© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cilt Güzelleştiren Smoothie

Cilt Güzelleştiren Smoothie

Daha önce sizlerle ödem giderici, yağ yakıcı gibi farklı fonksiyonlarda smoothie tarifleri paylaşmıştım. Bu kez de, güzellikle ilgili bir smoothie tarifinden bahsetmek istiyorum; “cilt güzelleştiren smoothie”.

İçinde Neler Var?

“Her gün bir elma, doktoru evden kovar” denir. Bana sorarsanız, cilt güzelliği için de her gün bir elma yemek gerekiyor. Bu nedenle, smoothie’nin içine bir tane elma koyarak başlıyoruz. Ayrıca bildiğiniz üzere, A vitamini de cilt üzerinde önemli bir etkiye sahip; çünkü bir A vitamini türevi olan retinol, cilt güzelleştirici ve lekeleri giderici etkiye sahiptir. Bu nedenle smoothie’mize, en iyi A vitamini kaynağı olan havucu da ekliyoruz. Elma ve havucun yanı sıra; bağırsaklarınızı daha az yorması açısından süt olarak badem sütünü tercih ettim. İçerisine metabolizmayı hızlandıran ve toksinleri vücuttan uzaklaştıran tarçın da ekledim. Son olarak biraz da limon suyu ekledim.”Ayşe, bu malzemelerden de smoothie olur mu?” diyecebilirsiniz; deneyin, yanılmadığımı göreceksiniz. O halde, hemen başlayalım!

Nasıl Yapılır?

Smoothie içerken kabuğunun ağza gelmesini istemediğimiz için, ilk olarak elmanın kabuğunu soyarak başlıyoruz. “Ben kabuğunu seviyorum, bütün vitamini kabuğunda” diyorsanız, elmayı kabuğunu soymadan da kullanabilirsiniz. Kabuğunu soyduktan sonra, elmayı dörde bölüyoruz. Daha sonra, limonu ortadan ikiye kesiyoruz ve bir sıkacak yardımıyla suyunu sıkıyoruz. Dilerseniz yarısının, dilerseniz tamamının suyunu kullanabilirsiniz; yarım limonun suyu genellikle yeterli oluyor. Limon, girdiği her yeri çok güzel bir şekilde alkalize etmesi, iyi bir antioksidan kaynağı olmasının yanında, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenle, ben smoothie tariflerime limon eklemeyi seviyorum. Limonun da suyunu sıktıktan sonra, orta boy bir havucu alıyoruz ve güzelce yıkadıktan sonra orta boy parçalar halinde kesiyoruz. Blender’ınızın motoru çok güçlü değilse, parçaları biraz daha küçültebilirsiniz. Cilt güzelleştiren A ve C vitaminleri içeren tüm bu malzemeleri; yalnızca cildinizi güzelleştirmek için değil, lezzetli bir smoothie hazırlamak için de bir araya getirebilirsiniz.
Hazırladığımız malzemeleri blender’a aldıktan sonra limon suyunu da ilave ediyoruz. Daha sonra içerisine, vücudu toksinlerden arındırması için 1 çay kaşığı kadar( damak zevkinize göre arttırabilirsiniz) tarçın da ekliyoruz. Tarçın, tıpkı zencefil gibi vücut ısıtıcı özelliğe sahip olduğundan, smoothie hazırlarken kullanmayı sevdiğim malzemelerden biridir. Tarçın serptikten sonra, 1 su bardağı kadar badem sütünü de ekliyoruz. Bu tarifte, özellikle badem sütünü seçtim; çünkü inek sütünde bulunan laktoz, bağırsaklarda sindirim problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle, mümkün olduğunca laktozdan uzak durmanızı öneriyorum. Sütü de ekledikten sonra, artık blender’ı çalıştırabiliriz. Havucun istediğiniz kıvama gelmesi biraz zaman alabilir, bu tarifte blender’ı klasik bir smoothie tarifine göre daha fazla çalıştırmanız gerekiyor. Bu tarif için, blender’a 1 dakika kadar vakit ayırmanız yeterli olacaktır. Bir dakikanın sonunda, smoothie’yi bardağa alıyoruz ve bu güzel turuncu renkli smoothie’nin keyfini çıkartıyoruz! İsterseniz, üzerini biraz tarçın ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun…

One thought on “Cilt Güzelleştiren Smoothie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. semra dedi ki:

    Merhaba yulaf ezmesi yapımında kuru ayçekirdeği ve kuru kabak çekirdeği kullanmışsınız nerden bulabilirim o şekilde ayıtlanmış olanını ve tabi çiğ olarak.. sevgiyle kalın