© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Bana hep soruyorlar, güzellik nedir? Bana göre güzellik pırıl pırıl parlayan sağlıklı bir cilttir diye cevap veriyorum.

Bu yüzden cilt sağlığından önce cildimizin temizliği geliyor. Cildimizin sağlıklı olması demek, aslında tüm vücudumuzun, tüm metabolik sistemlerimizin doğru çalışıyor olması demektir. Şöyle ki; yediklerimiz içtiklerimiz, yaşam tarzımız, psikolojimiz ne kadar sağlıklı ise cildimiz de o kadar sağlıklı oluyor. Aslında bir bakıma cildimiz bizim vücudumuzun, o göremediğimiz iç organlarımızın nasıl çalıştığı, çalışıp çalışmadığı hakkında fikirler veriyor, hatta bazen alarm veriyor. Bu bakımdan cildimizde sorun varsa, öncelikle bunun iç organlarımızla, metabolik sistemimizle ilgili bir bozukluktan, rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Eğer her hangi bir sağlık sorununuz olmadığından eminseniz, günlük rutin cilt temizliğinizi, bakımınızı yapmanız sağlıklı ve capcanlı bir cilde sahip olmanız için yeterli olacaktır. Şimdi diğer tüm bileşenlerin gayet sağlıklı ve yerinde olduğunu düşünelim ve cildimizi nasıl temizlememiz gerektiğine bir bakalım.

Doğal ürünlerle cilt temizliği önerileri

 • Cilt temizliği denildiğinde ilk olarak cildi soğuğa yakın bir su ile sabah akşam yıkamak gerekiyor. Bu sayede yağlanmanın da önüne geçeceksiniz. Yüzünüzü su ile yıkadıktan sonra bir salatalığı ince ince dilimleyin ve dilimleri yüzünüzün her yerine yuvarlak hareketlerde gezdirin, sürün. Şöyle ki, bir dilim salatalığı aldınız cildiniz salatalığın suyunu iyice eminceye kadar alnınıza sürün, masaj yapın. Ardından bir dilim salatalık daha alın ve bunu da sağ yanağınıza sürün, masaj yapın. Bu şekilde boynunuz ve dekolte bölgeniz de dahil olmak üzere cildinizin istediğiniz yerini temizleyebilirsiniz.

 • Badem yağı hem cildi besler hem canlandırır hem de cildi kalıntılardan, kirden arındırır. Bu bakımdan başka her hangi bir temizleyici kullanmadan cildinizi su ile yıkayın, makyajınızı ıslak bir makyaj temizleme mendiliyle silin. Ardından bir parça pamuğu badem yağına batırın. Pamuk çok fazla yağlı olmasın, yani pamuktan yağ damlamasın. Sonra bu badem yağlı pamukla cildinizi iyice silin. Yeniden cildinizi yıkamanıza gerek yok, cildiniz yağı emecektir. Bu sayede hem temizlenmiş hem de beslenmiş olacaktır. Ancak yağlı bir cilde sahipseniz badem yağı değil de, salatalık sizin için daha uygun.
 • Bir başka temizleme ve peeling tarifim ise salatalık ve süt karışımından. Bir salatalığı kabuklarıyla birlikte rendeleyin. Bir bardak sütle birlikte kaynatın. Bir süre kaynadıktan sonra sütü temiz bir tülbent ya da bezle süzün, tülbendin içinde kalan salatalığı sütün içine iyice sıkın. Elde ettiğiniz salatalık sütünü cam bir kavanozda dolapta saklayın. Her sabah ve her akşam bu süte bir pamuk batırarak cildinizi temizleyin ya da avucunuzun içine bu sütten bir miktar alın yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Cildinizin tüm kirini, fazla yağını alacaktır.

 • Fikir olarak pek hoşunuza gitmeyecek, ancak temizleyici etkisini fark edince bayılacağınız bir tarifim daha var. Pırasanın köklerini birkaç parçaya bölün ve üzerine çıkacak kadar su ile kaynatın. Soğuyuncaya kadar ağzı kapalı olarak demlenmeye bırakın, soğuyunca süzün ve sabah akşam bu suya pamuk batırarak cildinizi silin. Akne ve sivilce oluşumunun bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

 • Cilt temizliği ve tonik uygulaması için en faydalı önerilerimden birisi de gül suyudur. Ancak gülsuyunun çok fazla sahtesi var. gerçek gülsuyu kullanmak kaydıyla sabah akşam cildinizi gülsuyuna batırılmış pamuk ile silerseniz, tertemiz bir cilde sahip olursunuz.

 

Cilt temizliğinin püf noktaları

 • Cildinizi her gün  sabah ve akşam mutlaka temizleyin.
 • Asla makyajla uyumayın.
 • Cildinizin her hangi bir yerinde ortaya çıkan sivilceleri asla sıkmayın.
 • Makyaj fırçalarını, pamuklarını mutlaka düzenli olarak temizleyin.
 • Cildinize mutlaka düzenli aralıklarla peeling ve besleyici maske uygulayın.
 • Pek çok kuaförlerde, güzellik merkezlerinde uygulanan, kozmetik dükkanlarda satılan temizlik ve bakım ürünleri çok çeşitli kimyasallar içeriyor. Temizlik, bakım demek, cildi en doğal haline döndürebilmek, doğasını bozmamak demektir. Bu yüzden cilt temizliğinizi ve bakımınızı da mümkün olduğunca doğal ürünlerle evde kendiniz yapın.
 • Cilt tipinizi öğrenin ve ona uygun makyaj yapın, cildinize uygun temizleme ürünleri kullanın.
 • Sigara içmeyin, sigara içilen ortamlarda bulunmayın. Lütfen kendinize bunu yapmayın.

Sevgiyle

 

Ayşe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir