Öpüşmek bir tür iletişim şeklidir. Ancak yıllardır öpüşüyor olsanız dahi birini nasıl öpeceğinizi tam olarak anlayamayabilirsiniz. Bunun nedeni, öpüşmenin bağlamının (kimi, nerede, neden ve ne zaman öpeceksiniz?) değişmesinden kaynaklanır. Bir kişinin hayalindeki öpüşme diğer kişinin en korkunç kabusu olabilir.

Öpüşmenin nasıl ve neden ortaya çıktığına, neden ağızlarımızı birbirine yapıştırdığımıza ve bunun neden arzu edilen bir şey olduğuna dair net bir açıklama bulunmuyor. Ancak öpüşmek ne kadar garip olursa olsun harikadır ve öpüşürken anda kalmak için elinizden geleni yaparak öpüşmenin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Sık sık, “Doğru mu yapıyorum? Bundan zevk alıyor mu? Nefesim kokuyor mu?” gibi soruları kendimize sorarız. Uzun süreli ilişkiniz varsa bu soruların yerini, “Çamaşırları makineden çıkardım mı? Alışveriş listesine muz eklesem mi?” gibi sorular almış olabilir. Öpüşme anında odağınızın partnerinizde olmasıyla öpüşmenin çok daha eğlenceli ve tatmin edici bir aktivite haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

2021 yılında uzun süreli ilişkileri olan 878 kişiyle yapılan bir araştırmaya göre partnerinizden ne kadar memnun olduğunuz yalnızca onu ne kadar sevdiğinize değil, aynı zamanda onu ne kadar öptüğünüze de bağlı olabilir. Araştırmacılar, daha az sıklıkta öpüşen çiftlerin hem cinsel hem de ilişkisel anlamda daha az tatmin yaşadıklarını tespit etti.

İyi bir öpüşmenin nasıl olduğunu merak ediyorsanız, aşağıda yer alan önerilerle nasıl daha iyi öpüşeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Partnerinizin istediğinden emin olun

Tüm samimi dokunuşlar gibi yeni bir partneriniz olduğunda ona dokunmak için izin almanız önemlidir. Birini öpmek için izin istemeniz sıkıcı gibi görünebilir, ancak aslında bunu yapmanız oldukça ateşli olabilir. Bunu yapmanız, partnerinizin sizi daha fazla öpmek istemesine neden olabilecek bir saygı işareti olarak algılanabilir.

Yeni bir partneriniz varsa onu öpmeden önce öpülmek isteyip istemediğini sorabilirsiniz. Partneriniz buna olumlu cevap verse dahi nasıl öpülmek istediğini sorabilirsiniz. Sorularınızı sorduktan sonra partnerinize onu dinlediğinizi göstermelisiniz. Bu sayede yaşayacağınız deneyim aklınızı başınızdan alabilir. Öpüşmek, karşınızdakinin neleri sevdiğini öğrendikten sonra daha güzeldir.

Anda kalmaya çalışın

Flörtleşmenin ilk günlerinde sevişmek birlikte geçirdiğiniz zamanın büyük bir kısmını kaplıyorsa tebrikler. Ancak hayatınızdaki diğer şeyleri dikkatinizi dağıtırken bunu yapmak zor olabilir. Örneğin, küçük bir çocuğunuz varsa o odadayken eşinizle öpüşmeniz zor olabilir.

Bazense yatma zamanı ya da sabahın erken saatlerinde akla gelen işle ilgili düşünceler, eşinizle öpüşmek için sahip olduğunuz fırsatı kaçırmanıza neden olabilir. İş yerine yaşayabileceğiniz sorunlar hakkında endişelenmeniz, öpüşürken anda kalmanızı zor hale getirebilir.

Öpüşürken zihninizin başka yerlerde dolanmaması için ne hissettiğinize, ne duyduğunuza, ne gördüğünüze, ne kokladığınıza ve ne tattığınıza dikkat edin. Bunlar genelde bilinçli farkındalık uygulamalarında kullanılan topraklanma yöntemleridir. Öpüşmelerinizi bir tür meditasyon olarak görebilirsiniz. Öpüşme anında partnerinizle birlikte nefes almaya başladığınızda sakinleştiğinizi ve her şeyin yolunda gittiğini hissedebilirsiniz.

Daha kısa öpücüklerde dahi dudaklarda oyalanın

Sabah 8’de alına kondurulan tatlı bir öpücük ile saatler sonra dahi akla gelecek tutkulu bir öpüşme birbirinden farklıdır. Aklınızdaki kısa bir öpücük olsa da onu uzatmayı deneyebilirsiniz. Altı saniyelik öpücük aslında oldukça uzun bir süre. Bu süre içerisinde partnerinizle birbirinize uyum sağlayabilir ve birbirinize daha bağlı hissedebilirsiniz.

Öpüşürken vücutta oksitosin salgılandığı için kendinizi partnerinize daha bağlı hissedersiniz. Ayrıca araştırmalara göre öpüşmek stres hormonu olan kortizolün azalmasını ve dopaminin artmasını da sağlayabiliyor. Sonuç olarak kendinizi mutlu hissedersiniz.

Dil kullanmıyorsanız yavaşça deneyin

Dili kullanarak öpüşmek, yani Fransız öpücüğü bazı insanlar açısından zevkli olabilir. Ancak dilinizi partnerinizin ağzına yavaşça ve şehvetli bir şekilde sokarak partnerinizin buna izni olduğundan emin olun. Tahmin edebileceğiniz gibi dilin ağza beklenmedik bir şekilde girmesi hoş olmayan bir sürpriz olabilir.

Dilinizi doğru bir şekilde kullanmak için partnerinizin kontrolü almasına izin verin. Partnerinizin dilini nasıl kullandığına dikkat edin ve ona uyum sağlamaya çalışın. Sonrasında kendiniz biraz daha ileri gidebilir ve partnerinizin nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz.

Vücudun diğer bölgelerini görmezden gelmeyin

Elleriniz, öpüşmenin ne kadar tutkulu olabileceğini belirler. Örneğin, kimi insanlar öpüşürken partnerlerinin çok nazik ve çekingen olmasını istemez. Bazıları ise çok fazla el teması olsun istemez.

Partnerinizin ne istediğinden emin olmak için ona ne istediğini sormaktan çekinmeyin. Unutmayın, yaptığınız ya da yapmak istediğiniz şeyleri emin olmamanız halinde partnerinize sormanız önemlidir.

Karşınızdakinin rızası olması halinde dudak dışında başka yerleri öpmenin de ateşli olabileceğini unutmayın. Bunun için bir noktayı öpmeden önce elinizi o bölgede gezdirebilirsiniz. Elinizi partnerinizin boynunda gezdirmeniz, sevişmeyi oldukça heyecanlı hale getirebilir. Bazı insanlar kulaklarının bazıları ise boyunlarının öpülmesinden hoşlanır. Bu noktaları öperek partnerinizin daha çok zevk almasını sağlayabilirsiniz.

Isıracaksanız nazik olun

Öpüşme daha yoğun hale geliyorsa işin içine hafif ısırıklar dahil olabilir. Ancak bu dürtünüz ortaya çıktığında hızınızı iyi ayarlamanız gerekir. Karşınızdakini birden bire ısırarak ona zarar vermek istemezsiniz.

Tutkulu bir öpüşme için partnerinizin dudaklarını hafifçe yalayabilir ve nazikçe ısırıp kendinize doğru çekebilirsiniz. Yumuşak ısırmalar, hayvani hareketlerdir. Bu hareketle işleri bir adım ileri götürmeye hazır olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Ancak herkesin ısırılmaktan hoşlanmayacağını unutmayın. Partnerinizin küçük ısırıklardan hoşlanıp hoşlanmadığını görmek için alt dudağını hafifçe kendinize çekmeyi deneyin.

Dudaklarınız yumuşak ve nefesiniz temiz olsun

Öpüşme tekniğiniz birinci sınıf olsa da çatlamış dudaklar her iki partner için de rahatsız edici olabilir. Dudaklarınızı normalde nemlendirmiyorsanız, bunu yapmanızın zamanı gelmiş olabilir. Islak bir bez ya da şekerli bir dudak peeling’i ile nazikçe peeling yapmayı deneyin ve ardından dudaklarınızın üzerine kalın bir nemlendirici sürün. Ancak uçuk gibi bir sağlık sorunu nedeniyle dudaklarınızda sorun varsa uygun bir tedavi için doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir.

Yumuşak dudakların yanı sıra temiz bir nefes de önemli olduğu için öpüşmeden önce nefesinizi kötü kokutabilecek yiyeceklerden kaçının. Bununla birlikte bazı yiyeceklerin tatlarının sizin açınızdan avantaj olduğunu da unutmayın.