Cildimiz her gün doğal olarak yağ çıkarıyor. Bu sayede yüzümüz nemli kalabiliyor. Ancak bu yağlar gereğinden fazla salgılandığında cildin nefes almasını sağlayan gözenekler tıkanıyor ve dolayısıyla da cildimiz kirli görünüyor. Hele bir de bu gözenekler burun üzerindekilerse içleri yağ dolunca daha büyük görünüyor, bu yüzden çok daha dikkat çekiyor. Sizin de gözenekleriniz yağ ve kir ile tıkanmış gibi görünüyorsa, artık derinlemesine bir temizleme zamanı gelmiştir. Çeşitli temizlik ve peeling yöntemlerini deneyerek en temiz, en iyi sonucu elde edebiliriz.

  1. Adım

Yüzünüzü her gün hafif bir temizleyici ve ılık su ile yıkayın. Yüzünüzü mutlaka yatmadan önce ve sabah uyandığınızda temizleyin. Egzersiz yaptıktan veya terlemenizi sağlayan herhangi bir aktiviteyi yaptıktan sonra da yıkamayı unutmayın.

  1. Adım

Alnınıza, çenenize ve burnunuza haftada iki kez kil maskesi uygulayın. Kil maskesi kuruduktan sonra parmaklarınızı hafif ıslatarak maskeyi yumuşak hareketlerle temizleyin. Bu sayede kil, gözeneklerden yağ ve kiri çıkarıyor.

  1. Adım

Burnunuzu ve diğer sorunlu bölgelerinizi haftada 2 -3 kez bir yüz fırçasıyla temizleyin. Bu sayede cildinizin pul pul dökülmesini, akne oluşumunu önlemek mümkün olur. Cildiniz kuru ise krem içerikli bir peeling fırçası kullanabilir, yağlı veya sivilce eğilimli bir cildiniz varsa da salisilik asit içeren bir madde ile fırçalama işlemi yapabilirsiniz. Cilt bakımınızda ve temizliğinde doğal olan her şeyi tercih edin derim.

Eğer her hangi bir besleyici ya da temizleyici ürününüz yoksa sadece doğal su ile yüzünüzü nemlendirin, sonra bir miktar pişirme sodasıyla yüzünüzü ovun. Ardından soğuk su ile cildinizi durulayın. Pişirme sodası cildinizdeki bakterileri öldürür ve ölü cilt hücrelerini de yok eder.

  1. Adım

Cildinize yapışıp kalan kirlilikleri temizlemek için elektronik yüz temizleme fırçası kullanın. Bu cihazların dönen fırça başları vardır ve cildi yumuşak bir şekilde temizler, ölü hücrelerin pul pul dökülmesini sağlar. Ekstra derin bir cilt temizliği için cihazı kullanmadan önce en sevdiğiniz cilt temizleyicisine fırçanızı batırın.

  1. Adım

Temizleme mendilleri ile gün boyunca birkaç kez burnunuzu ve cildinizin geri kalan alını temizleyin. Bu mendiller ciltte biriken yağı ve aşırı sebumu emer, yüzünüze temiz ve mat bir görünüm kazandırır.

  1. Adım

1 su bardağı yulaf ununu, 1 su bardağı sıcak su ile karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra yulaf hamuru elde etmiş olacaksınız. Yulaf maskesini burnunuzun ve yüzünüzün üzerine dairesel hareketlerle sürün. İki dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

  1. Adım

Her 6 -8 haftada bir yüzünüze bu maskeyi uygulayarak kendinize bir güzellik yapın. Yüzünüze bu maskeyi uyguladığınızda ekstra yağ dışarı çıkacak, gözenekleriniz fazla yağdan ve pisliklerden arınacaktır. Eğer maskeden istediğiniz sonucu yeterince alamadığınızı düşünüyorsanız, maskenin uygulanma sıklığını iki katına çıkarın. 3 -4 haftada bir uygulayın. Yağ kolaylıkla ortaya çıkmıyorsa, derinizi sıkıştırmayın, aksi takdirde yaralanmalara neden olabilir.

  1. Adım

Gözenekleriniz sizin kendi uyguladığınız tedaviye cevap vermiyorsa dermatologunuzdan salisilik veya glikolik asitli tedavi ürünü isteyin. Dermatologlar bir eczaneden alabileceğiniz daha güçlü bir eksfoliye edici ilaç da reçete edebilir.

İhtiyacınız olabilecek şeyler

Cilt temizleyici

Kil maskesi

Eksfoliye ürünü

Karbonat

Yüz fırçası

Temizleme mendilleri

Yulaf ezmesi

İpuçları

Mineral yağ veya alkol içeren makyaj ürünlerini kullanmaktan kaçının. Her ikisi de gözenekleri tıkar. Makyaj ve diğer cilt bakım ürünlerini “komedojenik olmayan”lardan tercih edin. Bu ürünler gözeneklerinizi tıkamayacak. Burun gözenekleri geçici olarak daha küçük görünmesi için cildinizde silikon esaslı ürünler kullanın.