Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, Losartan tansiyon ilacını kanser tehdidi nedeniyle piyasadan toplama emri verdi. Bu emir tüketicilerden dağıtıcılara kadar gönderildi.

Losartan Potassium ve Hydrochlorothiazide adlı tansiyon ilacı ABD’de raflardan toplanıyor çünkü insanlarda kansere yol açması muhtemel olan N-Nitrosodiethylamine’i barındırma ihtimaline sahip.

Losartan Potassium Hydrochlorothiazide 25 ve 100 miligramlık tabletler halinde satılıyor. NDC 0781-5207-10 kodlu ve JB8-912 lot numaralı üretim bu toplanmanın odağı durumunda. Çünkü saflaştırma işlemleri sırasında ortaya çıkan problemlerin kanserojen maddeler ortaya çıkardığı düşünülüyor.

Bu ilaç yüksek tansiyon tedavisinde, felç riskini azaltmakta ve aynı zamanda diyabet hastası böbrek hastalarında böbreklerin tedavisi için kullanılabiliyor.

N-Nitrosodiethylamine maddesi aktif farmakolojik bileşenlerin içerisinde bulunmuş ve bu maddeye içme suyunda, hava kirliliğinde ve sanayi işlemlerinde rastlamak mümkün. Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu tarafından bir kanserojen olarak tanımlanıyor.

Hastalar ilacı kullanmadan önce eczacı ve doktorlarına danışarak tavsiye veya alternatif almalılar. Eğer yan etkiler veya kalite problemleri ortaya çıkarsa da sağlık kurumlarına başvurmak önemli.