Herkese merhaba! Denenmiş, bilimsellik içeren, yüzde yüz doğal ve kolay uygulanan tariflerimden bir tanesi ile daha karşınızdayım. Bugün sizlere, bira mayası ile gözenek sıkılaştırıcı ve cilt canlandırıcı bir maske tarifi vereceğim. “Bira mayası da neymiş?” derseniz; binlerce yıldır hepimizi besleyen, sayesinde pek çok mutfağa güzel yiyecekler giren bira mayasının, bilmediğiniz faydalardan bir tanesini, bu kez cilt bakımında birlikte deniyoruz.

Ben çocukken, annem doğal malzemeler ile kendine çok fazla cilt bakımı yapardı. Yüzüne salatalık, domates ve de bira mayası sürerdi. Peki, bira mayası ne işe yarıyor? Bira mayası, aslında problemli ciltlerin, özellikle de akneye meyilli ve egzamalı ciltlerin bile kullanabileceği, harika bir üründür. İçerisindeki beta glukan ve enzimler ile cilt üzerindeki alkali yapıyı destekler, cildin 5.5 olan pH’ını dengeler ve cilt üzerinde barınan ve sivilceye neden olan bakterileri ciltten uzaklaştırıp cildi bebek gibi yapar.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Nasıl Yapılır?

Malzemeler

• 20 gr toz bira mayası,
• 60 ml ılık süt

Toz bira mayasını ılık süt ile karışırıp macun kıvamına getirin ve cildinize uygulayın ve 5-6 dakika bekletin. Hatta, sabırlı davranıp 20 dakika kadar bekletirseniz, etkisi çok daha güzel olacaktır. Cildin, sebum dediğimiz, koruyucu bir tabakası var ve bira mayası ile birleştiğinde; içlerindeki faydalı maddeler birbirleri ile kaynaşır ve etkileşime girerek çılgın bir şeye dönüşür. Bu nedenle, biraz daha uzun tutmanızda hiçbir sakınca yok.

Malzemeleri karıştırdıktan sonra çok sulu bir kıvam elde ederseniz, biraz daha bira mayası ekleyebilirsiniz; çünkü, maskenin kıvamının çok sulu olmaması gerekiyor. Karışımı, homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın. İçinde, tortu kalmaması önemli.

Karışımı bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi, cildinizin problemine göre haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Cilt probleminiz yoksa bile; cildi pürüzsüzleştirmek, gözenekleri sıkılaştırmak, akne lekelerinin görünümünü azaltmak ve aktif akneleri söndürmek için kullanabilirsiniz. Bu maske, her cilt tipinin kullanımına uygundur; kolay kızaran hassas bir cildiniz varsa, uygulamadan önce küçük bir bölge üzerinde denemenizi öneririm. Herhangi bir tahriş olmadığını anladıktan sonra devam edebilirsiniz.

Maskeyi yıkadıktan sonra, cildinize nem veren, besleyici bir tonik uygulamayı ihmal etmeyin. Onun için de doğal bir karışım arıyorsanız; Youtube kanalımda da bulabileceğiniz gül suyu ve süt karışımı tarifimi deneyebilirsiniz. Tonikle cildinizi sildikten sonra, serumunuzu ya da nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

Bugünlük benden bu kadar. Sorularınız varsa, yorum kısmında bekliyorum. Hoşça kalın…