© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cinsel enerjinizi yeniden şarj edin

Cinsel enerjinizi yeniden şarj edin

Image Bu yazıyı 4 dakika 6 saniyede okuyabilirsiniz.

Eğer enerji eksikliği cinsel yaşamınızı es geçmenize neden oluyorsa, tutkuyu yeniden alevlendirmenin yolları vardır.

Cinsel yolculuğunuz uzun süre devam edebilir, ancak genellikle seks için enerjiniz azalabilir. Düşük enerji sadece cinsel yaşamınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda hayatınızın diğer bölümlerine de yansıyabilir. İlgisiz kalabilir, artık favori aktivitelerinizden zevk alamayabilir ve daha yerleşik olursunuz.

Ancak, kaybedilen cinsel enerjiyle ilgili bu sorunların çoğu ele alınabilir. Harvard’a bağlı Dana-Farber Cinsel Sağlık Programı Direktörü Dr. Sharon Bober, “hiçbir zaman enerji yokluğunun seks hayatınıza son vermek anlamına gelmediğini ve bunun hakkında yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu” söylüyor. “Oyuna geri dönmek için uygulayabileceğiniz birçok strateji var.”

Enerjinizi Azaltan Unsurları Belirleyin


Cinsel zenginlik ve zindeliğin azalması, genellikle bir tür fiziksel, duygusal veya ilişki sorunuyla alakalıdır. En yaygın sebeplere gelin birlikte bakalım:

Düşük hormonlar: Cinsel enerjinin eksikliği, testisler yeterli erkek cinsiyet hormonu testosteron üretmediğinde ortaya çıkan erkek hipogonadizmine bağlı olabilir. Aslında, yorgunluk en yaygın yan etkilerden biridir.

Testosteron seviyeleri, bir erkeğin 30’larının sonundan itibaren her yıl yaklaşık % 1 oranında düşer ve 70 yaşına kadar % 50’ye kadar azalma olabilir. Doktorunuz bir kan testi ile testosteron seviyenizi belirleyebilir. Testosteron replasman tedavisi, hormon implantları, topikal jeller, yamalar ve enjeksiyonlar yoluyla verilir ve genellikle düşük testosteronlu erkeklerde, cinsel enerjinin artmasına yardımcı olabilir.

The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism tarafından yayınlanan 1 Ağustos 2016 tarihli bir çalışmadan elde edilen bulgular, bir yıllık testosteron tedavisinin 275 erkekte (ortalama yaş 72), düşük testosteron ile azalan libidoyu iyileştirdiğini gösterdi. Plasebo grubundaki erkeklerle karşılaştırıldığında, cinsel uyarılma sıklığı yaklaşık % 50 artmıştır ve neredeyse iki kat fazla ereksiyon olabilmişlerdir.

Testosteron tedavisinin iyi bir seçenek olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun. Uzun vadeli riskler iyi bilinmemektedir, ancak kalp hastalığı ve prostat problemlerinde risk artışına dair endişeler barındırır.

Erektil disfonksiyon: Erektil disfonksiyonlu erkeklerin enerjisi azalabilir çünkü bu durum, benlik saygısına bir darbe vurabilir. Dr. Bober, “Erkekler bu konuda utanmış hissedebilirler veya daha önce yaptıkları kadar iyi performans gösteremezlerse bir şekilde yargılanırlar, bu yüzden motivasyon ve enerjileri azalır.” diyor.

Bu durumda, erektil disfonksiyon ilacı alarak veya penil bir pompa kullanarak ereksiyon elde edilebilir veya diğer seçenekleri araştırmak için doktorunuzla konuşun.

Erektil disfonksiyon hakkında konuşmak zor olsa da, eşinizle iletişim hatlarını açmak önemlidir. Birçok erkek için, yalnız olmadıklarını ve birilerinin destek vermek için orada olduğunu bilmek stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kötü uyku: Uyku eksikliği ana enerji kaynağını kesebilir. Yetersiz veya huzursuz uyumak, stres seviyelerini artırabilir ve vücudunuzun ve beyninizin enerjisi depolamasını ve kullanmasını engelleyebilir, bu yüzden iyi uyuyamadığınız için kendinizi bu kadar yorgun hissedersiniz. Ve eğer yorgun olursanız, seks için daha az enerjin var demektir. Uyumakta zorluk çekiyorsanız doktorunuzla konuşun. İlaç veya dozaj değiştirmek, bilişsel davranışçı terapi ve diyet ve uyku ortamınızı değiştirmek gibi adımlar genellikle uyku kalitesini artırabilir.

Hareket eksikliği: Cinsel enerjiniz olmadığı zaman, hareket etmelisiniz. Düzenli egzersiz, en iyi doğal enerji artırıcılarda biridir. Birçok çalışma, özellikle çok oturan ve az hareket eden insanlar arasında seksi iyileştirmek ile egzersiz arasında bağlantı kurmuştur. Biraz enerji kazanmak için çok fazla bir şey yapmanıza gerek yok, orta yoğunlukta egzersiz yapabilirsiniz. Tempolu yürüyüş ve kuvvet antrenmanı gibi kardiyo ve ağırlığa odaklanan egzersizleri birlikte yapmaya çalışın.

Kontrolü Elden Bırakmayın

Obezite, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi birçok tıbbi durum, cinsel dürtüyü etkileyebilir. Bu yüzden düzenli olarak tıbbi kontrole gitme konusunda uyanık olun. Ayrıca, tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve sakinleştiriciler de dahil olmak üzere birçok ilaç erektil zorluklar yaşamanıza neden olabilir. Bunlardan herhangi birini kullanıyorsanız doktorunuza danışın.

Senkronize Olun

Siz ve eşiniz cinsel anlamda uyumlu değilseniz, enerji eksikliği ilişki odaklı da olabilir. Örneğin, seks için enerjiniz olabilir, ancak eşiniz aynı oranda istekli olmayabilir veya en azından aynı seviyede değildir.

Dr. Bober, “Seks, vajinal kuruluk gibi menopoz semptomları nedeniyle kadınlar için her zaman rahat olmayabilir. Cinsel aktivite fiziksel olarak rahatsızlık veriyorsa, bir kadının cinsel gücü de azalır.” diyor. “Bu, her iki kişiyi de etkileyebilir ve eğer bir erkek partnerini incitebileceğinden endişe ediyorsa, bu da onun sekse olan ilgisini kesinlikle etkileyecektir.”

Bu durumda, eşinizle cinsel ilişkinin sizin için ne kadar önemli olduğu konusunda iletişim kurmanız gerekir. Durum, talep etmekle ilgili değil, zevk ve yakınlık gibi karşılıklı hedefleri keşfetmenin yollarını bulmakla ilgilidir.

Dr. Bober, “Belki de diğer sorunlarınızda yaptığınız gibi uzlaşmanız gerekiyordur.” diyor. “Eşler ev işlerinden fatura planlamasına kadar her şeyi paylaşmanın yollarını buluyorlar ve cinsellik de farklı olmamalıdır.”

“Eşinizle cinsel ilişkide bulunmanın pek çok yolu var. Örneğin, kendiniz istekli hissettiğinizde eşinizin de size katılmasını isteyebilirsiniz, bu da samimiyeti ve her iki tarafın için de bağlılığı artırabilir.”

Konu Hakkında Konuşun

Bazen cinsel sorun seksle ilgili değildir. Açık şekilde konuşmak, durumun ardında bulunan ve eşinizin cinsel enerjisini etkileyebilecek sorunları ortaya çıkarabilir.

Dr. Bober, “Partneriniz sizin kadar seks isteyebilir, ancak ilişkide cinsel isteği etkileyebilecek ve ele alınması gereken problemler olabilir.” diyor.

Son olarak, azalan cinsel enerjiyi ateşlemenin bir başka yolu da birlikte yeni şeyler yapmaktır. Dr. Bober, “Çiftler, sıkıcı seks hayatlarına yeni rutinler ekleyebilirler.” diyor ve ekliyor, “Partnerinizle ilişkinizi ilginç ve erotik tutmanın yöntemleri hakkında konuşmak eğlenceli olabilir.”

Çoğu zaman bu, geceyi birlikte geçirmek, uzun hafta sonu romantik kaçamakları yapmak, hatta bir kulübe katılmak veya hobi edinmek gibi basit aktivitelerle ilgilenmek anlamına gelebilir.

Dr. Bober, “Değişime yatırım yapmak, hem siz hem de eşiniz için enerji sağlayabilir ve en önemlisi, tüm çiftler için mükemmel olabilecek yenilenmiş bir yakınlık durumu yaratabilir.” diyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir