Bebekleri yer fıstığı temelli beslenmek alerjileri önleyebilir

Yer fıstığı alerjisini önlemek için bebekleri onunla besleyin.

Amerikan Pediyatri Akademisi, çocukların erken dönemlerde yaygın alerjenlere maruz bırakılmalarının onlarda yaygın alerjilerin gelişimini önleyebildiğinden bahsettiği yeni klinik raporunda böyle diyor.

Çocuk alerjilerinin önlenmesi konusunda genelde ön saflarda olan çocuk doktorlarını temsil eden bu grup, ilk olarak 2015 senesinde bebeklerin yer fıstığı ve diğer yaygın alerjenler ile beslenmeleri için aileleri bilgilendirmişler.

Pediatrics’te yayınlanan yeni çalışmada, bu öneri daha fazla araştırma ile destekleniyor ve ilk olarak 2008’de yayınlanan alerji rehberi güncelleniyor.

Raporun yazarlarından birisi olan Dr. Scott Sicherer şöyle diyor: “Bebeklere alerjen olarak bilinen yer fıstığı ürünleri, yumurta ve balık gibi gıdaların verimini geciktirmeye gerek yok. Bu gıdalar beslenmeye pirinç, meyve ve sebzeler gibi yaygın olmayan alerjenler kadar erken eklenebilirler.”

Alerji ve Astım Ağı konuşmacısı Dr. Purvi Parikh ise şöyle diyor: “Bağışıklık sistemi yaşamın çok erken dönemlerinde gelişir ve bunu bu noktada değiştirebilirsek, hastanın kaderini de değiştirebiliriz.”

Bebeklerin İletişim Kurma Problemleri Aileleri Endişelendiriyor

Bu tavsiye alerjik olan bazı çocukların anne babalarının duraksamasına sebep oluyor. Özellikle de yıllar boyunca doktorların ailelere potansiyel alerjenlere erken maruz bırakmayı önleme konusunda bilgiler vermelerinden sonra.

Kızı yer fıstığı alerjisine sahip olan Kolorado’lu Chris Schulter Bizarro, çocuk doktorlarının yer fıstığını denemek için kızının konuşma yaşına kadar beklemesini önerdiğini söylüyor. Böylece bir sorun yaşarsa onu ifade edebilecek yeteneğinin olması hedeflenmiş.

Sonrasında eltisi onun çocuğuna bakarken, hiç yer fıstığı ezmesi yemediğini farketmiş. Bir ısırık almış ve tükürmüş, ağlamaya başlamış. Kız 18 aylıkmış ve aile daha erken tüketmiş olsaydı bunun bir fark yaratıp yaratmayacağından emin değil.

Shelly Goudreau ise şöyle diyor: “Kızım ilk doğum gününden önce anaflaktik reaksiyon geçirdi ve belirtilerinden bahsedemedi. Hayatımın en korkunç anıydı. Her gıdayı yaşamına soktuğumuzda olduğu gibi çok küçük bir lokma ile başlar ve orada dururdum, herhangi bir reaksiyona karşı eğitim alarak çok yavaş ilerlerdim.”

Dr. David Stukus ise bebeklikte yer fıstığını çocuklara vermenin risksiz olmadığını belirtiyor.

Ancak doktor, insanların %98’inin asla yer fıstığı alerjisi geliştirmediğini ve buna yatkın olanların bile daha erken maruz kalmaları halinde yaşam boyu sürecek bir alerji geliştirme ihtimallerinin daha düşük olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Aileler bana geliyorlar çünkü bebeklerini bir şeyle besledikten sonra tahrişler ortaya çıkıyor ve bunun sebebi ölüyor olmaları değil. Bu nedenle bunu çözmek için vaktimiz var.”

Bebek bir alerjik reaksiyon gösterse bile, bağışıklık sistemi hala onu ileride koruyacak bakterileri geliştiriyor ve doktor Stukus şöyle devam ediyor: “Her şey tolerans hakkında. Eğer yaşamınızın erken dönemlerinde bir alerjene düzenli olarak maruz kalırsanız, ona karşı daha toleranslı olursunuz.”

Uzmanlar bebeklere ezilmiş yer fıstığı veya yer fıstığı içeren özel mama formülleri öneriyorlar ama boğulma tehlikesinden dolayı tam boyutlu bir fıstık önerilmiyor.

Bu tip gıdalar altı aylıkken diğer katı gıdalar kabullenildiği zaman başlayabilirler.

Rapor aynı zamanda 4-6 aya kadar alerjenleri geciktirmenin alerjik rinit, astım ve egzema gibi alerjenlere maruz kalınan bölgeye uzak olan bölgelerde ortaya çıkan atopik hastalığı önleyeceğine dair bir kanıt olmadığına dair ön bulguları da destekliyor.

Yüksek riskli bebekler yani yumurta alerjisi olup da reçeteli bir ağır egzema tedavisi gerektirenler de yer fıstığına dair erken maruz bırakılarak alerjilere karşı test edilebilirler deniliyor.

Dr Wesley Burks ekliyor: “Aileleri çocuklarının test edilip edilmemeleri gerektiğini öğrenmek için alerji belirtileri konusunda çocuk doktorları ve alerji uzmanları ile konuşmaları için cesaretlendiriyoruz. Bir doktor alerjilerdeki değişimi takip edebilir ve bunların bir kısmı çocuk büyüdükçe ortadan kaybolabilirler.”

Yer Fıstığı Tek Problem Değil

Yer fıstığı alerjisi iyi biliniyor çünkü bazen ölümcül sonuçları var. Ancak ABD’de ürün etiketlerinde adının bulunması gereken sekiz alerjen gıda grubundan sadece bir tanesi ve diğerleri ise inek sütü, yumurta, balık, kabuklu deniz canlıları, ağaç yemişleri, buğday ve soya fasulyesi.

Bu gıdalar tüm gıda alerjilerinin %90’ını oluşturuyorlar.

Dr. Frank Greer şöyle diyor: “Bazı çocukların aile geçmişinden dolayı bu alerjilere daha yatkın olduklarını biliyoruz. Beslenmenin bazı çocuklarda bazen endişe verici ve hatta ölümcül olabilen alerjilerin önlenmesi veya azaltılması konusunda önemli bir rol oynadıkları açık.”

Dr. Stukus ise şöyle diyor: “Bu sadece puzzle’ın bir parçasına erken maruz bırakma değil, bunun büyük bir parça olduğunu düşünüyoruz. Bebeğin bağışıklık sistemini korumamıza gerek yok, ona meydan okumalıyız.”

Klinik raporda bebekler ve alerjilerin önlenmesine daha geniş kapsamlı problemlere de değiniliyor. AAP, hamilelik ve emzirme döneminde annenin beslenmesini kısıtlamanın alerjileri önleme konusunda etkili olmadığı sonucuna vardı. Yüksek alerji riski olan çocuklarda hidrolize formüllerin kullanımı da etkili değil. Bu son bulgu, 2008 yılında yayınlanan ve hidrolize formüllerin bebek dermatitini önleyebileceğine dair kısıtlı kanıtlarının olduğunu gösteren önceki görüşler için yeniden revize edildi.

Çocuk doktoru topluluğu aynı zamanda yaşamın ilk 3-4 ayında sadece emzirmenin çocuğu yaşamının ilk 2 yılında egzemadan korumaya yardımcı olduğunu ve bundan sonraki herhangi bir emzirmenin ise onu hırıltılı nefesten koruduğunu ve uzun vadeli astım riskini düşürdüğünü belirtiyor.

Sonuç Olarak

Kanıtlar yer fıstığı gibi potansiyel gıda alerjenlerini bebeklerin beslenmelerinden çıkarmayı desteklemiyorlar.

AAP’ye göre bebekler bu tip gıdalara katı gıda tüketmeye başladıktan sonra maruz bırakılmalılar.

Erken gıda maruziyeti gelecekte gıda alerjilerinin gelişimini önleyebilir. Erken maruz bırakmanın riskleri, yaşam boyu sürecek alerjilerin tehlikelerinden daha düşük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir