Sebze sevmeyenleri bile birer sebze aşığına dönüştüren bir sebze pişirme yöntemi vardır. Bu yöntem oldukça kolay olmasının yanında, süslü malzemeler gerektirmediği ve beslenme programınıza besleyici maddeler eklediği için lezzetli bir yöntemdir. Hangi pişirme yönteminden mi bahsediyoruz? Tabii ki fırın! Kızartma patates, biber, patlıcan gibi bazı sebzeler için lezzetli olsa da, oldukça sağlıksızdır, ayrıca pancar gibi sebzeler kızartmaya uygun değildir. Kış ayları için harika bir sebze olan pancar; vitaminler, mineraller, lif, magnezyum, demir, bakır ve fosfor yönünden zengindir. Kalorisi çok düşüktür ve kolesterol yoktur. Bu fırında pancar tarifi, sofranızın en lezzetli mezesi olacak!

Malzemeler

• 3 adet yıkanmış, soyulmuş ve doğranmış pancar,
• 1 yemek kaşığı avokado yağı,
• 1 yemek kaşığı balzamik sirkesi,
• 1 yemek kaşığı doğranmış taze biberiye

Nasıl yapılır;

İlk olarak fırını önceden 180 derecede ısıtarak başlayın. Bu süreyi; pancarları yıkamak, soymak ve doğramak için harcayın.

Pancarları, yağlı kağıt serdiğiniz bir fırın tepsisine yerleştirin. Küçük bir kapta; avokado yağı, taze biberiye ve balzamik sirkeyi birleştirip karıştırın.

Karışımı, fırın tepsisine dizdiğiniz pancarların üzerinde gezdirin.

Pancarların, eşit şekilde karışımla kaplandığından emin olun. Bu çok daha lezzetli olmalarını sağlayacak.

Daha sonra tepsiyi fırına verin ve 30-40 dakika fırında pişirin.

Pancarları tatlandırmak için tuz ve karabiber serpin.

Biberiye ve balzamik soslu pancar, tavuk ve et yemeklerinin yanında iyi giden, şık ve lezzetli bir mezedir. Keyfini çıkarın!