© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cilt Bakım Rutinim

Cilt Bakım Rutinim

Bugün yine merak ettiğiniz konulardan birinden bahsedeceğim. “Günlük cilt bakımında neler kullanıyorsun Ayşe?”, “Hangi ürünleri kullanıyorsun? Nasıl bir günlük cilt bakımı rutinin var?” diye merak etmiştiniz. Ben de bu yazıda sizlere, günlük cilt bakımı rutinimden bahsetmeye karar verdim!

Benim için cilt bakımı, cildin çok iyi temizlenmesi demektir. Bilmeyenleriniz için söyleyeyim; hem klinik aromaterapist hem de estetisyenim, cilt bakımı ve güzellik uzmanlığı eğitimlerim var. Uzunca bir zaman da, estetisyen olarak çalıştım. Ancak tüm bunlardan önce; bir oyuncu ve şov dünyasının içinde yer alan biri olarak ve hep cildinin parlaması, genç kalması beklenen biri olarak, cilt bakımıyla ilgili çok fazla bilgiye sahibim.

Işıldayan bir cilt için cilt temizliği çok önemlidir

Bana en çok sorulan şeylerden bir tanesi, “Cildimi nasıl temizleyebilirim?”. Çok doğru söylüyorsunuz… Cilt bakımı ile ilgili en önemli şey şudur: bana göre sağlıklı cilt, ışıldayan bir cilttir. Dolayısıyla, cildin parlaması ve ışıldaması için çok temiz olması gerekir. Yani cilt temizliği bir numarada.

Eğer çok ağır makyaj yapıyorsanız ve cildinizi bir türlü temizlemiyorsanız ve çok pahalı ürünler kullanıyorsanız; bir süre sonra o ürünlerden medet ummayın. Çünkü, cilt, belirli bir yaşa geldikten sonra gençlik performansı göstermediği için, daha hızlı yaşlanma etkileri görürüz. Peki, ben neler kullanıyorum?

Kullandığım Cilt Temizleyicileri

Cildimin performansına göre; çok ağır bir makyaj yaptıysam, kış döneminde ayrı yaz döneminde ayrı, cildimiz farklı farklı ürünlere ihtiyaç duyar. Tabi ki bu bizim alım gücümüzle de alakalı; yine de piyasada, farklı fiyat aralıklarında, cildinizin ihtiyaçlarına göre ürünler bulabilirsiniz. Yaz aylarında çok az makyaj yaptığım için, daha yumuşak temizleyiciler ile temizlemeyi tercih ediyorum. En çok kullandığım ürünlerden bir tanesi, Clinique’nin bir ürünü, ancak şimdi ondan bahsetmeyeceğim.

Şu sıralar, AHAVA’nın üçü bir arada ürününü kullanıyorum. AHAVA’yı belki bilmeyenleriniz vardır; ben çok seviyorum, yumuşak bir ürün. İsrail’den geliyor. İsrail’de ölü deniz var; ölü denizin tuzları, yoğun mineral içeriyor. Bu, kremsi bir ürün. Öncelikle yüzüme sürüyorum, sabah ve akşam aynı şekilde yapıyorum. Ürünün en güzel özelliği; ürünün ya su ile ya da silerek de çıkartabiliyor olmanız.

Yüz Temizleme Fırçaları

Bir yıla yakın zamandır, cilt temizliği için farklı farklı ürünler kullanıyorum. Döner başlıklı, kıl fırçalı ürünler arasından, bir yıldır Luna yüz temizleme fırçasını kullanıyorum, bence çok güzel bir ürün, Foreo markasının bir ürün. Bu ürün, piyasadaki diğer ürünlerden biraz daha farklı, çünkü teknolojisi farklı. T-sonic, yani titreşim teknolojisine sahip bir ürün. Aynı zamanda medikal silikon içeriyor; yani hem bakteri oluşumunu engelliyor hem de ciltte herhangi bir tahriş yapmıyor. Bir de iki tarafı var, bu da benim için oldukça güzel. Bir tarafı temizleyici tarafı.

Ön tarafında, ince ve küçük, duyargaç gibi şeyler var. Bunlarla yüzümü temizleyebiliyorum. Arka tarafı da farklı bir etkiye sahip. Antiaging, yani yaşlanma karşıtı etkilere sahip t-sonic teknolojisi ile, cildi hafif masajlar ile; ciltte erken yaşlarda başlayacak ince çizgiler ve hafif sarkmalar için muhteşem bir ürün.

Cildime temizleyiciyi uyguladıktan sonra, fırçanın temizleyici tarafını cildime aşağıdan yukarıya doğru hareketler uygulayarak cildimi temizliyorum. Ürünün 2 farklı ayarı var, ne istediğinize bağlı olarak hızlı ya da yavaş ayarını kullanabiliyorsunuz. Luna, piyasadaki bu tarz ürünlerdern daha farklı. Cildi kızartan bir ürün, bu ne demek? Cilde masaj yapıyor demek. Yani, cilde kan dolaşımı getiriyor demek. Bu da ne demek? Kan gelen yere yeni hücre oluşumu gelir demek. Dolayısıyla, aynı anda cildi toparlayıcı ve sıkılaştırıcı etkisini de anlayabilirsiniz. Dudaklarınıza da sürebilirsiniz. Bana, “dudaklarımızı dolgunlaştırmak için ne yapabiliriz?” diye soruyorsunuz. Bu tarz ürünleri kullanabilirsiniz. Benim gibi siz de, ilerleyen yaşlarda biraz da genetik olarak boyundaki şeylerden muzdaripseniz, boynunuza da uygulayın.

Kullandığım Tonikler

Ürünü tüm cildime uyguladıktan sonra, artık cildimi silmeye başlıyorum. Ben, bunun için genellikle gül suyu kullanıyorum. Zaten hep size de doğal ürünler kullanmanız gerektiğini söylüyorum. Ben, sevgili arkadaşım Özge Özer’in Soins markasının gül toniği var, onu da beğendim. Çünkü, içerisinde Aloe vera var. Ürünü yüzünüze sıkarak da uygulayabilirsiniz. Biliyorsunuz Aloe vera, özellikle yanık tedavisinde çok önemlidir.

Aloe vera, Kızılderililerin kullandığı, harika bir bitkidir; ancak tabi ki her aloe vera değil. Bizim burada kullandığımız “aloe barbadensis” olan bir ürün. Dolayısıyla, bildiğiniz markaların aloe vera içeren ürünlerini kullanabilirsiniz. Cildi yatıştırıcı etkiye sahip, gerçekten harika bir ürün. Siz tonik ya da doğal gül suyu da kullanabilirsiniz.

Serum ve Nemlendiriciler

Yüzümü temizledikten sonra; Sensilis’in Origin Pro EGF-5’ini uyguluyorum. Bu ürün de gerçekten sevdiğim bir ürün. Mutlaka bir serum kullanıyorum. Yaz aylarındaysam, serumun üzerine güneş koruyucu da uyguluyorum. Göz altı kremi de uyguluyorum, ancak bu serumu göz çevresine de uygulamayı seviyorum. Kalan ürünü de ellerime sürüyorum. Sonrasında, bir tane de herhangi bir nemlendirici uyguluyorum. Ben, yine Sensilis’in Pure Perfection isimli, derin nemlendirme etkili nemlendiricisini kullanıyorum. Serum yapı olarak daha ince yapılı bir şey olduğu için; üzerine her zaman nemlendirici sürmeniz gerekiyor. Ben, kendi yaş grubuma uygun ürün seçiyorum. 40 yaş üstü olduğum için, 40 yaş üzerine uygun ürünler seçiyorum. 20’li ya da 30’lu yaşlar için daha cildinize uygun ürünler seçmelisiniz; ancak, 30’lu yaşlarda 40 yaş cildine sahip insanlar da görüyorum. Bu durumda, bir estetisyen ya da bir eczacıdan yardım alabilirsiniz. Onun dışında ne yapıyorum? Haftada 1 kez, cildimi derinlemesine temizliyorum.

Derinlemesine Temizlik Ürünlerim

İki tane ürünüm var; bir tanesi, Lierac’ın bir ürünü. Onu da çok seviyorum, köpüren bir krem şeklinde. İçerisinde çok ince granüller var, peeling yapıyor. Diğer ürün de, yine çok kullandığım ve çok sevdiğim bir ürün; Clinique’nin turnaround’u. 3-5 dakikalık bir maske; canlandırıcı, hızlı bir cilt bakımı maskesi, gerçekten de öyle.

İnce bir şekilde cildinize uyguluyorsunuz. 5 dakika boyunca cildinizde bekletebilirsiniz. Ben, bazen 5 dakika bekletmiyorum; 3-4 dakika bekletip, yine Luna ile birlikte, peeling etkisini arttırmak için cildime yedirerek maskemi uyguluyorum. Eğer çok fazla vaktim yoksa, daha kısa da tutabiliyorum. İçerisindeki inci tozları, ciltte ışıltılı bir etki yaratıyor.

Luna Yüz Temizleme Fırçası

Cilt bakımımı bitirdim, maskelerimden de bahsettim; ancak, sizlere Luna’nın, antiaging özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Bu nedenle, nasıl kullanacağımı anlatacağım. İki tarafı var demiştik. Biri ön tarafı, temizleyici tarafı; arka tarafı da masaj tarafı, yaşlanma etkilerini gidermek için kullanacağımız tarafı. Bunu nasıl uygulayabiliriz? Yüz yogası ile uygulayabiliriz, cildimize masaj yapabiliriz, cildimize jimnastik yaptırabiliriz. Bunun için de neye gerek var? Bir seruma ihtiyacımız var. Ben, az miktarda serumu cildime uyguluyorum. Burada siz, kendi cildinize uygun olan ürün hangisiyse, onu kullanabilirsiniz. Böylece hem masaj etkisini hem de kullandığım ürünün anti-aging etkisini arttırmış oluyorum. Özellikle boynuma uyguluyorum; çünkü, benim yaşlanma etkilerim maalesef biraz daha boynumda görünüyor.

Arka tarafında yer alan başlığı biraz daha farklı ve onu, aşağıdan yukarıya doğru, daha yavaş etkilerle, kasların çıkış yönüne doğru kullanıyorum. Temizleyici kısmı ile ilgili bir bilgi daha vereyim… Luna için, sabah ve akşam, temizleyici başlığı toplamda 2 dakika kullanmanız yeterli. Diğer tarafını ise, özellikle akşamları uyguluyorum. Zaten bu t-sonic titreşimi, benim hoşuma gidiyor. Özellikle yüz kontürünün sarkmaya başladığı yerlerde ve göz çevresinde kullanabilirsiniz. Bunu nasıl kombinliyorum? Yüz yogası ile kombinliyorum. Pek çok yüz yogası hareketim var; İyilik

Sende kitabımda da anlatmıştım. Ancak yine de, bilmeyenler için, anlatayım.

Ürünü kullanırken, bir yandan da hafifçe gözlerimizi açarak destek verebiliriz. Yine, ağız çevresindeki ince çizgilere de uygulayabilirsiniz. “Bu masajı ne kadar yapabilirim?” derseniz, bu size kalmış; ancak ben, 10 dakika öneriyorum. Çünkü bu başka bir şey, artık cildi temizlemiyoruz. Ciltteki kırışıklıklar için t-sonic teknolojisi ile masaj uyguluyoruz.

Yapabiliyorsak; iyi nemlendiren, anti-aging etkisi olan bir serum, serum yoksa da argan yağı gibi anti-aging etkisi olan yağlar ile uyguluyoruz. İki kez bastığınızda, daha hızlı ya da daha yavaş seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Daha hızlı da uygulayabilirsiniz. Ben yavaş uygulamayı tercih ediyorum ve bunu da her gün yapmaya çalışıyorum.

Günlük bakım rutinimi umarım beğendiniz. Dediğim gibi; yaşlanma etkilerini gidermek ve cildimizi her an ışıldayan göstermek için, cildimizi uygun ürünleri seçerek temizlememiz ve bakım yapmamız çok önemli. Bugünlük benden bu kadar. Hoşçakalın!

One thought on “Cilt Bakım Rutinim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nurten dedi ki:

    Merhaba Ayşe Hanım ben 22 yaşındayım karma cildime içeriği temiz uygun fiyatlı bir nemlendirici arayışındayım.Bana bu konuda var mı öneriniz? Bir de uzun vadede Aloe Vera yi cilde nemlendirici olarak uygulamak ciltte herhangi bir soruna sebep olabilir mi?