Çocuklarımız için temiz ve sağlıklı beslenme içeriklerimin bir tanesiyle daha karşınızdayım! Bu yazıda, kızımın da severek yediği bir puding tarifim var; chia’lı ve çilekli puding.

“Çileğin mevsimi değil” diye düşünebilirsiniz; ancak organik marketlerden organik çilek bulabilirsiniz. Çocuğunuz çilek sevmiyorsa ya da çileğe alerjisi varsa, yine orman meyvelerinden; taze yaban mersini ya da dondurulmuş frambuaz ve böğürtleni tercih edebilirsiniz. Peki, neden orman meyveleri? Orman meyveleri; içerdiği flavonoidler ile çok yüksek antioksidan kaynağıdır.

Bu nedenle, özellikle ekşi orman meyvelerini bol bol tüketmenizi öneriyorum.

Çilek, mevsiminde bol bol tüketilmeli; çünkü güçlü bir antioksidan ve güzel bir besin kaynağıdır. Antioksidanlardan sürekli bahsediyorum ama bilmeyenler için tekrar sorayım: “Vücudun antioksidanlara neden ihtiyacı var?”. Serbest radikal adı verilen ve vücudumuza dışarıdan zarar veren elementler var. Bu elementler; vücudun sistemini, hücresel yapıda bozan şeylerdir.

Bunlar; çevre kirliliği ya da kötü beslenmeden dolayı vücudunuza aldığınız toksik maddelerdir. Sigara içiyorsanız, o da vücudunuzdaki antioksidan miktarını azaltmaktadır. Antioksidanlar; serbest radikaller ile savaşarak bağışıklığımızı güçlendirmek, gençliğimizi korumak gibi fonksiyonlara sahiptir. En yüksek antioksidanlar da yüksek oranda C vitamini içeren yaban mersini ve çilek gibi orman meyveleridir. Bu nedenle, orman meyvelerini bolca tüketmek gerekiyor.

Bu tarifte bolca kullandığım bir diğer malzeme de “chia”. Chia, orta Amerika’da çok kullanılan, ülkemize de yeni gelen bir tahıl çeşididir. Chia, iyi bir kalsiyum deposu ve aynı zamanda protein yönünden de oldukça zengindir. Bu nedenle, Chia tohumunu mümkün olduğunca çok tüketmeye çalışın. “Ben onu sevmiyorum” diyenleriniz olabilir; ancak açıkçası belirgin bir tadı yok. Bazıları bir gece önceden ıslatıp şişirerek tüketmeyi de seviyorlar; ancak ben bu tarifte herhangi bir işlemden geçirmeden kullanıyorum. Çıtır çıtır tadı hoşuma gidiyor.

Malzemeler

• 7-8 adet çilek,
• 2-3 yemek kaşığı süzme yoğurt,
• 2 yemek kaşığı Chia
• İsteğe bağlı Hindistan cevizi rendesi ya da kakao

Çilekli Chia Puding Nasıl Yapılır?

İlk olarak, çileklerin saplarını ayırıp yıkayarak başlıyoruz. Çilekleri yıkadıktan sonra blender’ın içerisine alıyoruz. Ardından süzme yoğurdu da üzerine ekliyoruz. Chia tohumunu da ekledikten sonra, blender’ı çalıştırıyoruz.

Kıvamı sıvı olduysa, koyduğunuz çilek miktarını biraz daha artırabilirsiniz. Son olarak Hindistan cevizi rendesini de ekliyoruz. Ben bu tarifte, kıvamı artırmasına yardımcı olmak için 2 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi rendesi kullandım. Siz dilerseniz daha az da kullanabilirsiniz.

Karışım puding kıvamına geldikten sonra, servis kaselerine alıyoruz ve soğuması için 1-2 saat buzdolabında bekletiyoruz.

Buzdolabından çıkardıktan sonra, daha yoğun bir kıvamda olacaktır. Üzerini, yaban mersini ya da sevdiğiniz başka lezzetlerle süsleyerek yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun…