Her zamanki gibi sağlıklı ve doğal beslenme, doğal bakım ve güzellik ve dolayısıyla sağlıklı yaşam diyorum. İşte bu kapsamda size anlattığım sağlık dolusu doğal yağlara bir yenisini daha ekliyorum. Yine her derde deva bir yağ, biberiye yağı. Esansiyel bir yağ olan biberiye yağı,  buhar damıtma yoluyla elde edilmekte, keskin odun kokulu bir yağdır. Doğal yolla elde edilen kaliteli biberiye yağı, tam bir şifa kaynağıdır. Ağrı kesici, anti bakteriyel, dezenfektan, anti kanser, anti mantar, anti enfeksiyon, antioksidan, iltihap giderici ve daha sayısız olumlu özellikteki biberiye yağını şimdiye kadar evinizde bulundurmadıysanız içeriği okuduktan sonra kesinlikle alacaksınız. Zira biberiye yağı, hem fiziksel pek çok rahatsızlığa, istenmeyen duruma hem de zihinsel sorunlarda, eksikliklerde tedavi edici rol oynar. Bu bağlamda biberiye yağının sağlıklı ve doğal yaşamımıza katkılarına, faydalarına bir bakalım.

Biberiye yağı neye iyi gelir?

 • Eklem ve kas ağrılarını dindirir.
 • Mikrop gidericidir.
 • Dezenfektan özelliktedir.
 • Anti bakteriyeldir.
 • Kanser karşıtıdır.
 • Gripten korur.
 • Mantar oluşumunu önler, var olan mantarı giderir.
 • Enfeksiyon ve iltihapları yok eder.
 • Yaralanma ve ciltteki morarmaların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Antioksidandır.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisiyle kal ve damar sağlığını korur.
 • Tansiyon ve kolesterolü dengede tutar.
 • Karaciğer enzimlerini düzenler.
 • Romatizma ağrılarını dindirir.
 • Balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Bağışıklık, sindirim, sinir ve solunum sistemini korur, güçlendirir.
 • Bronşit ve sinüzitte tedavi edicidir.
 • Ciltte hücre yenileyici özellikte olduğu için canlılık ve parlaklık verir.
 • Saç dökülmesini önler, yeni saç oluşumunu destekler.
 • Cilde masaj yapılarak sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırdığı için selülit oluşumunu engeller, var olan selülitleri giderir.
 • Karın ağrısını dindirir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Zihni açar, dikkat dağınıklığını önler, dikkati yoğunlaştırmaya yardımcıdır.
 • Yağlı ve bakteriyel cilt sorunlarını önler, giderir.
 • Halsizlik hissini önler.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • İdrar söktürücü, gaz giderici özelliktedir.
 • Yağ yakıcı özelliği sayesinde, zayıflamaya yardımcıdır.

Biberiye yağı akne ve sivilceleri yok eder

Sivilceli, akneli ciltler için 1 çay kaşığı biberiye yağı ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırın. Karışıma pamuk batırarak sivilceli bölgeye kompres yapın. Ancak elma sirkesi de biberiye yağı da keskin ve asitik ürünler olduğu için ciltte alerjik reaksiyonlar yapabilir. Bu bakımdan öncelikle elinizin üzerinde küçük bir alana uygulayın, 10 dakika bekleyip olumsuz bir reaksiyon gösterip göstermeyeceğini görün.

Biberiye yağı etkili bir antioksidandır

Antioksidan özelliği dolayısıyla biberiye yağının koklanması solunum sistemi sorunlarını önler, ellere, ayaklara biberiye yağıyla masaj yapıldığında bakteri, mantar gibi oluşumlar giderilir.

Sigara, alkol gibi bağımlıklardan kurtulmaya yardımcıdır

Bağımlılıklarından kurtulmak isteyen kişilerde biberiye yağının günde birkaç kez koklanması ve şakaklara biberiye yağıyla masaj yapılması zihni o maddeden uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Baş ağrısını giderir

Başınız ağrıdığında avuç içinize ya da bileklerinize birkaç damla biberiye yağı damlatıp koklayın.

Biberiye yağıyla cilt bakımı

Biberiye yağı ciltte sürüldüğü alanda kan dolaşımını hızlandırıcı ve hücre yenilenmesine yardımcı özellik gösteriyor. Bu sebeple cilde biberiye yağıyla masaj yapıldığında cilt doğal canlılığını, gençliğini ve ferahlığını koruyor. Bu bakımdan ilerleyen yaşın olumsuz etkilerini önlemek, yaşlanmanın görünür etkilerine dur demek için biberiye yağını öneriyorum. Ancak bunun için biberiye yağının tek başına değil de taşıyıcı bir yağ ile karıştırılarak kullanılması gerekiyor. Örneğin eşit miktarda zeytinyağı, buğday yağı ya da tatlı badem yağı ile karıştırıldığında cilt bakımı için uygun bir kür olur.

Biberiye yağı depresyon ve stresi uzaklaştırır

Psikolojik ve duygusal olarak kendisini kötü hisseden kişilere rahatlatıcı etkisiyle biberiye yağını öneriyorum. Stresli ve depresif dönemlerde avuç içlerine ya da bileklere biberiye yağı damlatarak koklamak zihni dinginleştirecek, stresi uzaklaştıracaktır.

Biberiye yağı hafızayı güçlendirir, zihni açar

Özellikle okul çağındaki çocukların odasının bazı köşelerine, ders çalıştığı alanlara birkaç damla biberiye yağı damlatmak hafızanın canlanıp güçlenmesine yardımcı olacaktır. Biberiye yağı öğrenme yeteneğini artıracak, konsantrasyonu ve odaklanmayı güçlendirecektir.

Biberiye yağı her türlü saç sorununa iyi gelir

Biberiye yağının cildi canlandırıcı özelliği cildin altındaki kan dolaşımı hızlandırmasından ve cilt altındaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmasından kaynaklanıyor. Bu bağlamda saç diplerine biberiye yağı ile masaj yapıldığında da saç derisi beslenir, canlanır. Dolayısıyla yeni saç oluşumu teşvik edilirken, saç dökülmesinin önüne geçilir, saçların daha hızlı ve güçlü uzaması sağlanır. Ayrıca biberiye yağının saçın beyazlama sürecini yavaşlattığına dair bulgular da mevcuttur. Bu bakımdan her türlü saç sorununda saç diplerine ve saç tellerine biberiye yağı ve zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağın karışımının uygulanması faydalı olacaktır.

Biberiye yağı zayıflatır

Biberiye yağının kan dolaşımını hızlandırıcı, idrar söktürücü ve yağ yakıcı özellikleri vardır. İşte bu özellikler dolayısıyla biberiye yağının kilo verme sürecini hızlandırdığı bilinir. Bu bağlamda yağ depolanmasının fazla olduğu vücut bölgelerine birebire yağıyla düzenli olarak masaj yapıldığında o bölgedeki yağ dokularının parçalandığı, yakıldığı ve bölgesel incelme meydana geldiği bir gerçektir. Biberiye yağının bağ dokularını güçlendirici ve cildi ölü hücrelerden arındırıcı özelliği de zayıflama sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Bu bağlamda göbek bölgesinde aşırı yağlanmadan şikayetçiyseniz, göbeğinizi eritmekte zorlanıyorsanız gece yatmadan önce bu alana biberiye yağı ile masaj yapın, sonrasında streç filmle bu bölgeyi 2-3 kat kuşak gibi sarmaların. Yağ yakıcı etkiyi artırmak için kalın bir kazak giyin ya da göbeğinizi, belinizi yünlü kalın bir kumaşla sarın. Sabah streç filmi çözdükten sonra ılık su ile duş alın ve bu bölgeyi kabak lifi ile kese yaparak ovun. Bu işlemi haftada 3 kez yapmaya devam ettiğinizde kısa süre sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. Elbette bu süre içinde günlük yarım saat yürüyüş yaparsanız sabah uyanınca ve akşam yatmadan önce mekik çekerseniz çok daha kısa sürede göbeğinizdeki yağlardan kurtulursunuz.

 

Biberiye yağı nasıl kullanılır?

Biberiye yağı; cilde dıştan masaj yaparak ve ağız, burun yoluyla solunarak kullanılır, ancak ağız yoluyla içerek kullanılmaz. Zira biberiye yağı; ağrı giderici, kan dolaşımını hızlandırıcı, saç dökülmesini önleyici özellikleriyle harici olarak dıştan alınmayı gerektiriyor.  Biberiye yağının zihin açıcı, solunumu düzenleyici etkisi içinse ağız, burun yoluyla solunması öneriliyor. Bunun için bir mendile birkaç damla biberiye yağı damlatılıp koklanır ya da cam bir kasenin içindeki suya birkaç damla biberiye yağı damlatıp oda kokusu olarak kullanılabilir. Bununla birlikte ağrıyan kaslara, eklemlere masaj yapılarak sürülür ve depresif, stresli bir ruh hali içindeyken avuç içlerine, bileklere biberiye yağı sürülmesi önerilir. Ancak biberiye yağı çok keskin bir yağ olduğu için hangi sorun için kullanılacak olursa olsun kesinlikle azar azar damla damla kullanmanız gerekiyor.  Bunlara ek olarak biberiye yağının hamilelerde, emzirme dönemindekilerde ve bebeklerde kullanılması önerilmiyor. Ayrıca biberiye yağı esansiyel ve keskin bir yağ olduğu için alerjik bir reaksiyona sebep olup olmayacağının küçük bir alanda denenerek görülmesinde fayda var.