© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çay Ağacı Öz Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı, en çok antiseptik özelliği ile yaraları iyileştirmesi konusunda bilinir. Çay ağacı yağı, Avustralya’da yetişen Melaleuca alternifolia bitkisinden elde edilir ve en az 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. 70 yıldan fazla bir zamandır da birçok tıbbi araştırmada bakteri, virüs ve mantarları tedavi etme amaçlı olarak deneylere tabi tutulmuştur.

Çay ağacı yağının birçok farklı kullanım alanı var: ev temizliğinde kullanılan ürünlerde ve havada bulunan küfü yok etmek için kullanılır. Cilt üzerindeki tahriş ve yaraları iyileştirmede tedavilerin içinde özellikle bulunur. Yine evde kozmetik olarak kullanılan yüz yıkama jelleri, şampuanlar, masaj yağları, cilt ve el kremleri ve çamaşır deterjanlarının içinde bulunur. Çay ağacının doğal antiseptik ve anti-enflamatuvar özellikleri her evde bulunmasını sağlayacak bir yağ olmasının da başlıca sebebi.

Çay Ağacı Yağının Faydaları

Araştırma sonuçları, çay ağacının binlerce yıldır birçok yerli halk tarafından kullanıldığını gösteriyor. Bugüne kadar, 327’den fazla bilimsel araştırma, çay ağacı yağının tek başına antimikrobiyal özeliğini de gösteriyor.

Çay ağacı için birçok geleneksel kullanım alanı vardır:

• Sivilce
• Bakteriyel enfeksiyon
• Suçiçeği
• Uçuk
• Solunum yolu enfeksiyonları
• Kulak ağrısı
• Mantar enfeksiyonları
• Ağız kokusu
• Saç biti
• Sedef hastalığı
• Böcek sokması, yara ve güneş yanıkları

Ayrıca evlerde kullanım alanları da çok geniştir:

• Anti-mikrobiyal çamaşır kokuları
• Böcek kovucu
• Doğal deodorant
• Yüz yıkama sıvı ve jelleri
• Ayak kokusu giderici
• Küf giderici
• Temizlik malzemesi

Birçok durumda, tıp doktorları bile geleneksel tıbbın yerini almak üzere çay ağacı yağı ve kekik yağı gibi uçucu yağları reçete olarak yazar, çünkü bu ilaçlar hem rahatsızlık üzerinde baskındır, hem de yan etkileri yoktur.

Journal of Phytotedicine’ de yayınlanan bir makale, çeşitli uçucu yağlar arasındaki ilişkiyi araştırmasında, hiçbirinin (çay ağacı da dahil olmak üzere) birkaç farklı antibiyotik kullanıldığında ters reaksiyonlara neden olmadığını farkettiler. Kısaca yağlar köstek değil, tedaviye son derece destek oluyor demektir.

Çay Ağacı Yağının En Çok Kullanıldığı 10 Alan

Çay ağacı yağını kendi sağlığınız için nerelerde kullanacağınızı mı merak ediyorsunuz? İşte listemiz…

1. Akneler için Çay Ağacı Yağı
Günümüzde çay ağacı yağı için en yaygın kullanımlarından biri, akne tedavisi içindir. Bu nedenle cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Yapılan bir araştırmada çay ağacı yağının benzoil peroksit kadar etkili olduğunu, ancak benzoil peroksitteki kadar kırmızılık, kurutma ve soyma gibi olumsuz yan etkileri olmadan tedavi ettiğini gösterdi.

Beş damla saf çay ağacı yağı ile iki çay kaşığı saf balı karıştırılarak, kendinize ev yapımı doğal çay ağacı yağı yüz yıkama jeli yapabilirsiniz. Sadece yüzünüzde ovun, bir dakika bekletin, sonra da durulayın.

2. Saçlar için Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağının, saçınızı ve kafa derinizin sağlığı için de çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Saçlar için kuru pullanmış cildi yatıştırmaya, kepekleri yok etme ve bit tedavisinde de kullanılabilir. Ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı yapmak için; aloe vera jeli, hindistancevizi sütü ve lavanta yağı gibi diğer uçucu yağlarla birkaç damla çay ağacı yağını karıştırın.

3. Temizlik için Çay Ağacı Yağı
Çay ağacı yağı ayrıca iyi bir ev temizleyicisidir. Çay ağacı yağı güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve evinizdeki kötü bakterileri öldürebilir. Bir çay ağacı yağ temizleyicisi yapmak için; su, sirke ve limon yağı ile çay ağacı yağını karıştırın. Tezgahların üstünde, mutfak aletleri, duş, tuvalet ve lavabo üzerinde rahatlıkla kullanın.

4. Sedef Hastalığı ve Egzama için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı; egzama ve sedef hastalığının tedavisi de dahil olmak üzere her türlü deri rahatsızlığını azaltmakta etkili olan doğal bir üründür. Ev yapımı çay ağacı yağı egzama losyonu veya vücut sabunu yapmak için; bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı, beş damla çay ağacı yağı ve beş damla lavanta yağını iyice karıştırın.

5. Tırnak Mantarı ve Saçkıran için Çay Ağacı Yağı

Parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme kabiliyeti nedeniyle çay ağacı yağı; ayak tırnak mantarı, atlet ayağı ve saçkıranda kullanmak için mükemmel bir seçimdir. Temiz bir pamuk çubuk yardımıyla etkilenen bölgeye, çay ağacı yağını sürün. Çay ağacı yağının ayrıca siğillerin tedavisinde ve yok edilmesinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır, bu nedenle çay ağacı yağı doğrudan siğil üzerine, 30 günde bir veya iki kez olmak üzere, günde bir kez uygulanır.

6. Küflere Karşı Çay Ağacı Yağı

Birçok insanın evlerinde yaşadığı bir problem küf olmasıdır. Küf ve diğer kötü bakterileri öldürmek için evinize çay ağacı yağı almayı kesinlikle düşünün. Ayrıca, çay ağacı yağı temizleyicisini duş perdelerine, çamaşır makinenize, bulaşık makinenize veya tuvaletinize püskürterek küflerden kesin olarak kurtulabilirsiniz.

7. Deodorant Yapmak için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı kullanmak için bir başka önemli neden ise ter kokusunu ortadan kaldırmak içindir. Çay ağacı yağı cildinizdeki vücut kokularına neden olan bakterileri yok eden, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ev yapımı çay ağacı yağı deodorantını hindistancevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırarak evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca spor ayakkabılarınıza çay ağacı yağı ve limon yağı sıkabilirsiniz.

8. Enfeksiyon ve Kesikler için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, lavanta yağı ile karıştırılarak, ev yapımı bir yara merhemi için mükemmel bir bileşen olur. Gerekirse öncelikle su ve hidrojen peroksit ile kesik yeri temizlediğinizden emin olun, daha sonra çay ağacı yağı koyun ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olması için bir bandaj ile kapayın.

9. Ağız Sağlığı için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, kötü bakterileri öldürme ve aynı zamanda iltihapları yatıştırma kabiliyeti nedeniyle, evde kullanılan diş macunu ve gargara yapımında mükemmel bir bileşen olur. Diş etlerinin kanamasını ve diş çürümesini azalttığı da belirlenmiştir. Çay ağacı yağı ile hindistancevizi yağı ve kabartma tozu karışımından şaşırtıcı bir ev yapımı diş macunu elde edebilirsiniz.

10. Kanser konusunda Çay Ağacı Yağı

Hem çay ağacı yağı hem de tütsü yağının kansere karşı faydası olduğu kanıtlanmıştır. Anormal deri lezyonları için tütsü yağını, ve çay ağacı yağını karıştırabilir ve daha sonra günde üç kez sıkıntılı alana uygulayabilirsiniz.

One thought on “Çay Ağacı Öz Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zeynep dedi ki:

    Bende yeni başladım çay ağacı yagi,sabunu ve kremi ne mantar icin 2.gün bugün inşallah etkisini bende göreceğim artık krem kullanmaktan tekrarlanmasindan bıktım inşallah kesin çözüm 🙏