© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Cinsellik kaygısının üzerinden nasıl gelinir?

Erkek de kadın da olsanız, yıllar içerisinde cinsellik kaygısı deneyimlemiş olabilirsiniz. Çarşaflar altında bazen hünerleriniz konusunda kaygılı hissetmeniz normal ancak tekrar eder şekilde olduğunda yaşam kalitenizi etkileyebilir. Peki bu şüpheleri ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak için ne yapabilirsiniz?

Cinsellik kaygısı veya cinsel performans kaygısı, cinsel ilişkiye dair ne kadar deneyim olursa olsun tüm yaşlardan erkekleri ve kadınları etkiliyor.

Bazıları için bu kaygı türü kısa vadeli ve yeni bir cinsel ilişkinin başlangıcında kısa süre belirebiliyor.

Bazıları içinse, onun yüzünden bütün seks hayatından keyif almak zorlaşıyor ve bu anksiyeteyi daha düzenli şekilde deneyimleyebiliyorlar.

Peki cinsel kaygılar kendilerini nasıl gösteriyorlar? Seks terapsiti Claudia Six’e göre kadınlar ve erkeklerde farklı ifadelere sahip ancak pek çok vakada yatakta partner için yetersiz olma korkusundan kaynaklanıyor.

Claudia Six bu konuda şöyle diyor: “Kadınlarda cinsel performans kaygısı cinselliğe ilgi duyma zorluğu, uyarılma zorluğu veya orgazm zorluğu olarak görülebilir. Erkeklerde ise ereksiyona erişme, onu koruma zorluğu veya erken boşalma olarak kendini gösterebilir. Bunların tümü cinsel performans kaygısı olarak tanımlanıyorlar.”

Peki cinsel performans kaygısını neden hissediyoruz? Bu noktada işler biraz daha karmaşık hale geliyor ancak özeti şöyle: yatakta ne kadar iyi olduğumuz, partnerimize nasıl göründüğümüz hakkında güvensizlik duyma eğilimimiz var ve birisiyle bu kadar yakın olma fikri bile korkutucu olabiliyor.

Bazı vakalarda cinsel performans kaygısı geçmiş travmatik deneyimlerden kaynaklanıyor, belki de cinsel şiddet ile alakalı. Eğer durumunuz buysa bir uzman tavsiyesi almaktan çekinmeyin.

Fakat çoğu vakada, cinsellik eğitmeni Amy Jo Goddard’ın da belirttiği üzere, bu tepki cinselliğin belli şartlarına dair yetiştirilme şeklimiz ile kendi bedenlerimize dair düşüncelerimizle koşullanıyor. Kendi cinselliğimiz ile olan ilişkimizi etkileyen sosyal beklentiler de bir diğer faktör.

Aşağıda bu belirsizliği ve cinsel ilişki öncesinde veya sırasında yaşanan kaygıları atlatmanız için bazı ipuçları hazırladık. Böylece mutlu, sağlıklı bir cinsel yaşamdan keyif alabilirsiniz.

Kendi Bedeniniz

Beden algısı sağlıklı bir cinsel yaşama ulaşmak için önemli bir faktör. Eğer beden görünümümüz üzerine bir güvensizlik hissedersek, partnerimizin bizi çekici bulmayacağına dair endişelerimiz oluşur. Bu ise söylemesi gereksiz ama keyfe imkan tanımaz.

Çalışmalar ciddi miktarda erkek ve kadının kendi beden algısına dair sorunları olduğunu gösteriyorlar ve bu da o özel kişiyle yatakta aranıza giren kaygılara sebep olabilir.

Örneğin Journal of Sex Research’te yayınlanan bir çalışmada, üniversiteye giden kadınların üçte birinin görünümlerinden dolayı mutsuz oldukları tespit edilmiş. Bu tip bir kişisel bilinç partnerle yataktaki keyfi yok edebilir.

Diğer bir araştırmada ise askeriyeye kaydolmuş genç erkekler çalışılmış ve katılımcıların üçte birinden fazlasının cinsel organlarının görünümünden mutlu olmadıkları ve bunun da genelde ereksiyon zorluklarına sebep olduğu tespit edilmiş.

Peki bedeniniz süpermodel kalitesinde olmadığı için endişe ediyorsanız ne yapmalı? Cinsellik eğitmeni ve araştırmacı Emily Nagoski’ye göre kendi cildiniz içerisinde rahat etmeniz ve bedeniniz hakkında herşeyi sevmeniz için adımlar atmaya başlamanız gerekiyor.

Kendisi şu egzersizi öneriyor: “Bir aynanın önünde durun ve olabildiğiniz kadar çıplak olun. Orada gördüğünüz şeye bakın ve hoşunuza giren her şeyi yazın.

Daha sonra bunu her gün tekrar edin. Böylece kendi bedeninize güven duyabilir ve onu kendine has güzelliği için sevebilirsiniz.”

Kendi Cinselliğinize Dair Daha Fazla Bilgi Edinin

Cinsek performans kaygısına katkı sağlayabilecek olan ve duymaktan hoşlanmayabileceğiniz bir diğer şey ise doğru seks eğitiminin yoksunluğu.

Bu neyin nereye girdiğini bilmediğiniz anlamına gelmiyor ancak belki de cinsel ilişkinin gerçeklerine yeterince hazırlanmadınız.

Gerçekte herkes farklı fonksiyon gösterir ve farklı ihtiyaçları vardır.

Belki teknikler veya tatmin verme ile tatmine ulaşma konusunda emin değilsiniz. Veya hamilelik hakkında efsaneler veya sekste bedeninizin nasıl reaksiyon vermesi gerektiğine dair algılar duydunuz.

Belki de “normal” olmayan istek ve ihtiyaçlarınıza dair endişeler hissediyorsunuz.

Eğer seks hakkında herhangi bir kaygınız varsa, bir sağlık uzmanı ile konuşmak rahatlamanızı sağlayabilir veya bu konuda bir iki kitap okuyabilir, cinsellik eğitmenlerinin seminerlerine katılabilirsiniz.

Amy Jo Goddard bu konuda şöyle diyor: “Yetişkinlerin de cinsellik eğitimine ihtiyaçları var. Eğer bir yerde öğrenmediysek, gerçekten sahip olmak istediğimiz cinsel hayatlara nasıl ulaşabiliriz?

Kendinizin bozuk olduğunu ve tamir edilemez olduğunu düşünmeyi bırakın çünkü değilsiniz. Sadece ihtiyacınız olan eğitimi almadınız ve ihtiyaç duyduğunuz kaynaklara erişemediniz.”

Ayrıca kendi kendinizi eğitmek ve bedeninizi keşfetmek, size neyin tatmin verdiğini görmek de önemli. Sizi neyin uyardığını öğrenmek için zaman harcayın.

Mastürbasyonun maalesef hala utanç verici ve tehlikeli bir şey gibi görülmesi hayli yaygın ancak bunun tersine bedeninizle olan ilişkinizi ve cinselliğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Neyden Keyif Aldığınızı İfade Edin

Nelerden keyif aldığınızı bildiğiniz zaman, yakınlık duyduğunuz partnerinizle yatakta ihtiyaçlarınızı seslendirmeyi unutmayın ve kafanızda ne olduğunu açıklayın.

Eğer bir kişiye onunla yatağa girecek kadar güveniyorsanız neden ona işe yaramayan şeyleri söylemiyorsunuz?

Ayrıca tatmin veren şeyleri yapmaları için onları cesaretlendirebilirsiniz.

Açık iletişim orgazma ulaşmak çok uzun sürüyorsa, uyarık halde kalmakta zorlanıyorsanız veya uyarılmamaktan korkuyorsanız bunu hızlandırmanın en iyi yolu olabilir.

Journal of Marital and Family Therapy’de yayınlanan bir çalışmada 142 birbirine bağlı çift değerlendirilmiş ve cinsel istek ile ihtiyaçlarına dair açık bir şekilde iletişim kuran çiftlerin daha sağlıklı ve tamamlayıcı bir cinsel hayata sahip oldukları görülmüş.

Bu çalışmanın yazarları, cinsellik hakkında daha açık iletişim kuran kadınların orgazma daha sık ulaştıkları, ayrıca cinsel ihtiyaçlarına dair açık konuşan çiftlerin ilişkilerinin ve cinsel tatminlerinin hem erkek hem de kadınlarda daha iyi olduğu görülmüş.

Claudia Six, cinsellik kaygısı yaşayanlara bir başarısızlık olmadıklarına dair algılarını geliştirmelerini öneriyor ve onların da ihtiyaçları için yer olduğunu söylüyor. Ayrıca yatakta güzel vakit geçirmek için herkesin kendi sesini çıkarması gerektiğini belirtiyor.

Peki nasıl başarıya ulaşabiliriz? Six, bu konuda erkeklerin performans göstermeyi bırakmalarını istiyor çünkü performans izleyiciye yapılır. Kadınların ise kendi bedenlerini ve tatmin eden şeyleri bilmelerini öneriyor.

Cinsel ilişki sırasında istenmeyen gerilimi ortadan kaldırmak için insanların o an olan şeyi söylemelerini istiyor ve böylece anın gerilimi boşaltılabilir.

Ayrıca unutmayın: sizinle yatağa giren birisi sizinle birlikte orada olmak istiyordur ve birlikte geçireceğiniz zaman için heveslidir.

Bu nedenle partnerinizin sizin varlığınızı iyi karşıladığı bu bağlanma anını ve cinsel ihtiyaçlarınızı fark edin. Ayrıca bu anda herkes rahat olmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir