© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Brezilya fönü hakkında merak ettikleriniz

Brezilya fönü hakkında merak ettikleriniz

Çoğu kadın saçının her zaman fönlü ve bakımlı görünmesini ister. Ancak özellikle yaz aylarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde bunu gerçekleştirmek pek de kolay değil. Gerek fön gerek düzleştiriciyle saatlerce uğraştıktan sonra havadaki nem ve terle bozulan saçlar hepimizin kabusu. Kuaförde ya da evde saçımıza güzel bir şekil verip çıksak bile saatler içerisinde saçımızın o ilk güzel hali bozulacaktır. Bu nedenle son yıllarda saçların bozulmasını engelleyecek işlemler sıkça tercih edilir oldu.

Saçlarınız dalgalı ya da kıvırcıksa ama siz dümdüz olsun istiyorsanız elinizdeki seçeneklerden bir tanesi Brezilya fönü yaptırmak. Son yıllarda Brezilya fönü uygulamasını mutlaka duymuşsunuzdur. Saçınızın fön veya düzleştiriciye rağmen kolayca bozulabileceği sıcak ve nemli günlerde Brezilya fönüne başvurmak sizi pek çok dertten kurtarabilir. Bu uygulama sayesinde saçlarınız aylar boyuna dümdüz kalabilir. Ancak hem yararlarını hem de zararlarını göz önüne alarak bu uygulamayı yaptırmanız gerekiyor.

Brezilya fönü genelde kuaförlerde yapılsa da evde de yapılabilen bir işlem. Tabi bunun için kaliteli malzemelerle işe başlamak çok önemli. Gelin Brezilya fönü uygulamasına geçmeden önce ne olduğuna, ne açıdan yarar sağladığına ve muhtemel zararlarına detaylıca bakalım.

Brezilya fönü nedir ve hangi saç tipleri tarafından tercih edilmelidir?

Brezila fönü kalıcı bir saç düzleştirme uygulamasıdır. Nasıl ki saçın perma ile aylarca kıvırcık olması sağlanıyorsa, Brezila fönünü de permanın tam tersi uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Saçınız kıvırcık ya da dalgalıysa bu uygulama tam size göre. Tabi ki bu tip saçlarda kalıcı bir düzlük sağlamak için bir takım kimyasal maddeler kullanmak gerekiyor. Saçlarınız kabarıyor ve elektrikleniyorsa Brezilya fönü bunu tam olarak engellemese de saçınızı düzleştirerek zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Brezilya fönü ile saç telleriniz dümdüz olur ve böylece onlara şekil verirken daha kısa zaman harcayabilirsiniz.

Brezilya fönü nasıl uygulanır?

Brezilya fönü yapmak için gerekli olan kimyasallar ve özel bir şampuan kullanılır. Saçınızda saatlerce bekleyen kimyasallar saçınızın yapısıyla oynayarak dalgalı ya da kıvırcık olan tellerin dümdüz durmasını sağlar. Saçlarınızın düz kalacağı süre saç tipinize göre değişmekle birlikte, 5-6 ay gibi bir kullanım ömrü söz konusudur.

Brezilya fönü evde uygulanabilir mi?

Kuaföre gitmek yerine evde uygulama yapmayı tercih edecekseniz öncelikle gerekli malzemeleri temin etmeniz gerekiyor. Öncelikle kuaför salonlarından ya da internet üzerinden keratin almanız lazım. Aynı zamanda sülfatsız bir şampuan, ince bir tarak ile birlikte saç düzleştiricinizin elinizin altında olması gerekir.

Malzemeleri aldıktan sonra öncelikle saçlarınızı sülfatsız bir şampuanla yıkayın. Ardından saçınıdaki fazla suyu alması için bir havlu ile bekledikten sonra sıcak fön yerine kendi haline bırakarak kurutun. Saçınızı tutamlara ayırın ve saçınızın cinsine ve uzunluğuna göre, saç diplerinizden en az iki parmak uzakta bitecek şekilde keratini uygulamaya başlayın. İnce bir tarak ile keratinin saçlarınıza iyice nüfuz etmesini sağlayın. Keratini bütün saçınıza sürdükten sonra bir bone ile toplayıp yirmi dakika kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı fönle yavaş yavaş kurutun. Bunu yaparken havadar ve hava değişiminin olduğu bir yerde oturmaya dikkat edin. Ardından saçınızın ince ya da kalın telli olma durumuna göre 200-230 derece arasına ayarladığınız düzleştiricinizle, tutam tutam ayırdığınız saçlarınızın üzerinden 8-9 defa geçin. Düzleştirme işlemini yaptıktan sonra saçınıza toka takmayın ya da başka bir işlem uygulamayın. Keratin uygulaması yaptığınızın 2. ve 3. gününde de aynı şekilde düzleştirici ile düzleştirme yaparsanız Brezila fönünüz daha kalıcı ve saçlarınız daha düz olacaktır. Saçlarınızı en erken, düzleştirme uygulamasının üstünden dört gün geçtikten sonra yıkayabilirsiniz. Fönün bozulmaması için sülfatsız şampuanlar kullanmamanız çok önemli. Ancak saçınız için dört günlük süre geçtikten sonra bakım yağları ile bakımını yapabilirsiniz.


Brezilya fönünün zararları nelerdir?

Brezilya fönünün her ne kadar pratik bir uygulama olup zamandan tasarruf sağlasa da kullanılan bazı ürünlerde yüksek miktarda formaldehit bulunması sağlık için zararlı olabilir. Formaldehit genelde sanayi sektöründe yararlanılan bir kimyasaldır. Saça verilen şeklin bozulmamasını sağlayan bu madde, saçlar düzleştirilirken ya da fönle kullanılırken de buharlaşarak ortaya çıkıyor ve gözler, burun ve boğaz için zararlı olabiliyor. Bu nedenle kuaföre gittiğinizde kullanacağı ürüne, kendiniz evde yapacaksanız da yine aynı şekilde alacağınız ürünün formaldehit içermemesine dikkat etmelisiniz. Yoksa kısa vadede güzel saçlara sahip olmak isterken uzun vadede kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Brezilya fönünün ömrü nasıl uzatılabilir?

Brezilya fönünün kullanım süresini uzatmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Saç tipiniz ve kullanım şekliniz ile uygulamada kullanacağınız ürüne bağlı olarak Brezilya fönünün kalıcılığı değişecektir. Brezilya fönü işleminden sonra saçınızı sıkı bir şekilde toplamak, röfle ya da perma yaptırmak kullanım ömrünü azaltacak ve föne zarar verecektir. Bu gibi hareketlerden kaçınırsanız Brezilya fönünü birkaç ay yerine 6-8 ay arası kullanabilirsiniz.

En Güzel Brezilya Fönü Modelleri

Elektriklenen dalgalı saçlar için Brezilya fönü

Parlak sarı saçlar

Balyajla uyum sağlayan düz saçlar

Elektriklenen saçlar yerine düz ve yumuşacık saçlar

Saç rengini ortaya çıkaran düz saçlar

Brezilya fönü ile daha dolgun görünen saçlar

Kabarmayan ve elektriklenmeyen saçlar

Çok uzun saçlar için Brezilya fönü

Koyu renkli saçlar için parlak bitiş

Mükemmel bir şekilde düzleştirilmiş kıvırcık saçlar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir