Çocuklara coronavirüsten nasıl bahsetmeli?

Çocuklara coronavirüsten nasıl bahsetmeli?

Coronavirüs yayılmaya devam ederken, pek çok yerde önlemler alınmaya devam ediyor ve bunlar arasında sosyal mesafe uygulaması ve geçici sokağa çıkma yasakları da bulunuyor. Bu değişimler, yayılan yalan yanlış bilgilerle birleştikleri zaman çocuklar için korkutucu ve kafa karıştırıcı hale gelebilirler. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarıyla virüse dair nasıl konuşacaklarını bilmeleri gerekli.

Holistik çocuk psikoloğu Nicole Beurkens, çocuklara korku salmadan onları nasıl bilgilendireceğimiz konusunda bazı bilgiler veriyor.

Çocuğum Coronavirüsü Sorarsa Nasıl Cevap Vermeliyim?

Beurkens şöyle diyor: “Eğer çocuğunuz soru sorarsa, bu iyi bir başlangıç noktasıdır.” Sordukları soruları cevaplayarak başlayın ancak onu bilgiye de boğmayın.

“İnsanlarda, özellikle de küçük çocuklarda korku ve kaygı yaratmaktan kaçınmanın en iyi yolu, gerçeklere bağlı kalmaktır.” Eğer doğru bilgi kaynakları arıyorsanız, Sağlık Bakanlığı’nın sunduğu bilgiler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri işinize yarayabilir.

Çocuklar Soru Sormazlarsa?

Beurkens’e göre, coronavirüs konusunda çocuklara karşı açık ve dürüst olmak çok önemli. “Olan biten şeyler konusunda bir şeyler gizlememeliyiz ancak gerçekleri anlatırken etrafı telaşa da vermemek gerekiyor.”

Eğer soru sormuyorlarsa, “bunu duydun mu?” diyerek bilgi düzeylerinin ne olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Konuya daima gelişimsel olarak uygun bir noktadan başlayın. Yani 3 yaşındaki çocuğunuz ile 16 yaşındaki çocuğunuz arasındaki konuşmanın farklı olması gerektiği.

Çocukların Korkularını Nasıl Yatıştırabilirim?

Kaygı ve korku, kontrolsüz hissettiğimizde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu duyguları yatıştırmanın en iyi yollarından birisi kontrol edebileceğimiz şeylere odaklanmaktır. Çocuklarınızın kontrolü ele almalarına yardımcı olabilecek bazı şeyler şöyle:

  • Güzelce el yıkama
  • Bol bol su içmek, meyve ve sebze tüketmek ve böylece bedeni sağlıklı tutmak
  • Hastalarsa veya hasta hisseden arkadaşları varsa okula göndermemek
  • İyi bir gece uykusu uyumak

Ebeveynler Olarak Ne Yapabiliriz?

Ebeveynlerin yapabilecekleri en iyi şeylerden birisi öncelikle coronavirüse dair kendi kaygılarını yönetebilmek. “Aşırı tepki vermeme, mantıklı ve sakin kalma konusunda model olmalısınız çünkü çocuklar ebeveynlerinin ne kadar stresli olduklarını ölçer ve buna göre tepki verirler” diyor Beurkens.

Stres yönetimi sadece çocukların ruh sağlığı için değil, kendi fiziksel sağlığımız için de önemli. Hatta stres bağışıklık sistemimizi bastıran en büyük şey ve bizim hasta olma ihtimalimizi arttırıyor. Bütün bu işin en ironik noktası da zaten bu.

Stres yönetiminin yanında uyku, beslenme ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomuna sahip olmak da bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir