© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cep Telefonunuzun Pilini Uzun Süre Kullanmak için 14 Önemli İpucu

Akıllı telefonlarımızı şarj edilmesi gerektiğini hatırlatan ana kadar  belki de saatlerce kullanıyoruz. Her an sosyal medya uygulamalarına bakıyoruz. Beğeniyoruz, paylaşıyoruz, yorum yapıyoruz. Oyun oynuyoruz, müzik dinliyoruz. E-postalar kaçıyor sanki, her an kontrol ediyoruz. İtiraf edin sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce yaptığınız son hareket nedir? Biliyorum çoğumuz belki de hepimiz akıllı telefonun ekranına göz atıyoruz. Artık bizim parçamız oldular, kopamıyoruz. Ancak, akıllı telefonların şarjı sinyal vermeye başlayana kadar… O zaman telefonun pilini çok çabuk bitirmemek için yapabileceğiniz 19 etkili ipucu ile biraz daha derinlemesine bilgilenelim.

 1. İhtiyacınız yoksa, tamamen kapatın.

Uyurken ya da iş saatlerinin dışında kendinize kısa da olsa zaman ayırmanız için telefonunuzu tamamen kapatın. Ayrıca çok iyi çekmeyen bir ortamdaysanız, telefonu kapatmak çok faydalı olacaktır. Çünkü telefonunuz sürekli bir bağlantı arayarak pil ömründen yer.

 1. Blutooth ve Wi-Fi kapalı kalsın.

Özellikle Bluetooth çoğu zaman açık kalır ve pilin ömrünü yer. Telefonun Bluetooth’unun kapalı olduğundan emin olun. Wi-Fi da öyle. Sürekli bağlanacak bir Wi-fi aramak telefonunuz için yıpratıcı!

 1. Titreme özelliğini kapatın.

Telefonda zil sesinin yüksek olması ve titreme özelliğinin açık olması pilinizi çok fazla kullandırır. Bu özellikleri kapatın.

 1. Fotoğraflarda flaş kullanmayın.

Flaş özelliği oldukça güç çeker ve pilden yer. Bu nedenle flaş kullanmaktan kaçınırsanız, pilinizin ömrü uzar.

 1. Ekran parlaklığını kısın.

Ekran parlaklığını kısmak pil ömrüne önemli ölçüde katkı sağlar. Çünkü ekran ciddi oranda enerji çeker.

 1. Kullanmadığınız uygulamaları kapatmayı unutmayın.

Kullanmanız bittiğinde uygulamaları kapatmayı unutmayın. Arka planda çalışan her uygulama pil ömründen götürür.

 1. Konuşmalarınızı kısa tutun.

Konuşmalarınızı ne kadar kısa tutarsanız, o kadar pil ömrüne katkı sağlarsınız. Konuyu kısaca aktarın ve telefonla vedalaşın.

 1. Oyunlar, videolar ve internet kullanımını sınırlayın.

Biliyorum hiç kolay değil ama en azından pile ihtiyacınız olduğu zaman bunlarla zaman geçirmekten uzak durun. Özellikle oyun ve videolar arka planda açık kalmasın, yoksa pil bir anda tükenir.

 1. Ücretsiz uygulamalara dikkat edin.

Neden dediğinizi duyar gibiyim. Ücretsiz uygulamalarda çok fazla reklam bildirimi vardır ve bunlar her ekrana geldiğinde pilden yer. Pile ihtiyacınız olduğunda bu uygulamalardan çıkış yapın ve arka planda çalışmasını da engelleyin.

 1. Telefonunuzu güneşin altında bırakmayın.

Telefon hassas bir elektronik. Bu nedenle dikkat etmelisiniz. Özellikle güneşin altında, aşırı sıcak olabilen arabada bırakmayın. Özellikle camların önünde güneş ışığını aşırı ısı ile iletecek ortamda bırakmayın, bırakın pili, telefonu da kaybedebilirsiniz.

 1. Hareketli arkaplan kullanmayın.

Evet çok havalılar ama pili de tüketmekte üstlerine yok.

 1. E-posta ayarlarınızı kontrol edin.

Telefonunuza gelen her e-posta pilinizden yer. O nedenle sadece baktığınız zaman e-postaların gelmesini sağlayın.

 1.  GPS kapansın.

GPS kullanmak tamamen pili tüketen bir hareket. İhtiyacınız yoksa, kapalı tutarsanız pil ömrünü önemli ölçüde uzatırsınız.

 1. Bildirimler ve Senkronizasyonu Kapatın.

Bildirimler ve arkaplan senkronizasyonu telefonunuz için şart değil. Ancak bunların sürekli ekrana gelmesi ya da arka planda çalışması pil ömrü için önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir