Son yıllarda herkes bana bikram yogayı soruyor. Bikram Yoga, 40° sıcaklıkta uygulanan, Bikram Choudhury tarafından tüm dünyaya yayılmış olan, birbirini takip eden 26 yoga hareketi ve 2 nefes egzersizinden oluşan bir Hatha yoga yöntemidir. Yapılan 26 adet yoga hareketi;  bilimsel olarak vücuttaki tüm kasları, bağları, tendonları ve eklemleri çalıştırmak üzere geliştirilmiştir.

Bikram yoga yaklaşık olarak 90 dakikada tamamlanmaktadır. 800-1200 kalori yakılmasını sağlamaktadır.  Sıcak bir ortamda yapıldığı için terleme sağlar. Bu sayede vücutta bulunan toksinler dışarı atılarak, taze oksijen dolu kan dolaşımı ile tüm doku ve organlar yenilenme sağlanır.

Bikram Yoga Nedir?

Bikram Yoga, günümüzde en popüler yoga çeşitlerinin başında gelmektedir. Bikram yoga, 26 tane Hatha Yoga hareketinden ve 2 nefes egzersizinden oluşmaktadır. Bikram yoga, 40 derece sıcaklıkta ve %40 nem oranında yapılan bir egzersizdir. Bu sebeple de Bikram yoga genellikle sıcak yoga olarak ifade edilir. Sıcaklık sayesinde kas ve tendonların çalışmasını sağlayan Bikram yoga, vücuda direnç kazandırmakta.

bikra-yoga-nedir

Bikram yoga nasıl yapılır?

26 yoga pozu, iki defa tekrarlanmalıdır. Tüm egzersiz ortalama 90 dakikada tamamlanır. Ancak uygulama aşamasında koreografiye uygun olunmalıdır. Tüm kas, lif ve tendonlar gerilmektedir. Eklemler hareket ettiği için omurga daha rahat hareket eder. İç organlara masaj yapılır.

Bunun dışında salgı bezleri ve hücrelerdeki dolaşım uyarılır, metabolizma hızlandırılır. Kısaca, tüm organizma çalıştırılır.

Aman Dikkat!

Daha önce bir yoga deneyiminiz yoksa, Bikram yoganın ısıtıcı etkisiyle açılan kaslarınızın esnekliğine aldanmayın. Sakatlanmaların yüksek olduğu bir yoga çeşididir. Bu sebeple kademe kademe vücudunuz izin verdikçe hareketlerde ilerleyin.

Bikram Choudhury kimdir?

Hindistan’ın 1946 senesinde Kalküta kentinde dünyaya gelen; otomobil, saat gibi lüks eşyalara olan düşkünlüğü nedeniyle pek sevilmeyen Yoga gurusu Bikram Choudhury, 35 yıldır kendi Yoga öğretisini Amerika’da yayıyor.  Bikram, 4 yaşından beri Hatha Yoga için çalışmalarını sürdürüyor. Choudhury, günümüzdeki tüm Bikram Yoga hocalarını bizzat kendi eğitmiştir. Bikram Yoga, günümüzde en popüler yoga çeşitlerinden biridir.

Günümüzde birçok ünlü bikram yoga yapıyor. Bu ünlülerin neredeyse tamamı ise Hollywood yıldızı. Dünya ülkelerinde şu an için 900 kadar Bikram Yoga merkezi bulunmaktadır.

Yoga gurusu nedir?

Yoga gurusu, manevi usta olarak tanımlanmaktadır. Kuralları belirleyen ve yıkıcı kişilerle ilgilenen kişidir. Örnek olarak ergenlik dönemindeki çocukların bu süreci hasarsız atlatmasına yardımcı olur. Gurunun aktardığı öğreti tüm yaşam boyunca korunur.