© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Civanperçeminin sağlığa 7 faydası

Civanperçeminin sağlığa 7 faydası

Civanperçemi bitkisi, papatya ile yakından bağlantılı bir bitkidir ve dünyanın pek çok farklı yerinde antik zamanlardan beri kullanılmaktadır. Geleneksel olarak inflamasyonları azaltmak, cilt yaralarını tedavi etmek ve kanamaları durdurmak, ayrıca uykusuzluğa karşı bir anksiyete giderici olarak kullanılmaktadır.

Şimdiye dek onu hiç duymamış olabilirsiniz ancak 17. yüzyılda çok popüler bir bitkiydi. O dönemlerde, yaprakları toplanarak ıspanak gibi tüketilen sebzeler arasında yer alıyordu ancak günümüzde mutfakta veya bitkisel tıpta yeterince değerlendirilmiyor.

Tarhun otuna benzer bir aroması olduğu için tarhun otunun kullanıldığı tariflerde onun yerine kullanılabiliyor. Tatlı ancak hafif keskin bir aroması olan bu bitki, sağlığa faydalarının yanında yemeklerin tadını iyileştirmek için de kullanılıyor.

Civanperçeminin Sağlığa 7 Faydası

Cilt Yaralarını İyileştirir ve Kanamayı Durdurur

Civanperçemi, yüzyıllar boyunca doğal bir yara tedavisi aracı olarak kullanılmıştır. İçerisindeki kimyasal bileşenler, kanamayı durdurabilmektedir ve toz halinde yaralara serpildiğinde acılara da bir son verir.

Buna ek olarak, doğal bir antiseptiktir yani yaraların mikrop kapmasına engel olur. Bu yüzden pek çok iyileştirici losyon içerisinde civanperçemi içerik olarak bulunmaktadır. Hatta bazı araştırmalarda Napalm bombalarından kaynaklanan yanıklara karşı bile etkili olduğu görülmektedir.

Adetten Kesilmeye Karşı Destek

Civanperçeminin bazı durumlarda kanamayı destekleyebildiği de görülmektedir. Özellikle adetten menopoz döneminde olmamasına rağmen kesilmiş olan kadınlarda tüketiminin adeti tekrar başlatabildiği, çünkü rahim bölgesine kan akışını arttırdığı belirtiliyor. Klinik deneylerde eksiklikler var ancak yüzyıllar boyunca bu amaçla kullanılmış.

Anksiyete İçin Orta Düzey Yatıştırıcı

2012 yılında yayınlanan bir araştırmada, civanperçeminin hayvanlarda anksiyete karşıtı etkileri olduğu görülmüştür. Bu anksiyeteyi ortadan kaldıran etkinin hem kısa vadede hem de uzun vadede aktif olduğu tespit edilmiştir.

Meme İltihabını Doğal Olarak Tedavi Eder

Meme iltihabı, özellikle emziren kadınlarda ortaya çıkabilen bir rahatsızlık türü ve civanperçemi bu rahatsızlığa karşı oldukça etkili olabiliyor. Mastitis olarak da adlandırılan rahatsızlıkta, hem soğuk hem de sıcak kompres ile ciddi etkiler elde edilebiliyor.

Buna ek olarak, civanperçeminin antibakteriyel etkilerinin olması, onun rahatsızlığa karşı arındırıcı bir özellik taşımasını sağlıyor.

İnflamasyonları Azaltır

Geleneksel Çin, Avrupa ve Hint tıbbı içerisinde civanperçemi, ödem ve iltihapların ortadan kaldırılması için çok uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Özellikle bağırsaklardaki ve kadın üreme organlarındaki inflamasyonlara karşı ciddi bri duruş sergilediği görülmüştür.

Mide-Bağırsak Faydaları

Civanperçemi, spazmları durdurma etkisine sahiptir ve bu nedenle ishal, kabızlık, bağırsak kasılmaları ve gaz gibi durumlara karşı mücadelede bulunmaktadır.

Tansiyon ve Astıma Karşı Destek Olur

2013 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek tansiyon ve bronşlara dair rahatsızlıklarda etkili olduğu görülmüştür. Yani kan basıncını düşürür, damarları rahatlatır ve nefesi iyileştirir.

Civanperçeminin Kullanımı

Anasona benzer bir kokuya sahip olan bitki, bazen tarhun otu ile de karşılaştırılır. Lakin onu yemeklerde kullanmadan önce, kokusunun hafif olduğunu ve sıcak gördüğü zaman aromasını kaybettiğini aklınızda tutmalısınız.

  • Genç yapraklar çorba ve güveçlerde ıspanak gibi kullanılabilir
  • Kurutulmuş yapraklar yemeklere serpilebilir
  • Tarhun otu yerine kullanılabilir
  • Sirke ve yağ yapımında kullanılabilir
  • Salatalara taze olarak eklenebilir

Onu aktar ve eczanelerde besin desteği formunda bulmak da mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir