Hamileliğin büyük kısmı boyunca rahminizde bulunan bebek her konuda size bağlıdır. Ancak doğum zamanı yaklaştıkça, ondan bunun karşılığını beklersiniz. İhtiyacınız onun baş aşağı pozisyonda durmasıdır.

Normal doğum için önemli bir konudur çünkü bebek doğum kanalından önce baş aşağı şekilde çıkar ve bu da yumuşak, güvenli bir doğum sağlar.

Bebek 20 ila 39’uncu Haftalar Arasında Baş Aşağı Döner

Neyse ki bebekler hamileliklerin %97’sinde kendi kendilerine döneceklerdir. Ancak bu pozisyona tam olarak ne zaman dönecekleri gebeliğinizde ne kadar ilerlemiş olduğunuza bağlı.

Herkes için farklıdır ancak bebek genelde baş aşağı konuma 20 haftalık civarında gelir.

Hamilelik devam ederken, bebeğin baş aşağı dönme ihtimali artar. 28 haftada ihtimal %75’tir, 32 haftada ise doğuma sekiz hafta kalmışken %90 civarı ihtimali vardır. Doğum zamanı geldiğinde bu ihtimal %97 olur.

Bebeğin Döndüğü Nasıl Anlaşılır?

Bazı hamile kadınlar bebeklerinin döndüğünü hissedebilirler. Bebeğin başı yukarıda olduğunda kaburgalarınızın altında rahatsızlık olması ve alt karında tekmeler hissetmeniz olasıdır.

Bebek baş aşağı bakarken ise muhtemelen tekmeleri karnın üst kısmında hissedeceksiniz ve üst karın yerine pelvis bölgesinde basınç ve rahatsızlık olacaktır. Eğer emin olamıyorsanız doktor zaten bu durumu size aktaracaktır.

Genelde karnın dıştan incelenmesiyle bile anlaşılır. Doktor pelvik muayene sırasında baş kısmını hissedebilir çünkü kalça veya ayaktan daha sert olur. Ayrıca ultrason da bu tespiti kolay hale getiriyor.

Bebek Zamanında Dönmezse Ne Olur?

Eğer bebek baş aşağı dönmezse, bu ters duruşlu doğum riskini arttırır ve bu durumda bebek genelde ayak veya kalçadan çıkar.

Ayak veya kalça kısmından çıkan bebeğin ölüm ve sakatlanma riski çok daha yüksektir. Doğum sırasında oksijensiz kalma riski de bir o kadar artar. Ayrıca doğumun yapılması da zorlaşır ve hem anne hem de bebek için fiziksel travma riski artar.

Eğer doğum zamanı yaklaşıyorsa ve bebek ters duruyorsa, yapabileceğiniz bir kaç şey var:

  • Beklenti yönetimi: Bekleyip görelim diyebilirsiniz. Bebeğin yardım almadan dönme ihtimali her zaman vardır. Ters bebeklerin %25’i kadarı spontan bir şekilde baş aşağı pozisyonuna geliyor.
  • Egzersizler: Bebeğin pozisyonunu etkilemek için basit hareket ve egzersizler yapabilirsiniz. Her doktor farklı bir egzersiz türü önerir ancak genel olarak bir kedi gibi dört ayak üstünde durmak ve kalçaları bedenden daha yukarı kaldırmak, bu pozisyonu da beş on dakika boyunca günde bir kaç dakika tutmak faydalı olabiliyor. Bu en eski ebe tekniklerinden bir tanesidir.
  • Bebeği döndürmek: Bu uygulama doktorun bebeği karın bölgesinin dışından fiziksel olarak döndürmeye çalışmasıdır. Ancak her zaman işe yaramaz ve bebek ile plasenta için travma potansiyeli vardır.
  • Sezaryen: Ters pozisyonda duran bebeğe sahip olan pek çok insan sezaryeni tercih ediyor çünkü böylece vajinal doğumdaki travmatik riskler de ortadan kalkıyorlar.

Bebeğiniz hangi pozisyonda olursa olsun, doğum şekliniz ne olursa olsun, doktorunuz ve ebeler siz ve bebeğiniz için en sağlıklı uygulamayı yapmak üzere çaba göstereceklerdir.