Yıl 2018 olsa bile bazen bazı konuları konuşmakta zorluk çekebiliyoruz! Merak etmeyin cinsellik konuşulabilecek, üzerine düşünülebilecek normal bir insani durumdur. Cinsellik hakkında daha fazla konuşmak, düşünmek, oturup karşılıklı konuşmak gerek!

Cinsellik bizi insan yapan şeylerdendir. Bu yazıyı cinselliğini daha fazla geliştirmek isteyenler için yazıyoruz. Boyalar nasıl tabloyu daha renkli yapıyorsa bir kaç küçük ipucu ile cinsel hayatınızı daha renkli yapabilirsiniz!

Cinsellik bir eğlencedir!

Cinsellik bütün türler için temeldir! Ama tabi ki cinsellik bizim güçlü evrimsel dürtümüzden daha fazla bir olaydır. Cinsellik zevkle, eğlenceyle, heyecanla ilgilidir. Birine dokunma ve onun dokunmasından daha komplike bir olaydır. Cinsellik hoş duygular, sevgi oluşturur.

Cinsellik ve varoluş birbiriyle ilgilidir!

Cinsellik varoluşumuzu doğrular. Cinsellik keyif, konfor verir. Cinsellik bizi partnerimize psikolojik ve de spiritüel olarak bağlar. Cinsel ilişkide eşler birbirine bağlanır, birbirlerine olan aşklarını ifade ederler ve de ilişkilerini güçlendirirler. Cinsel ilişki birbirini özleyen ya da birbirine teşekkür etmek isteyen çiftlerin adeta örtük bir ifadesidir. Cinsellikle partneri fiziksel olarak arzulama, partnerle yeni fanteziler arama, partnerle yeni deneyimler kazanma normaldir.

Cinsellik dürtüseldir!

Cinsellik bize mantıklı olmayan yönlerimizi açıklar. Cinsellik adeta hayatın kendisidir, hayatın sonuna karşı gelir, hayatı belirler.

Cinsellik bizi psikolojik olarak korur!

Cinsel enerji bizi kişisel ilişkilerimizde motive eder. Cinselliğin psikolojik boyutları da vardır. Cinsel aktivite bizi düşük özgüvenden, endişeden, yalnızlıktan, anlamsızlıktan mutsuzluktan, kızgınlık ve kıskançlıktan korur.

Cinsellik bizi daha mutlu ve de sağlıklı yapar!

Cinsellik sırasında vücudumuzda oksitosin, serotoninde artış, testesteron seviyelerinde ise azalma olur. Cinsellik bizim psikolojik ihtiyaçlarımızdandır.

Cinsellik nasıl arttırılır?

Cinsellik için rahatlama, yeterli olma, partnerine güvenme, vücuduna güvenmek gerekir. Yatak odasının sıcaklığını, temizliğini, gizliliği olması da cinsellik kalitesini arttırır.

Cinsel hayatınızın kalitesini arttırmak için sorularınız olduğunda doktora danışmaktan vazgeçmeyin.

Daha çok öpücük kullanmanız cinsel hayatınızın kalitesini arttırır! Cinsel hayatınızın kalitesi için istemediğiniz zamanlarda cinsel ilişkiye girmeme hakkınız vardır.

Cinsel hayatınızın daha iyi olması için kendinizin nasıl göründüğünden, ne kadar yağa sahip olduğunuzdan ya da performansla ilgili konulardan, hiç bir şey hakkında endişelenmemeye çalışın bunlar cinselliğinizi engellemesin. Bütün kusursuz olduğunuz noktalardan uzak durun yaşamanıza, partneriniz ve sizin aranızdaki ilişkiye odaklanın.

Cinsellik de zihinsel bir aktivite sayılabilir!

Aşk gibi cinsellik zihni, vücudu, ruhu içerir. Cinsellik stresi azaltır. Cinsellik sırasında aklınıza herhangi bir negatif düşünce, inanç ya da korku, suçluluk, utanç gelirse bunları farkedin ve bu duyguları aklınızdan çıkarın. Ben bir cinsel varlığım ve tatmin edici bir cinsel hayata ihtiyacım var mantrasını kullanmak bu gibi durumlarda kaldığınızda size yardımcı olabilir. Bu mantrayı 10 kez tekrarladıktan sonra etkisinin ne kadar güçlü olduğunu göreceksiniz.

Cinsel problemlerinizi yazın!

Cinsel hayatınıza engel olan meseleler varsa bunları yazın ve de bunlara çözüm arayın. Zihinsel düşünme hatalarına dalmadan, problemlere alternatif yollar arayarak bu problemleri çözmeye çalışın. Problemlerinizin üzerinde biraz çalışıp, odaklandıktan sonra partnerinizle beraber sorunlarınızı çözmeye çalışıp, sorunlarınızı paylaşmayı unutmayın.

Bedeninize daha fazla odaklanın!

Çoğunlukla insanlar akıllarına çok fazla odaklanırlar ve de bedenle uğraşmak daha geride kalır. Gevşeme egzersizleri yapma, kaslarınızı sıkıp bırakma, kabullenici meditasyon egzersizleri yapma vücudunuz hakkında dikkatinizi arttırabilir böylelikle cinsel aktivitelerinizde de zihninizden çok vücudunuza odaklanabilirsiniz.

Partnerinizle konuşun!

Partnerinizle cinsellikten sonra açık net ve dürüst bir şekilde cinsel duygularınız, ihtiyaçlarınız ve de ihtiyaçlarınız hakkında konuşun. Partnerinizin ne istediğini ona sorun.Partnerinize hangi durumları sevdiğini, hangilerini sevmediğini sorun. Beraber konuşup anlaştıktan sonra partnerinizle beraber daha iyi bir cinsel hayatı yaşayacağınızı göreceksiniz. Tabi ki konuştuğunuz noktaları hayatınızda uygulamaktan vazgeçmeyin!

Cinsellik şimdi mi yoksa sonra mı?

Cinselliğe başlamadan önce her zaman gerçekten şu anda bir cinsel ilişki isteyip istemediğinizi sorgulayın bu cinsel ilişkinizin kalitesini arttıracaktır. Her zaman cinsel ilişkiyi şu an istemiyorum deme hakkınız vardır, bu onur kırıcı bir durum değildir, normal insalık halidir, bazen yorgun, hasta olabillir ve o zaman cinsel ilişki istemeyebiliriz.

Cinsel ilişki uzunluğu değişebilir!

Cinsel ilişkinizin zamanı konusunda kendinizi rahatsız hissetmeyin. Cinsel ilişkinizin zamanı, süresi, uzunluğu değişebilir bu gayet normaldir. Hafta içi meşgulken cinsel ilişkinizin uzun sürmesi gerekmez, genelde her zamanda uzun sürmesi gerekmez. Değişkenliği olumlu karşıladığınızı partnerinizle konuşun.

Minik kaçamaklar her zaman işe yarar!

Cinsel hayatınızı renklendirmek için küçük kaçamaklar yapmak ya da minik bir tatile çıkmak çok iyi işe yarayacaktır! Özellikle spontanlıktan çıkmak, düzeni bozmak sizin heyecanınızı arttıracaktır, sizin dürtüsel yanınızı ortaya çıkaracaktır!

Sadece aşk bize yetmez!

 

Bize cinsellik de gerekir. Sadece aşkla yetinemeyiz. Aşk ve cinsellik bağlantılıdır fakat aşk cinselliği arttırır fakat cinsellik için özellikle aşk bize gerekmez bazen ilkel dürtlerimiz eşliğinde cinsel ilişkilere gireriz.