanması ve geçmeyen baş ağrısı için ani bir çözüm arıyorsanız biberiye yağı tüm bu belirtilere karşı hızlı bir rahatlama sağlar. Bedenin hastalıklara karşı direncini arttırır ve burnu tıkayan mukus yapılarının yumuşamasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirebildiği için düzenli kullanmak hastalıkları da önlemeye yardımcı olur. Difüzörle de kullansanız her gün tüketseniz de faydasını görebilirsiniz.

Öz Yağların Kullanımı İçin İpuçları

Eğer yukarıdaki yağların gücünü kullanmak istiyorsanız aşağıdakilere dikkat edin.

Soğuk Algınlığı İçin Doğrudan Şişeden Koklama

Eğer öz yağlara hızlı erişim istiyorsanız, onları doğrudan şişesinde tutun. Böylece yanınızda taşıyabilirsiniz. Aşağıdaki karışım burun tıkanması problemlerine karşı etkili olacaktır:

 • 6 damla biberiye öz yağı
 • 4 damla saman çiçeği öz yağı

İki öz yağı 10 ml’lik bir şişede karıştırın. Tıkanmanın hemen geçmesi için günde 4 defa doğrudan şişesinden koklayın. Koklamadan önce şişeyi sallayarak daha fazla fayda elde edebilirsiniz.

Oda Spreyi Olarak Öz Yağlar

Öz yağlar bir oda spreyi olarak ortamı doğrudan yenileyebilirler. Spreyin içeriği şöyle olmalı:

 • 100 ml saf su
 • 10 damla zencefil yaprağı yağı
 • 10 damla biberiye öz yağı
 • 10 damla limon öz yağı
 • 10 damla okaliptüs yağı

Tüm öz yağları ve suyu bir plastik sprey şişesine koyun ve güzelce karıştırın. Bu karışımı odaya ve ortama sıkabilirsiniz. Ancak göz ve tenle temasından kaçının.

Doğrudan Avuç İçinden Koklamak

Öz yağları doğrudan avcunuzdan koklamak onların sağlığa potansiyel faydalarını maksimize etmek için en güvenli ve etkili yollardan birisi. Yukarıdaki öz yağların birisinden 3 damlayı avcunuza sürün ve 3 defa koklayın. Aynı süreci günde iki defa yapabilirsiniz.

Başka bir yöntem ise buharla koklamak. Bu uygulama özellikle sıcaklığın düşük olduğu kış aylarında rahatlatıcı olacaktır. Öz yağların 3 damlasını kaynar suyun içine dökerek koklayabilirsiniz. Eğer başınızın üstüne bir havlu örterseniz ve karışımın üstünde durusanız daha etkili olur. Burundan nefes alın, ağızdan verin ve gözleriniz kapalı olsun.

Dikkat Edilecekler

Eğer öz yağları kış aylarında yaşamınıza dahil edecekseniz, dikkat etmeniz gereken şeyler var:

 • Küçük çocuklarda çok az miktarda kullanın, yaşlılar ve hamileler için de aynısı geçerli. İdeal olarak konsantrasyonun %2’sinden daha fazla kullanmamalısınız.
 • Öz yağları difüzörle kullanırken bölgenin yeterince havalandırması olmasına dikkat edin. Ayrıca yüksek konsantrasyondaki yağlar çocuklardan ve ev hayvanlarından uzak tutulmalılar.
 • Şişede depolarken kapağın iyi kapatıldığından emin olun, yoksa buharlaşır ve okside olur.
 • Bazı insanlarda belli öz yağlara karşı alerjik reaksiyon olabilir. Bu nedenle ilk önce görünmeye bir bölgeye sürerek test etmeniz iyi olur.
 • Hamile kadınlar ve düzenli ilaç kullananlar önce doktorlarına başvursalar daha iyi olur.
 • Öz yağlar oral yoldan alınmamalılar ve cilde seyreltmeden sürülmemeliler.

Genel olarak aromaterapinin sağlığa faydalarını elde etmek mümkün. Bunlar kış aylarında en iyi arkadaşınız olabilirler çünkü bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar, hastalık sebebi bakterileri, mantarları ve virüsleri ortadan kaldırıyorlar, solunum yolu problemlerinin belirtilerini hafifletiyorlar.

Yine de doktorun önerdiği ilaçlar ve tedavilerin bir ikamesi olarak kullanılmamalılar. Bu ürünler tamamlayıcı ürünlerdir ve genelde fiziksel ve ruhsal belirtileri hafifletmek için kullanılırlar.