Başak, zodyakın altıncı burcudur (22 Ağustos – 22 Eylül) ve buğday demeti taşıyan bakire (Virgin) sembolüyle temsil edilir. Merkür gezegeni (veya Vedik astrolojide Kanya) tarafından yönetilen değişken bir burç olarak Başak, genellikle hassasiyet, eleştirel düşünme, hizmet ve hasat ile ilişkilendirilir.

Başak burcunun kişilik özellikleri.

Başak burcunu; iletişimi, zekayı ve seyahati yöneten ve aynı zamanda İkizler burcu ile de ilişkili olan yönetici gezegeni Merkür’ü göz önünde bulundurarak incelemeye başlayabiliriz.

Merkür, İkizler’de (değişken bir hava burcu); hızlı düşünen, konuşkan ve dinamik bir enerji olarak tezahür eder. Ancak Başak bir toprak burcudur, bu nedenle Merkür’ün daha bağımsız enerjisiyle konuşur.

Başak’ın işi, Merkür’ün yardımıyla, hasadı tasnif etmek, esasen gerekli olanı gereksiz olandan ayırmaktır. Başak bu göreve kendini adamıştır, bu nedenle Başaklar genellikle zodyak editörleri olarak bilinir.

Başak’ın “bekaretinin” mutlaka cinsel bekaret ile ilgisi yoktur. Aksine, burcun saflık ve hizmete olan adanmışlığına bağlıdır. Ayrıca, Başakların tamamen kendilerine bakabilecekleri fikrini de işaret eder.

Başak değişken bir burçtur, yani bir mevsimden diğerine geçmemize yardımcı olur (Kuzey Yarımküre’de, yaz güneşi ısıtmaya başladığında Başak mevsimi gelir), bu nedenle Başak’ta zihinsel ve fiziksel bir esneklik ve dinamizm vardır – tıpkı diğer Merkür yöneticili burç İkizler’de olduğu gibi.

 

Başak özellikleri:

* Detay odaklı

* Adanmış

* Esnek

* Bağımsız

* Mütevazı

* Organize

* Pratik

Büyüme için zorluklar ve fırsatlar.

Bazen Başaklar, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya, hatalardan kaçınmaya ve işlerini üç kez kontrol etmeye o kadar kararlıdırlar ki eğlenmeyi unutabilirler. Tüm bu mükemmeliyetçilik yorucu olabilir!

Yine de, kendilerine biraz salıvermeyi hatırlattıklarında, Başaklar – Merküryen zekaları, ince mizah anlayışları ve biraz da vahşi olabilen taraflarıyla – tam bir bomba gibidir.

Tipik bir Başak burcuna, zaman zaman hata yapmanın normal olduğunu ve rahatlamanın öz bakımın önemli bir şekli olduğunu hatırlamakta her zaman fayda vardır.

Aşkta ve sekste Başak.

Hassasiyet, Başak burcunun anahtar kelimesidir ve bu durum aşk, seks ve ilişkiler için de geçerlidir. Tipik bir Başak ne istediğini bilir. Başak’ı çevreleyen birçok klişe, ihtiyatlılık veya ciddiyetle ilgili olsa da, gerçek şudur ki, Zodyak’ın bu burcu öylece hemen bir yere uyum gösterip yerleşmez.

“Seksi kütüphaneci” imajı çok Başakvaridir. Tüm düğmeleri sıkı sıkıya kapalı olabilir, ama aldanmayın. Onlar eğlenmeyi de bilirler.

Başaklar aşka bütünsel bir çaba olarak yaklaşır, bu nedenle bir Başak ile ortaklık tam bir zihin-beden-ruh makyajı gibi hissettirebilir. Kendinizin en iyisi olabilmeniz ve en ilginç benliğiniz olmanız için size meydan okuyacaklardır. Dilbilginizi düzeltirlerse veya size bir okuma listesi sunarlarsa, bunu fazla kişisel almamaya çalışın. Zira Başaklar umursadıklarını bu şekilde gösterirler.

Arkadaşlıklarda Başak.

Hayatınızdaki Başaklar en iyi hâlde, kendinizin en iyi versiyonu olmanıza yardımcı olmak için çaba gösterecektir. Bunun nedeni, olayları oldukları gibi değil, olabilecekleri gibi görme eğiliminde olmalarıdır.

Başak burcu, kişisel bakım ve hizmetle ilişkilidir; bu nedenle Başaklar, kendilerini ve gezegeni önemsemeye adanmış insanlarla arkadaş olma ve ortak olma eğilimindedir. İkizler gibi, Başaklar da hızlı zekâları ve ince mizah anlayışlarıyla tanınırlar. Ancak özellikle, gerçekten ‘her şeyi bilmek’ten hoşlandıkları için, eleştirel veya soğuk görünebilirler.

Kariyer ve para konusunda Başak.

Kariyer ve para konusunda Başak.
Kariyer ve para konusunda Başak.

Başak, burçlar arasında belki de en detaycı olanıdır. Bu nitelikleri; hangi mesleğe girerlerse girsinler, başkaları tarafından fark edilmeyen aksaklıkları, hataları ve nüansları tespit edecekleri anlamına gelir.

Onların Merkür hükümdarlığı; Başakların yazma, düzenleme ve yayınlama gibi alanlarda parıldamasını sağlar. Hizmet odaklılığı ile öne çıkan bir burç olarak her zaman “Nasıl yardımcı olabilirim?” sorusunu sorar, kendisini ve çalışma ortamlarını iyileştirmeye gayret gösterir.

Başaklar son derece organize ve kendi programlarını yapma konusunda mükemmel olma eğilimindedir; bu nedenle evden serbest çalışmak veya bağımsız bir girişimci olmak bu burç için son derece uygundur. Hatta Başaklar öz disiplinde o kadar iyidir ki; sık sık kendilerine yavaşlamayı, ara vermeyi ve sakinleşmeyi hatırlatmaya ihtiyaç duyarlar.

Başak uyumluluğu.

Astrolojik uyumluluk söz konusu olduğunda kesinlik yoktur, ancak Başaklar genellikle öğrenmelerine, büyümelerine ve daha yüksek bir amaca hizmet etmelerine yardımcı olabilecek insanlara yönelir.

İşte onların dostluktaki ve aşktaki en uyumlu ve uyumsuz olduğu burçlar şöyle sıralanır:

Uyumlu olduğu burçlar

Genel olarak, Başak arkadaşlıkları ve romantik ilişkileri açısından en uyumlu olan burçlar; topraklanmış doğalarına uygun olacakları için toprak arkadaşlarıdır (Boğa, Oğlak, Başak). Su burçlarından Yengeç ve Akrep de Başaklarla iyi geçinme eğilimindedir. Aynı zamanda, yol boyunca arada engellerle karşılaşabilecek olsalar da Başaklar, zıt burçları olan Balıklar ile de eşleşebilir ve değişken doğaları üzerinden bir bağlılık geliştirebilirler. Ayrıca Merkür tarafından yönetilen İkizler ile de anlaşabilirler.

Uyumsuz olduğu burçlar

Terazi ve Kova gibi hava burçları Başak’ın zevkleri için biraz fazla uçarı olabilirken; yoğun tutkulu ateş burçları (Yay, Aslan, Koç) sağduyulu Başak ile çatışma eğiliminde olabilir.

Özet

Başak, Zodyak’ın yorulmaz mükemmeliyetçisidir. Bu değişken nitelikli toprak burcu hepimize; kendimizin en net hâlinde olmayı ve sadece kendimizle ilgilenen benliklerimizden işlemememizi öğretebilir.