ÇAKRA NEDİR?

Çakralar vücudun enerji merkezleridir. Astral bedende, omurga boyunca, kuyruk sokumundan başlayıp başın tepesine kadar uzanırlar. Astral beden, fiziksel bedenimizin içinde bulunan enerji bedenidir.

Her fiziksel vücut parçasının karşılık gelen bir astral vücut parçası vardır. Astral beden görülemez veya dokunulamaz. Bu aynı zamanda çakraları göremememizin bir nedenidir.

Çakralar belirli bir renk ve enerji yayarlar. Her biri fiziksel bedendeki bir bez ile çakışır. Her çakra varlığımızın belirli ruhsal, duygusal, psikolojik ve fiziksel yönleriyle ilgili olduğundan, bunların bloke olması veya dengesizleşmesi fiziksel, psikolojik ve duygusal bozukluklara yol açabileceğine inanılır.

Bu enerji merkezlerinin bilinçli farkındalığının ve dengelenmesinin ise esenlik ve sağlığa yol açtığına inanılır.

VÜCUTTA KAÇ TANE ÇAKRA VARDIR?

Çoğunlukla ‘yedi çakra’ hakkında bir şeyler duyarız ama insan vücudunda sonsuz sayıda çakra vardır. 7 çakranın tümü ile belirli bir titreşim, renk, sembol ve ses ilişkilidir.

 

Bu enerji merkezlerinin sağlıklı veya bloke olmasına bağlı olarak, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınızın farklı özelliklerini deneyimleyebilirsiniz. Vücutta göründükleri şekliyle 7 ana çakra şunlardır:

 1. Muladhara Çakra– Kök Çakra
 2. Svadhishthana Çakra– Sakral Çakra
 3. Manipura Çakra– Solar Pleksus Çakra
 4. Anahata Çakra– Kalp Çakrası
 5. Vishuddha Çakra– Boğaz Çakrası
 6. Ajna Çakra– Üçüncü Göz Çakrası
 7. Sahastrara Çakra– Taç Çakra

 

ÇAKRANIN BİR ŞEKLİ VAR MI?

Çakraların şekli hakkında birçok efsane vardır. Bazıları dönen diskler gibi olduklarını söylerken, diğerleri omurgadan sarkan çiçekler gibi olduklarını düşünüyor. Hatta bazı insanlar bir dondurma külahına benzediğini bile düşünüyor!

 

Bütün bu farklı fikirler, sadece çakralar gözle veya herhangi bir aletle görülemediği için var olur. Dolayısıyla, yaygın olarak dolaşıma giren her şeye inanma eğilimindeyiz.

 

Eski kutsal yazılar, bir çakranın bir küre veya top şeklinde olduğunu söyler. Hatta Dünya gezegeninin güneş sisteminin büyük bir çakrası ve galaksimiz Samanyolu’nun küçük bir çakrası olduğuna inanılıyor. Bir miktar enerjiyi dağıtmak için döner, ancak bunun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, insanın hayal gücünün kapsamı dışında kalır.

 

ÇAKRANIN BOYUTU NEDİR?

Bazı insanlar çakraların bir ayak yarıçapında olduğunu söylerken, diğerleri boyutlarını enerji akışına göre değiştirdiklerini söylüyor. Öte yandan Kutsal Yazılar, fiziksel omuriliğin daha ilerisinde bulunan astral omurilikte bulundukları için çakraların çok küçük olduğunu söyler.

 

KÖK(MULADHARA) ÇAKRA NEDİR?

7 çakra vücudun enerji merkezlerini oluşturur . Bu çakralar, genel sağlığı koruyan ve iyileştiren uyumlu bir denge sağlar. Enerjinin ilk ve hayati gücü Muladhara Çakra’dır.

 

Muladhara Çakra, vücudun fiziksel yapısının temelidir. Omurganın tabanında anüs ve cinsel organlar arasında bulunur. Muladhara kelimesi iki Sanskritçe kelimeden oluşur – “kök” anlamına gelen mula ve “temel” veya “destek” anlamına gelen adhara .

Kök Çakra olarak da adlandırılan Muladhara Çakra, toprak elementine dayanır. Muladhara Çakra kırmızı rengi yayar. Kök Çakrayı dengelemek, diğer altı çakranın tamamını açmak için sağlam bir temel oluşturur. Muladhara Çakra dengelendiğinde, kişi istikrar, güven, enerji ve güç deneyimler.

MULADHARA ÇAKRANIN ÖZELLİKLERİ

Toprak Elementi – Prithvi

Kök Çakranın enerjileri, Dünya ile olan güçlü bağlantımızı tanımamıza yardımcı olur. Bizi içsel benliğimize bağlı tutmak, yaşamda pozitifliği ve mutluluğu yayar. Hayatta kalma, istikrar ve destek gibi temel, birincil ihtiyaçlarımızla ilgilidir. Aynı zamanda vücudumuzun, kemiklerimizin, etimizin ve derimizin yapısını temsil eder.

Kök Çakra ve Kırmızı Renk

Yedi çakranın her birinin kendi ilişkili rengi vardır. Kök çakranın ana rengi, güç ve canlılığın ilkel içgüdülerini simgeleyen kırmızıdır. Kırmızı renk, hayatta kalma ve kendini koruma konusundaki fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarımızla güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

 

DENGESİZ BİR MULADHARA ÇAKRANIN BELİRTİLERİ

Yiyecek, su, barınak ve hayatta kalma birincil ihtiyaçlarımızdır. Muladhara Çakranın ana odak noktası bu temel ihtiyaçları karşılamaktır.

 

Aşırı yeme, maddi eşyaların istiflenmesi ve para hırsı hayatta kalmak için birkaç olumsuz ifadedir. Bunlar dengesiz bir Muladhara Çakranın işaretleridir. Temel hayatta kalma ihtiyaçlarımız karşılanmadığında, Kök Çakramız işlevsiz hale gelir ve dünyevi değerlerimizden kopmaya neden olur.

Kök Çakra, Duygusal ve Ruh Sağlığı

Dengeli bir kök çakra, korku ve endişeyi bırakmak gibi duygusal güç sağlayabilir. Bu, topraklanmış ve güvende hissetmekle sonuçlanır. Kök Çakradaki bir dengesizlik, genel fiziksel sağlığı da etkileyebilecek çeşitli zihinsel hastalıklara ve strese neden olabilir.

KÖK ÇAKRA NASIL DENGELENİR?

Kök Çakranın bir hayatta kalma merkezi olduğuna inanılır, bu da onu tüm çakraların en içgüdüsel yapanıdır. Vücudun temelini stabilize etmek, bütünlüğü hissetmek için önemlidir.

BLOKE OLMUŞ MULADHARA ÇAKRANIN BELİRTİLERİ

Muladhara Çakra bloke olduğunda ve dengesiz olduğunda, kişinin fizikselliği aracılığıyla görülebilen zihinsel strese neden olabilir. Muladhara Çakra dengesizliğinin belirtileri şunlardır:

 • Uyuşukluk veya depresyon duyguları
 • Harekete geçememe ve/veya niyet gösterememe
 • Bağlantısız ve izole olma duyguları
 • Panik atak veya anksiyete
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Kolon, mesane ve beldeki problemler gibi sağlık sorunları
 • Vücutta açıklanamayan ağrılar ve ağrılar
 • üreme sorunları
 • Uykusuzluk hastalığı

MULADHARA ÇAKRA DENGELEME

Çakralarınızı tanımlamak ve üzerinde çalışmak hızlı iyileşmeyi sağlar. Kök Çakranızın engelini kaldırmanın birkaç yolu vardır. Yollardan biri, topraklamaya odaklanan bir meditasyondur. Düzenli olarak yoga yapmak, vücuda fiziksel ve zihinsel gücü de teşvik eder.

Olumlu olumlamaları tekrarlamak, eski alışkanlıkları kırmak ve yenilerini oluşturmak için niyet belirlemeye yardımcı olur.

Kök Çakranızı Güçlendirmeye Yardımcı Olacak Olumlamalar

 • Kendimi güvende ve güvende hissediyorum.
 • Derin köklerim var.
 • Cezalıyım.
 • huzurumu buldum.
 • Daha çok güveniyorum, korkusuzum.
 • Kendimi seviyorum ve iyiliğime dikkat ediyorum.
 • Tüm olasılıklara açığım.
 • Dünya benim için güvenli bir yer sağlıyor.
 • Hayatımda bolluk var.
 • Vücudumu seviyorum ve bilgeliğine güveniyorum.
 • Evrenin beni destekleyeceğine güveniyorum.

 

KÖK ÇAKRA DENGESİ İÇİN YOGA ASANALARI

Yoga asana pratiği beden, zihin ve ruhu birbirine bağlamaya yardımcı olur. Bu, vücudun dolaşan enerji merkezlerini birleştirmeye yardımcı olur. Spesifik yoga asana, enerji kazanmak için çakraları uyarmak kadar önemli olan fazla çakra enerjisinin serbest bırakılmasına yardımcı olur. Aşağıdaki pozlar, gerçek dönüşüme ve kişisel gelişime izin vermek için Muladhara’dan enerjiyi hem uyararak hem de serbest bırakarak dengeyi yeniden kurmayı amaçlar. 

Şavasana | Ceset duruşu

Altınızdaki toprak tarafından tamamen desteklenmesine izin verin ve vücudunuzdaki tüm gerilimi bırakın. Her nefes alışınızda ve nefes alışınızda kendinize “Güvendeyim, destekleniyorum” diye hatırlatın.

 

Surya Namaskar/ Güneşe Selam

Güneşi Selamlamalar, bu içsel güç duygusuna ve dünya ile bağlantı kurmanıza yardımcı olur. İçeriden yavaş, sabit bir ısı oluşumu hissedeceksiniz. Her nefes alışınızda ve nefes alışınızda bağlantı kurarken bir güç ve odaklanma hissi. Hareketli meditasyonunuzda daha derine indikçe, sonunda zihnin şimdiki ana nasıl teslim olduğunu fark edeceksiniz. Bunu yaparken kendinizi rahat hissediyorsanız gözlerinizi kapatın.

 

Şaşankasana | Çocuğun Duruşu

Tüm vücudunuzun rahatlamasına izin verin. Altınızdaki zemin tarafından tamamen desteklenmenin nasıl hissettirdiğine dikkat edin. Sizi uygulamanız boyunca taşımak için bu teslimiyet ve destek dengesine hoş geldiniz.

 

Ardha Setu Bandhasana | Yarım Köprü Duruşu

Bu poz, ayaklarınızın toprağa sıkıca oturmasını sağlar. Aynı zamanda, omurga aşırı kök çakra enerjisini serbest bırakır ve boğaz ve kalp çakrasını uyarır.

 

Sukha Hanumanasana | Kolay Maymun Duruşu

Bu poz, psoas ve dörtlü kaslar için yoğun bir gerginlik yaratır. Bu kaslar, kaç ya da savaş mekanizmamızla ilişkilidir ve birinci çakra enerji merkezine derinden bağlıdır. Burada 5 nefes, kaslara kalan dövüş veya uçuş enerjisini cesur ama sakin bir iç güce dönüştürmek için zaman tanır.

Malasana | çelenk duruşu

Ayaklarımız köklerimizdir ve ayaklarımız aracılığıyla dünyanın enerjisini hissederiz. Ayak tabanlarınızın fasyasını uyandırmak için, dizlerinizin üzerinde dururken ayak parmaklarınızı nazikçe altına sokun. Serbest bırakmadan önce bir dakika bekleyin. Üç kez tekrarlayın.

 

Uttanasana | Ayakta Öne Viraj

Meşgul bir zihni rahatlatmak için harika bir poz olan Uttanasana, merkezi ve sakinliği bulmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda hamstringleri yavaşça esnetir ve tüm sırttaki gerginliği giderir.

 

Virabhadrasana II | Savaşçı II

Virabhadrasana, “şiddetli savaşçı” anlamına gelir. Bu poz, vücudun doğal enerji akışını, her iki ayağınız yere sağlam basarken onu uyarmak için kullanır ve içsel güç ve kararlılık rezervlerinizi daha derine inmenize yardımcı olur.

 

Vrkshasana | Ağaç Duruşu

Bu yoga asana dengeyi, konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirir. Kalın bağırsak ve adrenallerin işlevini dengeleyen Kök Çakrayı uyarır. Ayrıca ayakların tendonlarını ve bağlarını güçlendirir ve tonlandırır. Ağaç Duruşu, kalça eklemleri, kasık ve iç uyluklardaki sertliği giderir.

 

Tadasana | Dağ Duruşu

Tadasana, omurga kaslarına güç sağlar ve duruşu iyileştirir. Bu yoga asana, vücudun doğal uyumunu geri kazandırır. Bu asanayı uygulamak, sakinlik ve gönül rahatlığı yaşayarak zihinsel farkındalığı düzenli olarak genişletir. Dağ Pozunda dengeleme ve rahatlama, merkezlenmiş ve odaklanmış hissetmemizi sağlar.

Doğayla Yeniden Bağlanmak

Doğa Terapisi sadece Kök Çakrayı değil, tüm varlığımızı iyileştirmenin en etkili yollarından biridir. Modern çalışma kültürü nedeniyle iç mekanlarda daha fazla zaman geçirdikçe doğa ve toprakla olan bağımızı da kaybediyoruz. Doğaya maruz kalmamak toksik ve zihinsel olarak yorucu olabilir. Bu endişe, özgüven eksikliği ve engellenmiş Kök Çakra yaratır.

Bazen ihtiyacımız olan tek terapi, gençleştirici doğada yürüyüş yapmaktır. Ayaklarınızın altındaki çimenlerin dokunuşu, okyanus esintisinin kokusu, cıvıl cıvıl kuşların sesi ve bir ağacın gölgesinde geçen bir anlık yalnızlık huzur ve uyumu beraberinde getiriyor.

Çözüm

Muladhara Çakra uyandığında ve enerji özgürce aktığında, hayatımızın her yönüne pozitiflik getirir. Sağlıklı ve dengeli bir Kök Çakra, dünyevi içgüdülerimizle güçlü bir bağlantı kurar. Genel güveni geliştirir ve öz-değer duygusunu artırır. Muladhara Çakranın enerjisi, herkesin zorlu zamanlarda cesaret ve azim kullanmasını sağlar.

Daha detaylı bilgi, eğitim ve enerji seansları için instagramdan feelthewings hesabımı takip edebilir ya da DM’den iletişime geçebilirsiniz.

Sevgi ve Farkındalıkla Kalın.