Biz kadınlar tarih boyunca hepsini gördük- kısa, uzun, zikzak, geniş, mor, kırmızı veya pembe.

Son moda bir giysiden bahsetmiyorum hanımlar!

 

Çatlaklardan bahsediyorum. Evet, bu çatlaklar bir yolunu bulup kalça bölgesinden başlayarak aşağı doğru uyluklara kadar yerleşiyorlar. Genellikle kalça, üst arka bacakta ve bazen göğüs üstünde, kolda ve hamilelik sonrası karın bölgesinde görülebiliyor. Fakat, çatlaklar sadece hamile kadınlara özgü değildir. Aynı zamanda hızlı kilo verenlerde veya alanlarda da görülür. Yani, erkekler de bu dertten şikayetçidir. Eğer bu istenmeyen çizgileri önleyen genlere sahipseniz şanslısınız çünkü kadınların yüzde 75’i çatlaklarla karşı karşıya kalıyor. Bu yüzden eğer çatlaklarınız varsa, emin olabilirsiniz ki bu sorun size özgü değil ve artık çatlaklara bakış açınızı değiştirmenizin tam zamanı!

 

Bence farkında olduğumuz sürece çözülemeyecek problem yoktur. Tüm dünyada görülen standardın dışındaki güzellikleri keşfettiğinizde çok şaşıracaksınız. Biz birkaç kiloya kafamızı takmışken başka bir kültürde fazla bir kilonun bile güzellik sembolü olduğunu anlayacaksınız. Ne yazık ki, yeryüzündeki çeşitli güzelliklerin medya tarafından göz ardı edildiği tuhaf bir dönemde yaşıyoruz. Fakat hala sizi çatlaklarınızla bile ne kadar güzel olduğunuza ikna edemediysem, onları daha az görünür kılmak için birkaç tavsiyede bulunabilirim. Fakat unutmayın ki çatlakları tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansız.

 

Doğal yolları tercih edenlere önerim, aisha anne serimizde yer alan Elastikiyet Artırıcı Bakım Kremi içerisinde nanopeptit ve Yeşil fasulye ekstresi ile yeni hücre oluşumunu tetikliyor. Aromaterapi yağları yine çatlak tedavisinde en hızlı etki eden metotlardan biri. A ve C vitamini içeren kremler kullanmanız. Fakat daha hızlı bir yol arıyorsanız Intense Pulse Light terapisi veya Pulse Dye Laser ile çatlakların görünümünü azaltabilir ve renginin açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Tabii ki bu yöntemler ekonomik değil, seans başına $300 harcamanız gerekebilir. Mikrodermabrazyon da denemek isteyebilirsiniz, bu da yaklaşık olarak seans başına 300 TL olarak ücretlendirilir. Aynı zamanda, Pro-Fractional Resurfacing Laser tedavisi de kolajen üretimini hızlandırarak ve cildi pürüzsüzleştirerek çatlakların görünümünü azaltır. Bu da yaklaşık olarak seans başına 300 TL ile 1000 TL civarındadır, ve diğer tüm müdahaleler gibi birkaç seans uygulama gerektirir. Ben bunları Türkiye’de Maslak Shambala Clinic’te yaptırdım. Karnımdaki çatlaklarda gerçekten etkili oldu.

 

Şimdi, eğer hızlıca kilo alıp veriyorsanız, size tavsiyem her gün bitkisel yağlar içeren nemlendiriciler kullanmanız. Aisha Argan yağı, havuç tohumu,kalendula gibi yara ve yanık iyileştirici özellikteki yağlar yeni hücre oluşumunu tetikleyici olduğu için etkilidirler.

Ayrıca düzenli olarak bol bol su içmeniz. Böylece vücudunuzda değişim yaşanırken cildiniz en iyi koşullarda kalacak ve çatlak oluşum eğilimi minimum inecek. Her gün su içmek ve cildinizi nemli tutmak size iyi gelecek. Son olarak bu şarkı tüm çatlak mağdurlarına gelsin;

Ne demiş şair, beni böyle sev seveceksen.

Sevgiyle ve Işıkla

Ayşe Tolga İyi Yaşam