Cildiniz sağlığınız hakkında neler anlatıyor?

 

Ev işleri, iş hayatının yoğunluğu, çocukların dertleri derken günlük hayat koşuşturmasının içinde kendimizi ve cildimizi ihmal ediyor olabiliriz. Ama bir an için her şeye ara verin ve baştan aşağıya cildinize şöyle bir bakın. Ne görüyorsunuz? Bir çok insanın kırışıklık, akne, egzama, pürüzlü sert bir cilt ve cilt hastalıkları dikkatini çeker. Bunlar bizim yaşamak istemediğimiz durumlar olmasına rağmen, aynı zamanda vücudumuzun yolunda gitmeyen bir içsel dengesizlik durumunu bize haber verme biçimidir.

Cildimiz bedenimizin iç aynası gibidir. O aynaya dikkatlice bakarak bize anlatmaya çalıştığı şeyi dinlememiz gerekir. Belki, sağlam bir detoksa, diyetinize daha fazla besin gücü yüksek gıdalar eklemeye ya da hayatınızdaki stresi azaltmaya ihtiyacınız vardır. Cildiniz çoğunlukla size neye ihtiyacınız olduğunun ipuçlarını veriyor; yapmanız gereken tek şey dikkatinizi vermek.

İşte vücutta en sık görünen ana dengesizlikler ile cilt sorunları ve çözüm önerileri:

Cilt problemi: Akne

Dahili nedeni: Toksik birikimi, sızıntılı bağırsak (geçirgen bağırsak) sendromu, bakteri dengesizliği, hormonal dengesizlik.

Akneler genellikle vücudun baş edebileceğinden daha fazla toksinle uğraştığı zaman ortaya çıkar. Karaciğere aşırı yüklenirse ve karaciğer gelen toksinleri işleyemezse, deri yoluyla bu toksinleri itmeye başlar.

Akneler hangi hastalığın işaretidir?

Akne aynı zamanda mutsuz bağırsak sendromunun da bir işaretidir. Sızıntı­lı bağırsak sendromu olarak da bilinen bu sendrom bağırsak içini kaplayan hücrelerin, sistem dışına doğru ilerleyen materyalin hepsini bağırsak içinde tutma özelliğini kaybedip, materyalleri bağırsak dışına çıkarıp kan akışına karışması olarak tanımlanabilen bağırsak bölgesinde oluşan bir sağlık sorunudur. Gıda intoleransı ve sızıntılı bağırsak sendromu lekelere neden olabilir çünkü vücut kana sızan toksinleri algılamaya başlamıştır. Bir çok araştırma sivilce problemi olanların bağırsaklarında bakteri dengesizlikleri olduğunu, vücutta sağlıklı ve temizleyici bakterilerden daha fazlakötü bakteri ve mantar barındığını ortaya koymuştur. Ağız ve çene etrafında görünen akne genellikle hormonal dengesizliğin işaretidir.

Cilt problemi: Kırışıklıklar ve/veya kuru, donuk cilt

Dahili nedeni: Besin eksiklikleri

Yaşlandıkça cildimiz değişmesine rağmen, kırışıklıklar ve kuru, donuk cilt sıklıkla su ve besin eksikliğinin belirtisidir. Tüm uzmanlar herkesin günde en az iki litre su tüketmesi konusunda hemfikir. Gerekli miktarda sıvı ile birlikte 30 gün boyunca her gün avokado, hindistan cevizi, zeytinyağı, balık ve fındık gibi gıdalardan alınan sağlıklı yağlar kırışıkların giderilip cilt renginin dengelenmesinde önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Cilt problemi: : Rosacea (Kırmızı Yüz)

Dahili nedeni:Toksik birikimi, sızıntılı bağırsak, bakteri dengesizliği

Akne gibi kırmızı yüz de bağırsaklardaki aşırı toksik birikimi ve bakteri dengesizliğinden kaynaklanır. Crohn hastalığı (kronik ve iltihaplı bir bağırsak hastalığı) çölyak hastalığı (besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı)ve şişkinlik gibi durumlar sıklıkla rosacea ile birlikte gelir. Diyet ve probiyotikler bağırsakları genellikle tedavi ederek geliştirir ve rosaceayı ortadan kaldırır.

Cilt problemi: Egzama

Dahili nedeni:Alerji, sızıntılı bağırsak, toksik birikimi

Bu durum, çoğu zaman alerji, gıda hassasiyeti ya da stres ile tetiklenir. Uzmanlar her zaman tetikleyici gıdaları belirlemek için bir eleme diyeti yapmayı önerir. Bir yiyecek günlüğünün tutulması da belli zaman aralıklarında tükettiğiniz belli gıdaların cildinizi nasıl etkilediğini görmenizi sağlar.

Egzama ile mücadele eden bir çok kişide aynı zamanda bağırsak geçirgenliği veya sızıntılı bağırsak sendromu görülür. Ayrıca aşırı stres de egzama hastalığıyla direk bağlantılıdır. Çözüm olarak bağırsaklarınıza iyi gelecek bir diyet yapıp, derin nefes / meditasyon gibi günlük stresinizi giderici egzersizler ile herhangi bir bakteriyel enfeksiyonu ve egzamayı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Parlayan bir cilt için çözümler:

  1. Günlük detoks: Günlük olarak maruz kaldığımız aşırı miktardaki toksinler yüzünden cildin ışıltılı ve temiz olabilmesi için, vücudun detoks yardımına ihtiyacı vardır. Günlük detoks için, vücudunuzu kuru olarak fırçalama, duşunuzu sıcak / soğuk geçişleriyle alma, zencefil, zerdeçal ve ham devedikeni (milkthistle) gibi detoks çayları içme ve elma sirkesi, spirulina (mavi-yeşil alg) gibi gıdalar ile bol bol sebze tüketimi gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

 

  1. Hormon dengesi: Şeker ve işlenmiş gıdalardan uzak durun, stresi azaltın, hormon dengeleyici bir diyet ile vücudunuzun toksik maddelerden temizlenmesini destekleyin.
  2. Besinsel değeri yüksek gıdalar yiyin: Diyetinizde makro ve mikro besinleri doğru miktarda tüketmek toksinleri dışarı atmak kadar önemlidir. Sağlıklı ve parlayan bir cilde sahip olmak için cildimizin özellikle A vitamini, çinko, C vitamini, Omega-3 yağ asitleri, biotin, E vitamini, pantotenik asit (B5 vitamini), selenyum, silika, niasin, K2 vitamini ve probiyotikler gibi besinlere ihtiyacı vardır. Bu vitaminler yeşil yapraklı sebzelerde, meyvelerde (özellikle çilek), fındık ve tohumlu gıdalarda, balık, yumurta gibi organik hayvansal ürünlerde, sakatatlarda, chia tohumu ve spirulina gibi süper gıdalar ile fermente gıdalarda bulunur.