Çocuklar, narin sindirim sistemleri geliştikçe ve gazları etkili bir şekilde sindirim sistemlerinden geçirmeyi öğrenirken, gazın neden olduğu rahatsızlıktan hassastırlar. Nedenleri anlamak, semptomları azaltmak için yollar ve tedavi en rahatlamada yardımcı olacaktır. Bir çocuk sürekli aşırı gazlıysa, daha ciddi bir tıbbi sorunun işareti olabileceği için doktorunuzun dikkatine sunulmalıdır.

Bebeğinizin Daha İyi Hissetmesine Yardımcı Olmak

Gazın acısını önlemek ve hafifletmek için aşağıdaki adımları deneyin:

Besleme pozisyonunu kontrol edin. Bebeği beslerken, bebeğin kafasını midesinden daha yüksek tutmaya çalışın. Bu şekilde, süt midenin altına gömülür ve hava üste gider ve dışarı atılması daha kolaydır. Emzikte hava kabarcığı olmaması için şişeyi hafifçe yukarı çekin ve destek için bir emzik yastığı kullanın.

Masaj. Sırt üstü iken hafifçe masaj yapın, bacaklarını ileri geri (bir bisiklet sürmek gibi) pompalayın ya da karnına hafifçe masaj yapın. Sıcak bir banyo da ekstra gazdan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Gaz Nedenleri

Sindirim sistemindeki gaz (özofagus, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak) iki ana kaynaktan gelir:

  • Yutulmuş hava
  • Sindirilmemiş gıdalar

Yutulmuş hava

Gazın ilk ortak kaynağı ağız yoluyla alınmasıdır. Hava yutkunma (aerophagia) karın içindeki havanın ortak nedenidir. Yemek yiyip içerken ve yemek yerken konuşurken herkes az miktarda havayı yutuyor. Bununla birlikte, yeme ya da içme hızla daha fazla hava alımına neden olur. Daha yavaş yeme, mümkün olduğunca rahat bir şekilde (çocuklar için zor olabilir!) Yemek yemeyi daha iyi çiğnemek, yutulan havanın miktarını önemli ölçüde azaltabilir.

Ağlamada mideye daha fazla hava girer. İletişimin önemli bir parçası olan belirli bir miktarda ağlama normaldir. Ağlamak basitçe bebeklerin bir ihtiyacı nasıl ilettiği ile ilgilidir. Bebeklerin ağlaması ayrıca aç, yalnız, sıcak, soğuk, rahatsız olduğunu veya bebek bezi değişikliğine ihtiyaç duyduklarını gösterebilir. Ya da duygularla baş etmeyi öğrenirken ağlarken sadece ruh hali olabilir. Çoğu yeni yürümeye başlamış çocuklar, dünyaya alıştıkları için hiçbir belirti olmadan ağlarken geçer. Ağlamak genelde çocukların sindirim sistemlerine hava girmesini sağlar. Bu hava kabarcığı karnında sıkışabilir ve / veya bağırsağa geçebilir. Gaz ağrısı, ağlama sırasında yutulan havanın doğrudan bir sonucu olabilir.

Diş çıkarma, genellikle ağlamaya ve dolayısıyla mideye daha fazla hava girişi ile sonuçlanır. Dişler sıklıkla boğazdır ve diş çıkması sırasında ekstra tükürük üretimi mideyi rahatsız eden enzimler içerir. Bütün bunlar genellikle ağlamaya neden olur, bu da çocukları daha gassier ve daha sinirli yapabilir ve böylece döngü devam eder.

Hıçkırıklar

Azot, oksijen ve karbondioksit içeren, en çok yutkundu havada karın buruşma ya da esneme şeklinde kalır. Yutulduğu havada ayrıca hıçkırık oluşabilir. Hıçkırıklar, diyafram, göğsün alt kısmındaki kubbe şeklindeki bir kas tahriş olduğunda ortaya çıkar. Diyaframı tahriş eden bazı şeyler çok hızlı veya fazla yemek yemek, mide veya boğazda bir tahriş, sinirlilik veya heyecan hissi. Genellikle, hıçkırık sadece birkaç dakika sürer. Hıçkırık vakalarının bazıları günler veya haftalarca sürebilir, ancak bu alışılmadık bir durumdur ve genellikle başka bir tıbbi sorunun işaretidir. Bir çocuğunuz yemek yeme sırasındaki hıçkırmaya başlarsa, beslenme sırasında çok fazla havanın yutulduğuna işaret edebilir.

Reflü

Karnındaki gaz birikimi de genellikle “reflü” olarak bilinen özofagusta geri gelen mide içeriğiyle sonuçlanan baskı oluşturabilir. Çocuklar 1 yaşın altındaki bebeklerde daha sık görülmesine rağmen herhangi bir yaşta reflü olabilir. Çoğu zaman, göğüs veya midede yanma hissi ortaya çıkar ve gece yatarken çocukları uyandırır. Eğer bir çocuk obez ise, özofagus kasının dinamiklerindeki değişime bağlı olarak reflü meydana gelme ihtimali daha yüksektir. Reflü, gıdalar tarafından da tetiklenebilir.

Diyet Değişikliklerini Yapma

Yediğinizi ve içeceğinizi değiştirmek, gazı önlemek veya rahatlatmak için yardımcı olabilir. Karbonhidrat içeren gıdaların çoğunda gaz oluşabilir. Bir nişasta karmaşık bir karbonhidrattır ve daha karmaşık bir karbonhidrat, gaza neden olma eğilimini artırır. Patates, mısır, buğday ve çoğu diğer nişastalar çoğunlukla bol miktarda gaz üreten kalın bağırsakta parçalanırlar. Aksine, yağlar ve proteinler az miktarda gaza neden olur (bazı proteinler gaz kokusunu yoğunlaştırabilir). Genellikle gaz ürettiği bilinen gıdalar, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da aynı etkiye sahip olabilir. Emziren anneden bebeğe bile geçebilirler. Gaza neden olan gıdaları azaltmak büyük bir fark yaratabilir; ancak bazı gıdalardan kaynaklanan gaz miktarı insandan insana değişebilir. Yine, hepsi kalın bağırsaklarda her insanın sahip olduğu bakteri miktarına ve türüne bağlı. Gıdaya tahammülsüzlük (veya gıda hassasiyeti) olmadıkça, gaz üreten gıdalar tamamen ortadan kaldırılmasına gerek olmayabilir. Bazen, daha az miktarda yemek yemesi ilacın azalmasına yardımcı olacaktır. Deneme ve hata, genellikle kendi sınırlarını belirlemek için en iyi yoldur.

Gıda Alerjileri ve Gıda Duyarlılığı

Sadece çocukların yaklaşık altı ila sekiz %’i gerçek gıda alerjilerine sahiptir. Bu çocukların çoğu altı yaşın altındadır. Herhangi bir alerjik reaksiyon süreci, vücut zararlı ve tehlikeli bir istilacı olarak bir gıda veya polen gibi birşeyler yaptığında ortaya çıkar. Vücut, immünoglobülin E (IgE) adı verilen antikorları serbest bırakarak reaksiyona girer. IgE sırayla vücudun histamin olarak bilinen kimyasalları serbest bırakmasını ister. Histaminler serbest bırakıldığında, vücutta burun akıntısı, kaşıntılı gözler, cilt döküntüleri ve ciddi vakalarda anafilaksi gibi belirtiler üretir. Bir gıda alerjisinde vücudun bağışıklık sistemi etkilenir. Bebeğinize katı gıdalar sunma konusunda çocuk doktorunuza danışın ve özellikle gıda alerjileri konusunda ailenin geçmişi varsa, çocuğunuz için alerji riskleri oluşturabilecek gıdaları özellikle tartışın Bir gıdaya hoşgörüsüzlük, bir gıdaya karşı bir alerji ile aynı değildir ve belirtileri tipik olarak bağırsaklarda sıkıntı içerir.

Besin intoleransı genellikle gıda alerjisi ile karıştırılır çünkü benzer belirtilere sahip olabilirler. Ancak gıda intoleransı ile genelde hafif semptomlar görülür; genellikle mide bulantısı, gaz ve şişkinlik gibi sindirim rahatsızlığı üzerine odaklanır. Gıda reaksiyonu veya hoşgörüsüzlük bağışıklık sistemini içermez ve Bir reaksiyona neden olan, gelecekte kolayca tolere edilir. Bunun güzel bir örneği narenciye. Turunçgil meyveleri yüksek asitlik nedeniyle bebeklerde reaksiyona veya hoşgörüsüzlüğe neden olabilir. Bebek, bir bağışıklık tepkisi ile reaksiyona girmeyebilir, ancak muhtemelen, bebek, gastrointestinal yanıt veya dermatolojik bir tepki ile reaksiyona girer. Çoğu zaman, bir yaşından önce narenciye ile beslenen bebekler ağızda veya altta döküntülerde patlayabilir ve muhtemelen karın kramplarına sahip olurlar. Bir gıda intoleransına ikinci bir örnek, laktoz intoleransıdır. Laktoz intoleransı olan insanlar süt ürünlerinde şeker (laktoz) sindirimine yardımcı olan belirli bir enzim (laktaz) içermezler. Bebekler genellikle laktozu yoğurt ve peynir gibi belirli süt ürünlerinde sindirebilirler, çünkü bu ürünlerin kültürü laktozu parçalamaktadır. Bebeklerdeki laktoz intoleransı ile karşılaştırıldığında, inek sütü protein alerjisi genellikle genç bebekleri etkiler ve genellikle ilk yılda düzelir. Gevşek dışkı, gaz ve bulantıya n